22 Մայիս 2014 - 12:07 AMT
Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության Gallup ինստիտուտը հրապարակել է աշխարհի ամենադրական երկրների վարկանիշը 2013 թվականի համար: Ինչպես ասվում է հրապարակման մեջ, չնայած հակամարտությունների ու անկարգությունների մասին հաղորդագրություններին, մարդիկ աշխարհի տարբեր երկրներում, այնուամենայնիվ. բազում դրական զգացումներ են ապրում: Առնվազն 10 մեծահասակից 7-ը հայտարարում է հաճույքի, անձնական ու պրոֆեսիոնալ գործունեության մեջ ուրախության մասին:
2013 թվականին Gallup-ը համապատասխան սոցհարցում է անցկացրել աշխարհի 138 երկրում՝ հարցնելով, թե արդյոք նրանք դրական զգացողություններ ունեցել են նախօրեին:
Ամենադրական երկրների առաջին եռյակում են հայտնվել Պարագվայը (հարցվածների 87 տոկոսը պատասխանել է, որ նախօրեին ուրախ է եղել), Պանաման (86 տոկոս) և Գվատեմալան (83 տոկոս): Ընդհանուր առմամբ 11 ամենադրական երկրներից 10-ն, ըստ հարցման, գտնվում է Լատինական Ամերիկայում:
Հայաստանը 56 տոկոով հայտնվել է ոչ այնքան դրական երկրների ցանկում, նրան մոտ է գտնվում նաև Լեռնային Ղարաբաղը 55 տոկոսով: Նույն ցուցանիշն ունի նաև Ադրբեջանը՝ 55 տոկոս: Թուրքիան հավաքել է 62 տոկոս, Ռուսաստանը՝ 61, Վրաստանը՝ 56 տոկոս:

Институт исследования общественного мнения Gallup опубликовал рейтинг самых положительных стран мира за 2013 год. Как отмечается в публикации, несмотря сообщающие о конфликтах и беспорядках новости, люди в разных странах мира все еще испытывают массу положительных эмоций. По крайней мере, 7 из 10 взрослых заявляют об испытываемом удовольствии, радости в личной жизни и профессиональной деятельности.
Gallup в 2013 году провел в 138 странах мира соответствующий социологический опрос, спрашивая респондентов, испытывали ли они положительные эмоции накануне.
В первую тройку самых положительных стран вошли Парагвай (87% опрошенных заявили, что испытывали радость накануне), Панама (86%) и Гватемала (83%). В целом 10 из 11 самых положительных стран, согласно опросу, находятся в Латинской Америке.
Армения с 56% вошла в список не самых положительных стран, недалеко от нее расположился Нагорный Карабах с 55%. Рядом и Азербайджан с теми же 55%. Турция набрала 62%, Россия – 61%, Грузия – 56%.