ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկն, ինչպես նաև ֆրանսիացի նորանշանակ համանախագահ Պիեռ Անդրեին, որը հունիսին կփոխարինի Ժակ Ֆորին, տարածաշրջան կատարած այցի ավարտին հանդես են եկել հայտարարությամբ: Ինչպես ասվում է հայտարարության մեջ, այցի հիմնական նպատակն էր «ծանոթանալ իրավիճակին Լեռնային Ղարաբաղում, Քելբաջարում (Քարվաճառ) և Լաչինում (Բերձոր)»: «Այցելելով այդ շրջաններ, միջնորդները բարելավում են նկատել ենթակառուցվածքների զարգացման առումով, սակայն չեն տեսել բնակչության ավելացման նշաններ: Նրանք այցելել են նաև Սարսանգի ջրամբար և քննարկել են նրա կարգավիճակն ու շահագործմանն առնչվող հարցեր կառույցի ղեկավարի հետ: Միջնորդները հույս են հայտնել, որ կողմերը (Ղարաբաղն ու Ադրբեջանը՝ խմբ.) պայմանավորվածության կհասնեն ջրամբարի ռեսուրսների համատեղ օգտագործման հարցում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի միկրոբլոգում տեղադրել էր Սարսանգի ջրամբարի լուսանկարը և գրառում արել. «Սա Սարսանգի ջրամբարն է: Եթե կողմերը կարողանային համատեղ օգտվել ջրային ռեսուրսներից, դա դրական քայլ կլիներ»:
Մայիսի 19-ին համանախագահները հատեցին Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գիծը Տերտերի ուղղությամբ: Նրանք ափսոսանք են հայտնել հրադադարի խախտման շարունակական դեպքերի առնչությամբ, որոնք մարդկային զոհերի պատճառ են դառնում, և նշել են, որ միջադեպերի քննության մեխանիզմների բացակայությունը թույլ է տալիս կողմերին հրադադարի խախտման համար մեղքը միմյանց վրա բարդել:
Այցի շրջանակում համանախագահները հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ: «Հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են խաղաղ գործընթացի մանրամասները, նշվել է, որ ղարաբաղյան կարգավորման հիմքում են այն տարրերը, որոնք մշտապես հնչեցրել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահները 2009-2013 թթ. իրենց հայտարարություններում»,-ասվում է հայտարարության մեջ: Մայիսի 16-ին համանախագահներին Երևանում ընդունել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Բարձր գնահատելով ֆրանսիացի համանախագահ Ժակ Ֆորի գործունեությունը՝ ՀՀ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել բանակցություններում կարևորագույն առաքելության համար: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկել են կարգավորման ներկա իրավիճակին և հետագա քայլերին առնչվող հարցեր, հայտնել է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Երևանում միջնորդները հանդիպել են նաև ՊՆ ղեկավար Սեյրան Օհանյանի ու ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
Մայիսի 18-ին համանախագահները մեկնեցին ԼՂՀ: Ստեփանակերտում նրանց դիմավորեցին բողոքի ակցիայով: Ակցիայի մասնակիցները փակել էին մայրուղին, որով պետք է անցնել համանախագահների ավտոշարասյունը: Մասնավորապես, նրանք պահանջում էին, որ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը լսի իրենց կարծիքն ու հաշվի առնի այն: Ակցիայի մասնակիցները կրում էրն «Հարգեք մեր ժողովրդավարական սկզբունքները», «Դատապարտեք ագրեսիան» գրություններով պաստառներ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես են միջնորդները պատկերացնում ղարաբաղյան կարգավորման հետագա ընթացքը, հաշվի առնելով կոշտ հասարակական դիրքորոշումը, Ուորլիքը նշել է, որ իրենք հարգում են խաղաղ ճանապարհով պահանջները ներկայացնելու մարդկանց իրավունքը:
«Ինձ համար դա անսպասելի էր, սակայն, այնուամենայնիվ, ես դուրս եկա մեքենայից, և բավականին օգտակար զրույց ունեցա ակցիայի մասնակիցների հետ: Չնայած անհամաձայնությանը, պետք է ինչ-որ ելք գտնել, որովհետև ամենավատ տարբերակը կլինի ռազմական գործողությունների վերսկսումը»,-ասել է ամերիկացի համանախագահը՝ նշելով, որ բոլորի պարտքն է ապահովել խաղաղությունը Ղարաբաղում:
Պատասխանելով լրագրողի այն նկատառմանը, որ հենց ներկայացված վեց կետերը կարող են պատերազմի պատճառ դառնալ, ամերիկացի համանախագահը հիշեցրել է, որ այդ վեց կետերը նորություն չեն, վեց կետերի մասին խոսվել է նաև նախկինում:
