27 Մայիս 2014 - 06:33 AMT
ԱՄՆ Մասաչուսեթսի նահանգի Լոուել քաղաքի քաղաքապետարանի տարածքում Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձան է կանգնեցվել: Ինչպես գրում է The Armenian Weekly-ին, դա առաջին հուշարձանն է ԱՄՆ-ում, որը տեղադրվում է պետական շենքի տարածքում: Հուշարձանը խաչքարի տեսքով է, որը գրկել են մոր ձեռքերը: Քարի վրա գրառում կա անգլերեն և հայերեն լեզուներով՝ «In Memory»: Ըստ հուշարձանի հեղինակ, դիզայներ Դանիել Վարուժան Հեջինյանի, ամբողջ աշխարհի 42 երկրներում կա Ցեղասպնության զոհերին նվիրված 230 հուշարձան: «Դրանց մեծ մասը գտնվում է հայկական եկեղեցուն կամ կազմակերպություններին պատկանող տարածքում: Լոուելի հուշարձանը միակն է, որ կանգնեցվել է կառավարական շենքի առջև»,-ասել է նա: Որպես մոդել քանդակագործն օգտագործել է իր քրոջ ձեռքերը: Հեջինյանը նաև Մեծ Բոստոնում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկող մեծ վահանակների ձևավորման հեղինակն է:
«Մեր մայրերը հմուտ վարպետներ էին, նրանք աշխատել են նաև Լոուելում ու բոլոր ջուլհակուհիների երկու երրորդը հայեր են եղել: Նրանք այստեղ են եկել մեր մշակույթի կտավը գործելու և մենք պետք է մեր երախտագիտության պարտքը տանք նրանց»,-ասել է նա:
Լոուելի հայ բնակչությունը 1930-ականներին մի քանի տասնյակ հազարի էր հասնում: 1961 թվականին կառուցվեց ու օծվեց հայկական եկեղեցին:

27 Май 2014 - 04:21 AMT
В Лоуэлле, штат Массачусетс на территории мэрии установлен памятник жертвам Геноцида армян. Как пишет The Armenian Weekly, это первый памятник в США, установленный в государственном здании. Памятник представляет из себя хачкар, который обнимают материнские руки. На камне надпись на английском и армянском «In Memory». По словам автора памятника, дизайнера Даниэла Варужана Хеджиняна, во всем мире есть 230 памятников в 42 странах, посвященных Геноциду армян. «Большинство из этих памятников находятся на территории, принадлежащей армянским церквям и организациям. Памятник в Лоуэлле – первый монумент перед правительственным зданием», – подчеркнул он. В качестве модели художник использовал руки своей сестры Лены. Хеджинян также автор рекламных щитов про Геноцид армян в Большом Бостоне.
«Наши матери были искусными ткачихами, они работали в Лоуэлле и составляли почти две трети всех текстильных рабочих. Они приехали сюда, чтобы соткать ткань нашей культуры, и мы должны отдать долг благодарности», – сказал он.
Армянское население в Лоуэлле во начале 1930-х составляло несколько десятков тысяч человек. Там была построена и освящена церковь еще в 1916 году.