20 Մայիս 2014 - 12:47 AMT
ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի Ֆրեզնո քաղաքի Ընտանիքի խորհրդատվական կենտրոնը (The Fresno Family Counseling Center) 200 000 դոլար նվիրատվություն է ստացել նախկին ատամնաբույժ Հարրի Մուրադյանից Կենտրոնական հովտում հոգեկան առողջության պահպանման համար, գրում է Fresno Business Journal-ը:
Գումարի մի մասը կհատկացվի Placticas ծրագրի վերականգնման համար, որն ապահովում է հոգեկան առողջությունն ու սնդդամթերքի բաշխումը գյուղական շրջաններում: 75-ամյա դոկտոր Մուրադյանը սատարում է Ֆրեզնոյին 1970 թվականից ի վեր: 2007 թվականին ի հիշտակ ծնողների նա հիմնեց Հարրի և Նվարդ Մուրադյանների հիմնադրամը Խաղողագործության դեպարտամենտում: Ներկայումս կրթաթոշակը կազմում է գրեթե 250 000 դոլար:
Մուրադյանի վերջին նվերը բխում է նամակից, որը հայտնաբերվել էր երեք տարի առաջ: Նամակը գրել էր նրա մայրը, որը տառապում էր դեպրեսիայից Հայոց ցեղասպանության տարիներին դեգերումների հետևանքով, որի ժամանակ նա կորցրել էր հորը: 2013-2014 ուս. տարում Կենտրոնում մոտ 10 հազար հետազոտություն է անցկացվել հաճախորդների համար, որոնցից շատերը չեն կարող իրենց թույլ տալ բուժում մեկ այլ տեղում բարձր արժեքի պատճառով:
Ֆրեզնոյում է կենտրոնացած ԱՄՆ Արևմտյան ափի ամենահայաշատ համայնքներից մեկը: 2015 թվականին Ֆրեզնոյի համալսարանի տարածքում կտեղադրվի Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձան, որի հեղինական է ճարտարապետ Փոլ Հալաջյանը: Հուշարձանը կառուցվելու է Երևանի Ծիծեռնակաբերդի նմանությամբ:
2013 թ. ապրիլի 23-ին Ֆրեզնոն դարձավ Կալիֆորնիայի առաջին շրջանը, որը ճանաչեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը: Հոգաբարձուների խորհուրդը ընդունեց բանաձև, որի հեղինակն է Խորհրդի ղեկավար Անդրեաս Բորգեսը, որտեղ ասվում է, որ ԼՂՀ-ն պատմական և էթնիկ առումով հայկական տարածաշրջան է, որը գտնվում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև: Բանաձևով կոչ արվեց Կալիֆորնիայի օրենսդիրներին պաշտոնապես ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը:

20 Май 2014 - 12:17 AMT
Консультационный центр семьи в Фресно, Калифорния (The Fresno Family Counseling Center) получил дар в $200,000 от выпускника и бывшего стоматолога доктора Гарри Мурадяна для охраны психического здоровья в Центральной долине, пишет Fresno Business Journal.
Часть денег пойдет на восстановление программы Placticas , которая обеспечивает психическое здоровье и раздачу продовольствия в сельских округах. 75-летний доктор Мурадян оказывает поддержку Фресно с 1970 года. В 2007 году он основал фонд в Департаменте виноградарства в память о своих родителях Гарри и Нвард Мурадян. В настоящее время стипендия составляет почти $ 250 000.
Последний подарок доктора Мурадяна проистекает из письма, которое он обнаружил три года назад. Письмо было написано его матерью, которая страдала от депрессии по время скитаний в годы Геноцида армян и во время которого она потеряла отца. В течение 2013-2014 учебного года в Центре проведено около 10 тысяч обследований для клиентов, многие из которых не могут позволить себе высокую стоимость лечения в другом месте.
В Фресно живет одна из крупнейших армянских общин Западного побережья. В 2015 году в кампусе Университета Фресно будет установлен памятник жертвам Геноцида армян. Автор памятника – архитектор Пол Аладжян. Памятник будет построен по аналогии с Мемориалом в Цицернакаберде, в Ереване.
23 апреля 2013 года Фресно стал первым округом Калифорнии, признавшем независимость Нагорно-Карабахской Республики. Попечительский совет округа принял резолюцию, автором которой является глава Совета Андреас Боргес, в которой официально признается, что Нагорно-Карабахская Республика – регион, исторически и этнически армянский, расположен между Арменией и Азербайджаном. Резолюция призывает законодателей Калифорнии официально признать независимость НКР.