Հայ ժողովուրդը մայիսի 28-ը՝ Առաջին Հանրապետության ու հաղթանակի օրը տոնելու շատ պատճառներ ունի: Այդ մասին ասվում է Կալիֆորնիայի Վեհաժողովի անդամ Մեթ Դաբաբնեի հայ համայնքին ուղղված ուղերձում: «Ապրիլի 7-ին ես հանդիպեցի հայ համայնքի 350 պատվիրակների հետ, որոնք այցելել էին մայրաքաղաք Սակրամենտո, հասցնելու համար իրենց ձայնն ու տեսակետը կարևոր հարցերի վերաբերյալ: Նրանք կոչ արեցին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունն ու AJR բանաձևը Կալիֆորնիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչելու մասին միաձայն ընդունվեց: Մենք դպրոցական ուսումնական ծրագրերում ենք ընդգրկել Հայոց ցեղասպանության դասավանդումը, որպեսզի ապագա սերունդները ճշմարտությունն իմանան համաշխարհային պատմության մասին»,-գրում է նա: Մեթ Դաբաբնեն հիշեցրել է, որ մայիսի 8-ին, Շուշիի ազատագրման տոնակատարությունից մեկ օր առաջ Վեհաժողովը ճանաչեց ԼՂՀ անկախությունը:
«Ձեր համառ աշխատանքն ու ինքնանվիրումը հաջողություն բերեցին ձեզ ԱՄՆ-ում ու դրանում ոչ մի զարմանալի բան չկա: Վերջին վեց ամսում որպես ձեր ներկայացուցիչը Վեհաժողովում, ես աշխատել եմ, որպեսզի ձեր հարցերը լսելի լինեն ու քննարկվեն: Այնուամենայնիվ, իմ կատարած աշխատանքը ձեր հանրության անունից կարևոր է ոչ միայն ձեր, այլ նաև Կալիֆորնիայի բոլոր բնակիչների համար, քանի որ նրանք կարևորում են պատմական ճշմարտության ու մարդու իրավունքները հարգելու ամերիկյան սկզբունքները: Հայ ժողովրդի հաղթանակած ոգին ոգեշնչում է և ես պատրաստ եմ աշխատել միասին ապագայում էլ ավելի մեծ հաղթանակի հասնելու համար»,-ասել է Մեթ Դաբաբնեն:
1918 թվականի մայիսի 28-ին Արևելյան Հայաստանի տարածքում հռչակվեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը: Մայիսյան հերոսամարտերից` Սարդարապատից, Բաշ Ապարանից, Ղարաքիլիսայից հետո ծնունդ առավ հայկական առաջին հանրապետությունը, իսկ հայ ժողովուրդը փրկվեց բնաջնջումից: Սակայն ստեղծված պայմաններում Հայաստանը ստիպված եղավ 1918 թվ. հունիսի 4-ին այսպես կոչված Խաղաղության ու բարեկամության մասին պայմանագիր կնքել օսմանյան կառավարության հետ: Թուրքիան ճանաչեց Հայաստանի անկախությունը այն տարածքի սահմաններում, որն այն ժամանակ գտնվում էր ՀՀ հսկողության տակ, այն ընդամնեը 12 հազար քկմ էր և փախստականների հետ միասին մոտ 1 մլն բնակչություն ուներ:

У армянского народа есть много причин, чтобы отпраздновать 28 мая – день Первой республики и победы. Об этом говорится в письме члена Ассамблеи Калифорнии Мэтта Дабабне, направленное армянской общине штата. «7 апреля я встретился с делегацией более 350 членов армянской общины, посетивших столицу Сакраменто, чтобы донести свои голоса по важным для них вопросам. Они призвали признать Геноцид армян в Османской империи и резолюция AJR о признании Калифорнией Геноцида армян была принята единогласно. Мы включили в школьные программы изучени е Геноцида армян, чтобы будущие поколения узнали правду о мировой истории», – пишет он. Мэтт Дабабне напоминает, что 8 мая, за день до празднования освобождения Шуши Ассамблея признала независимость НКР.
«Ваш упорный труд и самоотверженность привели вас к успехам в США и в этом нет ничего удивительного. За последние шесть месяцев в качестве вашего представителя в Ассамблее, я работал над тем, чтобы ваши вопросы были услышаны и рассмотрены. Тем не менее, работа, которую я делаю от имени вашего сообщества важна не только для вас, но для всех калифорнийцев, потому что они подчеркивают американские принципы уважения к исторической правде и правам человека. Дух торжества, продемонстрированный армянским народом вдохновляет, и я готов работать вместе за еще большие победы в будущем», – подчеркнул Мэтт Дабабне.
28 мая 1918 года после распада Закавказской Демократической Федеративной Республики (ЗДФР) на территории Восточной Армении была провозглашена независимая Республика Армения. На момент провозглашения независимости значительная часть территории была оккупирована турецкими войсками, которые находились уже в непосредственной близости от Эривани. Победы, одержанные армянской армией в сражениях под Сардарапатом, Баш-Апараном и Караклисом, позволили остановить продвижение турок и устранить нависшую над армянским народом угрозу физического уничтожения.