22 Մայիս 2014 - 10:15 AMT
Հոկտեմբերի 1-3-ը Կանադայի Նյու Բրունսվիքի Մոնկտոնի համալսարանում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողով կանցնի: «Հայոց ցեղասպանության ու զանգվածային հանցագործությունների ներկայացում» թեմայով գիտաժողովի նպատակն է ամփոփել Ցեղասպանության և մարդկայնության դեմ կատարված XIX-XX դարերի բոլոր զանգվածային ոճրագործությունների վերաբերյալ գիտական հետազոտությունները: Թեև գիտաժողովը հիմնականում նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը, ելույթներում կարող են արծարծվել կապերն ու համեմատական ասպեկտները այլ ցեղասպանությունների հետ:
Գիտաժողովում քննարկվելու են հայերի ցեղասպանության ու մյուս զանգվածային հանցագործությունների մասին հավաքական հիշողության փոխանցման խնդիրները, պատմական, մշակութային ու սոցիալ-քաղաքական պայմանները, հուշարձանների տեղադրումը:
Կքննարկվի նաև այն ժամանակ հասանելի վկաների հայեցակարգային իմաստաբանության հարցը, Հայոց ցեղասպանության ու զանգվածային հանցագործություններն անվանելու ու նկարագրելու համար, բռնության տարբեր ձևերի ճիշտ ընկալման արդիականությունը և հետապնդումները՝ կապված Հայոց ցեղասպանության ու զանգվածային հանցագործությունների հետ:
Գիտնականները քննարկելու են նաև Առաջին համաշխարհային պատերազմի կապը Հայոց ցեղասպանության հետ, հաշվի առնելով Օսմանյան կայսրության դերը, միջազգային հումանիտար օգնությունը ճամբարների, առաքելությունների ու բարեգործական կազմակերպությունների միջոցով, գրում է Fabula-ն:

С 1 по 3 октября в Университете Монктона (Нью-Брунсвик, Канада) состоится международная научная конференция, приуроченная к 100-летию Геноцида армян в Османской империи. Целью конференции «Представление геноцида армян и массовых преступлений» является подведение итогов научных исследований по Геноциду армян и по всем массовым преступлениям против человечества в XIX-XX веках. Хотя конференция ориентирована на Геноцид армян, в выступлениях могут прослеживаться связи и сравнительные аспекты с другими геноцидами.
На конференции будут обсуждаться проблемы передачи коллективной памяти геноцида армян и массовых преступлений, подпадающих под признание этого факта со стороны международного сообщества, вопросы исторических, культурных и социально- политических условий, установление памятников.
Также будет затронут вопрос концептуальной семантики, доступной в то время, чтобы назвать и описать свидетелей геноцида армян и массовых преступлений против гражданского населения, актуальность правильного понимания различных форм насилия и преследования в массовых преступлениях в с вязи с Геноцидом армян.
Ученые также обсудят связь между Первой мировой войной и Геноцидом армян с учетом роли Османской империи, международную гуманитарную помощь через лагеря, миссии и благотворительные организации, передает Fabula.