23 Մայիս 2014 - 09:08 AMT
ԵԽԽՎ-ն «սև ցուցակի» համար պատժել է Ադրբեջանին. Բաքվում 2 տարի վեհաժողովների հանդիպումներ չեն անցկացվի
Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը որոշում է կայացրել առաջիկա երկու տարիների ընթացքում Ադրբեջանում վեհաժողովների ոչ մի հանդիպում չանցկացնել: Պատճառն այն է, որ ադրբեջանական իշխանությունները վերջին պահին չեղյալ էին համարել մայիսի 22-23-ը Բաքվում ԵԽԽՎ Բյուրոյի ու Մշտական խորհրդի նիստներին մասնակցելու նպատակով ԵԽԽՎ փոխնախագահ, Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար Ռենե Ռուքեին արդեն իսկ տրամադրված մուտքի վիզան:
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2014 թվականի հունիսի 1-ին: Այն չի գործի միայն ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություններ իրականացնելու պարագայում: ԵԽԽՎ-ն ընդգծել է, որ տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի արտոնությունների ու անձեռնմխելիությունների մասին գլխավոր համաձայնագրի և Փարիզի արձանագրությունների խախտում, որոնք ապահովում էին կառույցի անդամների անձեռնմխելիությունն ու ազատ տեղաշարժը, գրում է Panorama.am-ը:
2011-ի սեպտեմբերի 5-ին որոշում է ընդունվել, համաձայն որի ԵԽԽՎ-ի կոմիտեները 2 տարի հանդիպումներ չեն անցկացնի այն անդամ-երկրներում, որոնք չեն հարգում Վեհաժողովի անդամների` պաշտոնական այցերի ընթացքում ազատ տեղաշարժի մասին համաձայնագիրը:
Նման արգելքը ԵԽԽՎ Բյուրոն կարող է հանել այն դեպքում, եթե ադրբեջանական իշխանությունները երաշխավորեն Ադրբեջանում գործարար վեհաժողովի համար ճամփորդություն իրականացնելու ժամանակ դրա անդամների տեղաշարժման ազատությունը:
Ռուքեն Լեռնային Ղարաբաղ այցելած ֆրանսիացի օրենսդիրներից է: Նա նաև ֆրանս-ղարաբաղյան բարեկամության խմբի անդամ է: ԼՂ այցից հետո Ադրբեջանը նրան persona non grata է հայտարարել:
2013-ի օգոստոսի 2-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հրապարակել է այն մարդկանց ցանկը, որոնք այցելել են Լեռնային Ղարաբաղ ու այսուհետ անցանկալի անձ են: Փաստաթղթուն ներառված է 225 ազգանուն, որոնց մեծ մասը Ռուսաստանի քաղաքացիներ են:
Միևնույն ժամանակ Բաքվում անցկացվող ԵԽԽՎ մշտական կոմիտեի նիստում Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը պատասխանել է խորհրդարանականների հարցերին` անդրադառնալով նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, գրում է APA-ն: Նա նշել է, որ հակամարտության լուծման դիվանագիտական ուղիները դեռ չեն սպառվել։
«Մադրիդյան առաջարկները շատ իրատեսական էին, մենք կարող էինք քայլ առ քայլ առաջ գնալ։ Այդ հակամարտությունը չի կարող լուծվել մեկ գիշերում. Սա խորը հակամարտություն է։ Անհրաժեշտ է վերացնել պատերազմի հետևանքներն ու մարդկանց միջև վստահության մթնոլորտ ստեղծել»,-ասել է Մամեդյարովը` հավելելով, որ «հայկական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջաններից, քանի որ դա գրգռիչ գործոն է»։

23 Май 2014 - 08:46 AMT
ПАСЕ наказывает Азербайджан за «черный список»: В течение 2 лет в Баку не будет проводиться никаких заседаний комитетов Ассамблеи
Бюро Постоянного комитета Парламентской Ассамблеи Совета Европы решило наказать Азербайджан за «санкции» в отношении вице-президента ПАСЕ Рене Руке. Бюро приняло решение об отмене предполагавшихся в течение 2 лет в Баку заседаний комитетов ПАСЕ. Это решение, которое вступает в силу с 1 июня 2014 г., принято в связи отзывом властями Азербайджана уже выданной визы вице-президенту ПАСЕ, французского депутату Рене Руке для участия на заседании Бюро и Постоянного комитета ПАСЕ в Баку, сообщает contact.az.
Бюро ПАСЕ посчитало, что отказ в выдаче визы вице-президенту является нарушением Общего согласия о привилегиях и неприкосновенности свободного передвижения членов ПАСЕ и Парижского Протокола.
Ограничение не будет касаться миссий ПАСЕ по мониторингу выборов.
Вместе с тем, ПАСЕ готов отменить это решение, если будет обеспечена свобода передвижения членов ассамблеи.
5 сентября 2011 года было принято решение, что комитеты ПАСЕ в течение двух лет не будут проводить встреч в странах-членах, которые не уважают договоренности, касающиеся свободного передвижения членов Ассамблеи в ходе официальных визитов. Это решение было применено в отношении Грузии в ноябре 2013 года.
20 мая азербайджанская сторона отказалась дать визу для въезда в страну вице-президенту Ассамблеи, члену делегации Франции в ПАСЕ Рене Руке. Об этом сообщила председатель ПАСЕ Анн Брассёр.
Она сказала, что для участия в заседании бюро и постоянного комитета структуры в Баку 22-23 мая Рене Руке для получения визы вел переговоры с постоянным представительством Азербайджана в СЕ: «К сожалению, ответ был дан отрицательный».
Председатель Ассамблеи провела на эту тему беседу с руководителем делегации Азербайджана в ПАСЕ Самедом Сеидовым, но не получила положительного ответа.
Она заявила, что после этого Рене Руке сам отказался от поездки. Она также отметила, что не в курсе причин отказа выдачи визы.
Р.Руке было отказано в визе из-за его посещения Нагорного Карабаха, из-за чего азербайджанская сторона «объявила его персоной нон-грата и запретила ему въезд на территорию страны».
2 августа 2013 года МИД Азербайджана обнародовал список людей, которые отныне будут считаться персонами нон грата за визиты в Нагорный Карабах. Всего в документе 335 фамилий. Большинство фигурантов списка – граждане России. Там значатся российские депутаты Алексей Митрофанов, Олег Похолков, Максим Мищенко, директор Института стран СНГ Константин Затулин. Также в списке упомянуты члены Национальной ассамблеи Франции Франсуа Рошблан, Жорж Коломбье и Валери Бойер, а также член Палаты лордов Великобритании баронесса Керолайн Кокс, испанская оперная исполнительница Монсеррат Кабалье, итальянский певец Аль Бано, отец Филиппа Киркорова – Бедрос Киркоров и ряд других известных персон.