«Անհրաժեշտ եմ համարում նշել, որ այդ ամենը պարտադիր որոշում չէ: Մինսկի խումբը չի կարող պարտադրել, մենք այստեղ ենք, որպեսզի օգնենք ժողովրդներին լսել միմյանց կարծիքն, ու հանդիպենք ոչ միայն դե-ֆակտո իշխանությունների, այլ նաև մարդկանց հետ: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի և արժանի է իրազեկված լինելու այս ամենի մասին և հնարավորություն ունի հայտնելու իր համաձայնությունը կամ անհամաձայնությունը»,-ասել է Ուորլիքը:
Ուորլիքը ներկայացրել է փոխզիջման հիմնական տարրերը, բաղկացած 6 կետից: «Առաջին, հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի բարդ պատմությունը՝ կողմերը պետք է համաձայնության գան, որ վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումը պետք է իրականացվի փոխադարձաբար համաձայնեցված և իրավական ուժ ունեցող կամաարտահայտման միջոցով ապագայում: Սա ընտրովի տարբերակ չէ: Միջանկյալ կարգավիճակը կլինի ժամանակավոր: Երկրորդ,նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Հանրապետության սահմաններում գտնվող տարածքը, որը չի վերահսկվում Բաքվի կողմից, պետք է ստանա միջանկյալ կարգավիճակ, որի համար առնվազն պետք է ապահովված լինեն անվտանգության երաշխիքներ և ինքնակառավարում:
Նա հորդորել է կողմերին հանձնառություն ստանձնել ձեռնամուխ լինելու խաղաղության բանակցություններին: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 18-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին: Հանդիպման սկզբում նախագահ Սահակյանը շնորհավորել է ֆրանսիացի նորանշանակ համանախագահ Պիեռ Անդրեին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` հույս հայտնելով, որ նա կշարունակի ակտիվ մասնակցություն ունենալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Բակո Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի նախկին համանախագահ Ժակ Ֆորին անաչառ և արդյունավետ աշխատանքի համար` ամենայն բարիք մաղթելով նրան: Անդրադառնալով հակամարտության կարգավորման գործընթացին` նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը հավատարիմ է Մինսկի խմբի շրջանակներում դրա խաղաղ կարգավորմանը: Երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ Արցախի համար անկախությունն ու ազատությունը բացառիկ արժեքներ են և վերադարձ անցյալին` թե կարգավիճակի, թե սահմանների առումով, անհնարին է:
Անդրադարձ է կատարվել նաև սահմաններում տիրող իրավիճակին և տարածաշրջանային գործընթացներին: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, պաշտոնատար այլ անձինք: Մայիսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտակերտ-Թարթառ ճանապարհահատվածում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ:
Դիտարկումն իրականացվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի գլխավորությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա) և Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա): Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը: Դիտարկման ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը անցել են ադրբեջանական տարածք՝ ԼՂՀ կողմից:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов, Жак Фор, Джеймс Уорлик, личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик, а также Пьер Андрё, который в июне заменит Жака Фора на посту посредника от Франции, выступили с заявлением по итогам визита в регион. Как отмечается в заявление, основной целью данного визита было «ознакомление с ситуацией в Нагорном Карабахе, Кельбаджаре (Карвачар) и Лачине (Бердзор)». «Посетив данные районы, посредники заметили улучшения в плане развития инфраструктуры, однако не увидели признаков увеличения числа населения. Они также посетили Сарсангское водохранилище и обсудили его статус с руководством проекта. Посредники выразили надежду на то, что стороны (Карабах и Азербайджан – прим. ред.) достигнут договоренности относительно совместного использования ресурсов водохранилища», – отмечается в заявлении.
