Ինչպես արդեն հայտնի է, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին Ստեփանակերտում դիմավորել են բողոքի ակցիայով: Արցախի երիտասարդական կազմակերպությունները մայիսի 18-ին բողոքի հանրահավաք էին կազմակերպել Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում ընդդեմ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարության, որ նա արել է մայիսի 7-ին Վաշինգտոնում, «Քարնեգի» հիմնադրամում, ներկայացնելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Միացյալ Նահանգների իշխանությունների քաղաքական դիրքորոշումը՝ բաղկացած վեց կետից: Բողոքի ցույցում ընդունվել է Հայտարարություն, որտեղ, մասնավորապես, ներկայացված է Արցախի երիտասարդության դիրքորոշումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, որը ամփոփվում է հետևյալ դրույթներով.
Լեռնային Ղարաբաղ. Կարգավորման բանալիները
Առաջին. Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կողմերն են Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը հնարավոր է միայն բանակցային գործընթացին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ուղղակի և լիարժեք մասնակցության դեպքում: Սա պարտադիր է: Ցանկացած այլ որոշում կմնա թղթի վրա:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (Արցախի Հանրապետությունը) ոչ մեկին չի լիազորել իր փոխարեն որոշում կայացնել, լինի՝ կարգավիճակի հարցում կամ այլ:
Երկրորդ. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմաններն անձեռնմխելի են: Հայկական Արցախի հազարամյա պատմության մեջ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզն էր միջանկյալ կարգավիճակ, որը ոչ միայն չապահովեց արցախահայության անվտանգությունը, այլև հանգեցրեց Արցախի պատմական տարածքի մասնատման և հայաթափման:
Երրորդ. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ոչ միայն տարածք չունի «վերադարձնելու» որևէ պետության, այլև պահանջատեր է Ադրբեջանի Հանրապետության վերահսկողության տակ գտնվող իր տարածքների: Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը չի կարող հիմնված լինել Ադրբեջանի կամ որևէ մեկի կողմից Միջազգային սկզբունքների կամայական մեկնաբանության վրա:
Չորրորդ. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ստեղծվել է ժողովրդի ազատ կամարտահայտության միջոցով, միջազգային իրավունքի բոլոր պահանջների կատարմամբ: Հետևապես, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության շրջափակման ցանկացած փորձ միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է:
Հինգերորդ. Փախստականներին և ներքին տեղահանվածներին վերաբերող բոլոր հարցերը պետք է կարգավորվեն փոխադարձության հիմունքներով ՝ ԼՂՀ վերջնական կարգավիճակի միջազգային ճանաչումից հետո միայն:
Վեցերորդ. Բուդապեշտում քնած հայ սպային կացնահարելու ադրբեջանցու վայրենի հանցագործությունը արտոնելուց հետո անվտանգության միջազգային երաշխիքների մասին ցանկացած խոստում խաբեություն է: Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում զինադադարի 20 տարիներին խաղաղությունը պահպանվել է բացառապես ուժերի հավասարակշռության շնորհիվ: Հետևապես, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի անվտանգության միակ երաշխավորը ԼՂՀ պաշտպանության բանակն է:
Ըստ տեղացի դիտորդների, Ուորլիքի հայտարարության մեջ ոչ մի նոր բան չկար, իսկ այցը ԼՂՀ սովորական աշխատանքային այց է: «Սակայն, նրա վերջին գրառումները Twitter-ում կասկածներ են առաջացնում ամերիկացի միջնորդի անաչառության վերաբերյալ»,-գտնում են Ստեփանակերտում:
Բերձորում հանրահավաքի մասնակիցները փակել էին ճանապարհը՝ պահանջելով, որ Ուորլիքը լսի ղարաբաղյան կողմի կարծիքը: «Մենք հարգում ենք ցանկացած խաղաղ ցույց, նույնիսկ եթե համաձայն չենք»,-դրանից հետո գրել է դիվանագետը Twitter-ում:
Սարսանգի ջրամբար այցելելուց հետո Ջեյմս Ուորլիքը կոչ է արել ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին համատեղ օգտագործել ջրային ռեսուրսները: «Սա Սարսանգի ջրամբարն է: Եթե կողմերը կարողանային համատեղ օգտվել ջրային ռեսուրսներից, դա դրական քայլ կլիներ», -գրել է Ուորլիքը՝ Twitter-ի միկրոբլոգում տեղադրելով Սարսանգի ջրամբարի լուսանկարը:
Նա հորդորել է կողմերին հանձնառություն ստանձնել ձեռնամուխ լինելու խաղաղության բանակցություններին: Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանը սպանվել է ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից 2004 թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում: 2004 թվականի փետրվար ամսին Գուրգեն Մարգարյանը Բուդապեշտում էր գտնվում ՆԱՏՕ-ի «գործընկերություն հանուն խաղաղության» ուսումնական ծրագրի շրջանակներում։ Փետրվարի վաղ առավոտյան ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարել է Մարգարյանին, հասցնելով 16 կացնի հարված դեմքին:
Ռամիլ Սաֆարովը 2012 թ. օգոստոսի 31-ին արտահանձնվեց Ադրբեջանին, հաջորդ օրը նախագահի հրամանագրով նրան ներում շնորհվեց, մայորի կոչում, նա ստացավ բնակարան ու վերջին 8 տարվա համար նախատեսված վարձատրություն: Ի պատասխան Հայաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հայաստանի հետ:

Как уже сообщалось, сопредседателей МГ ОБСЕ в Степанакерте встретили акцией протеста. Молодежные организации Арцаха 18 мая организовали митинг-протест на площади Возрождения в Степанкерте против состоящего из шести пунктов заявления американского сопредседателя МГ ОБСЕ Джеймса Уорлика, сделанного им 7 мая в Фонде Карнеги в Вашингтоне. В заявлении представлена позиция США по разрешению нагорно-карабахского конфликта. Во время митинга-протеста было принято Обращение, в котором, в частности, представлена позиция молодежи Арцаха по мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, обобщенная в следующих положениях.
