ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Նահանգային Վեհաժողովի Հատկացումների կոմիտեն ընդունել է AB 1915 օրինագիծը, որը պահանջում է Հայոց ցեղասպանության թեման ընդգրկել 7-12-րդ դասարանների ուսումնական ծրագրում։Օրինագծի հեղինակ խորհրդի անդամ Ադրին Նազարյանը կոչ է արել Կրթության վարչությանը ներառել 1915-ի դեպքերը հրապարակումներում և պարտադիր ուսումնական ծրագրի նյութերում, գրում է Asbarez կայքը` հղում անելով ԱՄՆ-ի Հայ դատի հանձնախմբին (ANCA):
Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդի կրթության հանձնաժողովն ապրիլին արդեն ընդունել է AB 1915 օրինագիծը, և այժմ այն պետք է քննարկման ներկայացվի Խորհրդի հիմնական օրակարգում։
«AB 1915 օրինագիծը դրվելու է քննարկման, և ես շարունակելու եմ իմ համագործակցությունը Խորհրդի գործընկերներիս և ANCA-ի հետ, որպեսզի ապահովեմ դրա ընդունումը։ Հայոց ցեղասպանության հարցը պետք է անպայման ներառվի մարդու իրավունքների վերաբերյալ կրթական ուսումնական ծրագրում։ Մենք դրան երկար ենք պատրաստվել: Ուրախ եմ, որ ներկայում նման աջակցություն ունենք»,-նշել է Նազարյանը։
Ավելի վաղ ANCA-ի Արևմտյան շրջանի գործադիր տնօրեն Էլեն Ասատրյանը հօգուտ AB1915 օրինագծի բաց նամակ է հղել, որում ընդգծել է, որ անկախ նախկինում ընդունված բանաձևերի, Ցեղասպանության թեման շարունակում է դուրս մնալ հանրային դպրոցների մեծ մասի ուսումնական ծրագրից։
Հունվարին, չնայած թուրքական լոբբիի կոշտ դիմադրությանը, Կալիֆորնիայի նահանգի Ժողովը միաձայն քվեարկել է AB 659 օրինագծի օգտին, որի հեղինակն է Ադրին Նազարյանը: Օրինագիծը նախատեսում է Հայոց ցեղասպանության մասին բանավոր վկայությունների ուսումնասիրում նահանգի դպրոցներում: Օրինագիծն ուղղված է Ժողովի Սենատի քննարկմանը: «Օրինագծի միաձայն ընդունումը վկայում է, որ Կալիֆորնիայի պաշտոնյաները չեն ծախվում կամ չեն մերժում ճշմարտությունն ու իսկությունը»,-հայտարարել է Ամերիկայի Արևմտյան ափի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA –WR) գործադիր տնօրեն Էլեն Ասատրյանը՝ նշելով, որ Ժողովի անդամներ Նազարյանն ու Աչաջյանը շատ կարևոր օրինագիծ են ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության համար:
Կալիֆորնիայի նահանգի Վեհաժողովի կրթության հարցերի հանձնախումբը միաձայն հաստատել է Վեհաժողովի անդամ Ադրին Նազարյանի ներկայացրած AB-659 բանաձևը: Ներկայացված բանաձևը, մասնավորապես, նախատեսում է Հայոց ցեղասպանության մասին նյութերի ներառում նահանգի ուսումնական ծրագրերի մեջ, Հայոց ցեղասպանության, Հոլոքոսթի, Կամբոջայի, Դարֆուրի ու Ռուանդայի ցեղասպանությունների մասին բանավոր վկայությունների օգտագործման ընդլայնում:
Կալիֆորնիայի նահանգի Սենատն ընդունել է թիվ 234 բանաձևը Հայոց ցեղասպանության մասին, որով նախատեսվում է Հայոց ցեղասպանության փաստն ընդգրկել նահանգի կրթական հաստատությունների պատմության ուսումնական ծրագրերում: Կալիֆորնիայի Վեհաժողովի անդամ Մայք Գատտոն 2014 թ. հունվարի 7-ին ներկայացրեց ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու վերաբերյալ բանաձևը: Ինչպես հայտնում է Վեհաժողովի պաշտոնական կայքը, AJR 32 բանաձևը հիշեցնում է մարդու ինքնորոշման ու ժողովրդավարական զարգացման իրավունքների մասին: Ըստ Գատտոյի, Կալիֆորնիայի ժողովուրդը և հայ համայնքը միասնական են ԼՂՀ անկախությանը սատարելու հարցում:

24 Май 2014 - 09:32 AMT
Еще один Комитет Ассамблеи Калифорнии принял законопроект о включении Геноцида армян в учебную программу школ
23 мая Комитет по ассигнованиям Ассамблеи штата Калифорния принял проект билля AB 1915 о включении темы Геноцида армян в учебную программу 7-12 классов школ штата. Законопроект, автором которого является член Ассамблеи Адрин Назарян, также призывает департамент по образованию включить тему трагедии 1915 года в публикации и учебные материалы.
В апреле проект билля был принят Комитетом по образованию и теперь должен быть включен в общую повестку Ассамблеи Калифорнии.
«Я надеюсь на принятие законопроекта моими коллегами. Тема прав человека и Геноцида армян должна быть включена в наши образовательные программы. Мы так долго этого ждали, и я очень рад, что представленный мною документ получил такую поддержку», – сказал Адрин Назарян.
После того, как законопроект будет принят Сенатом и подписан губернатором штата Калифорния, тема Геноцида армян, а также геноцидов в Руанде, Камбоджи и Дарфуре, будет включена в программу государственных школ Калифорнии.
В конце января Ассамблея Калифорнии приняла законопроект AB 659, также предложенный Адрином Назаряном. Законопроект предусматривает изучение устных свидетельств о Геноциде армян в школах штата. Законопроект передан на рассмотрение Сената штата. «Единодушное принятие AB 659 однозначно дало понять, что чиновники Калифорнии не могут быть куплены или отрицать правду и справедливость», – заявила тогда исполнительный директор Армянского Национального Комитета Америки Западного региона (ANCA –WR) Элен Асатрян, подчеркнув, что члены Собрания Назарян и Ачаджян представили очень важный законопроект в деле изучения Геноцида армян.
«Личные свидетельства очевидцев Геноцида армян дадут преподавателям мощный инструмент для вовлечения учащихся в предмет, который они раньше не изучали. Это важно для того, чтобы не повторялись геноциды», – отметил Адрин Назарян. Соавторами законопроекта стали сенатор Марк Виланд, члены Собрания Качо Ачаджян, Стив Фокс, Майк Гатто, Скотт Вильк и Шерил Браун.
Ранее законопроект AB 659 был единогласно принят комитетами Ассамблеи по образованию и ассигнованию. «Очень важно для студентов Калифорнии понять и изучать на уроках истории, в том числе и факты геноцидов в разных странах. Я горжусь тем, что поддержала AB 659 , которая поощряет школы включить Геноцид армян в курсы», – заявила председатель комитета по образованию Джоан Бьюкенен.