Ранее американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик разместил на своей странице в Twitter фото Сарсангского водохранилища, написав: «Это Сарсангское водохранилище. Если б стороны могли совместно использовать водные ресурсы, это было бы позитивным шагом».
19 мая сопредседатели перешли линию соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана в тертерском направлении. Они выразили сожаление продолжающимися случаями нарушения режима прекращения огня, которые приводят к человеческим жертвам, и отметили, что отсутствие механизма расследования инцидентов позволяет сторонам перекладывать вину за нарушение перемирия друг на друга.
В рамках визита сопредседатели провели встречи с официальными лицами Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана. «В ходе встреч были обсуждены детали мирного процесса, было отмечено, что основой процесса урегулирования карабахского конфликта остаются те элементы, которые постоянно озвучивались в заявлениях президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в 2009-2013 годах», – говорится в заявлении.
16 мая посредники прибыли в Ереван, где встретились с президентом Армении Сержем Саргсяном. На встрече Серж Саргсян высоко оценил деятельность сопредседателя Жака Фора и выразил благодарность за осуществленную важнейшую миссию в переговорах по урегулированию карабахского конфликта. Сопредседатели МГ ОБСЕ обсудили с главой армянского государства вопросы, касающиеся нынешней ситуации и дальнейших шагов в процессе мирного урегулирования карабахской проблемы, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В столице Армении посредники встретились также с министром обороны и министром иностранных дел РА Сейраном Оганяном и Эдвардом Налбандяном.
18 мая сопредседатели отправились в Карабах, где их встретили акцией протеста. Участники акции перекрыли шоссе, по которому должен был проехать кортеж сопредседателей. Они, в частности, требовали, чтобы Джеймс Уорлик прислушался к их мнению и учел его. В руках участники акции держали плакаты с надписями: «Уважайте демократические принципы», «Осудите агрессию».
Отвечая на вопрос о том, как посредникам представляется дальнейший процесс урегулирования карабахского конфликта, учитывая жесткую общественную позицию, Уорлик отметил, что они уважают право людей на то, чтобы мирным способом представлять свои требования. «Для меня это было неожиданностью, но, тем не менее, я вышел из машины, и у меня состоялась весьма полезная беседа с участниками акции. Несмотря на несогласие, необходимо найти какой-то выход, потому что самым плохим вариантом может стать возобновление военных действий», – сказал американский сопредседатель, подчеркнув, что долг всех заключается в том, чтобы обеспечить мир в Карабахе.
Отвечая на замечание журналистов о том, что именно представленные шесть элементов могут привести к новой войне, американский дипломат напомнил, что эти шесть элементов не являются новостью и что о них неоднократно говорилось и в прошлом.
«Считаю необходимым подчеркнуть одно – все это не является обязательным решением. Минская группа не может навязывать, мы здесь, чтобы помочь народам, прислушиваться к их мнению и встречаться не только с де-факто властями, но и с людьми. Народ Нагорного Карабаха имеет право и заслуживает быть информированным обо всем этом и иметь возможность выразить свое согласие или несогласие», – сказал Уорлик.
В Степанакерте сопредседатели МГ ОБСЕ встретились с президентом Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяном, который подчеркнул, что независимость и свобода являются исключительными ценностями для Арцаха и возвращения к прошлому, как в вопросе статуса, так и границ, невозможно. Были затронуты также ситуация на границе и региональные процессы.
Также посредники встретились с главой МИД, а также с министром обороны Карабаха.
19 мая, согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана на участке дороги Мартакерт-Тартар с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Мониторинг осуществлялся под руководством личного представителя действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ посла Анджея Каспршика.
С позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществили полевые помощники Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Евгений Шаров (Украина) и Христо Христов (Болгария).
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг осуществили полевой помощник Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Иржи Аберле (Чехия) и сотрудник офиса ЛПДП ОБСЕ Петер Сведберг.
Во время мониторинга сопредседатели Минской группы ОБСЕ и личный представитель действующего председателя ОБСЕ перешли со стороны НКР на территорию Азербайджана.