Нагорный Карабах: Ключи урегулирования
Первое. Сторонами азербайджано-карабахского конфликта являются Республика Азербайджан и Нагорно-Карабахская Республика. Урегулирование карабахской проблемы возможно лишь в случае непосредственного и полноценного участия Нагорно-Карабахской Республики в переговорном процессе. Это обязательно. Любое иное решение останется на бумаге.
Нагорно-Карабахская Республика (Республика Арцах) не уполномочивала никого принимать решения вместо себя, будь то по вопросу статуса или какому-либо другому.
Второе. Границы Нагорно-Карабахской Республики неприкосновенны. В тысячелетней истории армянского Арцаха Нагорно-Карабахская автономная область была промежуточным статусом, который не только не обеспечил безопасность арцахского армянства, но и привёл к территориальной раздробленности и деарменизации исторической территории Арцаха.
Третье. Нагорно-Карабахская Республика не имеет территорий, подлежащих «возврату» какому-либо государству. Более того, она требует возвращения своих, находящихся под контролем Республики Азербайджан, территорий. Урегулирование азербайджано-карабахской проблемы не может основываться на произвольном толковании международных принципов со стороны Азербайджана либо кого бы то ни было.
Четвёртое. Нагорно-Карабахская Республика создана посредством свободного волеизъявления народа с соблюдением всех требований международного права. Следовательно, любая попытка блокады Нагорно-Карабахской Республики – есть грубое нарушение международного права.
Пятое. Все вопросы, касающиеся беженцев и внутренне перемещённых лиц, должны быть урегулированы на взаимной основе, причём только после международного признания окончательного статуса НКР.
Шестое. После попустительства дикому преступлению азербайджанца, зарубившего топором спящего армянского офицера в Будапеште, любое заверение о международных гарантиях безопасности – обман. Мир в течение 20 лет перемирия в зоне азербайджано-карабахского конфликта сохранялся исключительно благодаря балансу сил. Таким образом, единственным гарантом безопасности народа Нагорно-Карабахской Республики является Армия обороны НКР.
По мнению местных наблюдателей, в заявлении Уорлика не было ничего нового, а визит в НКР – обычная рабочая поездка. «Однако его последние записи в Twitter вызывают сомнения относительно непредвзятости американского посредника», – считают в Степанакерте.
Во время остановки в Бердзоре участники митинга перекрыли дорогу, требуя, чтобы Джеймс Уорлик выслушал мнение карабахской стороны. «Мы с уважением относимся к любым мирным демонстрациям, даже если мы не согласны», – оставил после этого дипломат запись в Twitter.
Джеймс Уорлик после посещения Сарсангского водохранилища призвал стороны нагорно-карабахского конфликта к совместному использованию водных ресурсов. "Это Сарсангское водохранилище. Если бы стороны совместно могли бы использовать водные ресурсы, то это был бы положительный шаг", – написал Уорлик, разместив на своей странице в Twitter фото Сарсангского водохранилища.
19 февраля 2004 года лейтенант Гурген Маргарян, проходивший курсы английского языка, организованные в рамках программы НАТО "Партнерство во имя мира" в Будапеште, был зверски зарублен топором азербайджанским офицером, старшим лейтенантом Рамилем Сафаровым. 13 апреля 2006 года убийца армянского офицера был приговорен Будапештским городским судом к пожизненному заключению без права на амнистию в течение 30 лет.
Рамиль Сафаров 31 августа 2012 года был экстрадирован из Венгрии в Азербайджан, на следующий день был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией.