Միանգամայն հավանական է, որ Հռոմի պապի այցը Հայաստան տեղի ունենա 2015 թվականին: Այդ մասին գրում է Nouvelles d'Arménie-ին ֆրանսիական կաթոլիկ La Croix թերթի վրա հղումով: 90-տոկոսանոց վստահությամբ կարելի է ասել, որ եթե Աստված կամենա, Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը 2015 թվականին կայցելի Էջմիածին Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն նահատակների սրբադասման կարգին մասնակցելու նպատակով, հայտարարել է Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնի մամուլի ծառայության ղեկավար Շահե վարդապետ Անանյանը՝ նշելով, որ այցի մասին խոսվել է Հռոմի պապի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հանդիպմանը Հռոմում: Ըստ նրա, Պապի այցը Հայաստան շատ խորհրդանշական կլինի, քանի որ կընդգծի, որ Վատիկանը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես դա արեց Հովհաննես Պողոս Երկրորդը 2001 թվականին, գրում է ֆրանսիական թերթը:
«Կաթոլիկներն ու հայերը ընդհանուր տոներ ունեն, մենք կիսում ենք Հռոմի տեսակետը հիերարխիայի հարցերում, նույնպես Սինոդ ունենք, որպես Հույն օրթոդոքս եկեղեցու դրսևորում: Հռոմը խնդրել է ՀԱԵ-ին պատմել «ամուսնացած հոգևորականների» փորձի մասին: Մենք գտնում ենք, որ քահանան պետք է ազատ ընտրության հնարավորություն ունենա ամուսնության հարցում: Ըստ ՀԱԵ կանոնների, եթե հոգևորականի ամուսնալուծությունը կապված է կնոջ դավաճանության հետ, նա կարող է շարունակել իր առաքելությունը: Եթե ամուսնալուծության մեղավորը եկեղեցականն է, ապա նրան զրկում են հոգևոր կոչումից»,-ասել է վարդապետ Անանյանը:
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցին արգելում է ամուսնանալ բոլոր եկեղեցականներին, նրանք պետք է կուսակրոն լինեն: Համարվում է, որ այդպես մարդ ավելի է նվիրվում Աստծուն ծառայելուն: ՀԱԵ սպասավորներին ընտրության հնարավորություն է տրվում, որը կատարվում է զուտ կամավոր սկզբունքով:

28 Май 2014 - 09:15 AMT
Вполне вероятно, что визит Папы римского в Армению состоится в 2015 году. Об этом пишет Nouvelles d'Arménie со ссылкой на французскую католическую газету La Croix. С 90%-й уверенностью можно сказать, что если Бог даст, Папа Римский Франциск в 2015 году приедет в Эчмиадзин по случаю канонизации полутора миллионов мучеников, убитых во время Геноцида армян, заявил глава пресс-службы Первопрестольного Эчмиадзина архимандрит Шаген Ананян, отметив, что о визите говорилось во время личной встречи Папы Франциска и Католикоса Всех армян Гарегина II в Риме. По его словам, папский визит в Армению будет иметь большое символическое значение, поскольку подчеркнет, что Ватикан признает Геноцид армян, как это сделал Иоанн Павел II в 2001 году, пишет JOURNAL LA CROIX.
«У католиков и армян общие праздники, мы разделяем точку зрения Рима по поводу иерархии, но также практикуем Синод, как проявление греческой ортодоксальной церкви. «Рим попросил ААЦ рассказать про опыт «женатого духовенства». Мы считаем, что священникам надо дать свободу жениться. В законе ААЦ, если развод священника связано с неверностью жены, он может продолжать свою миссию. Если священник виноват в разводе, тот он отрешается от сана», – подчеркнул архимандрит Ананян.
В римско-католической церкви священникам любого ранга воспрещается жениться, они должны собюлюдать целибат. Считается, что так служение Богу является более полным. В ААЦ священники разделяются на собственно священников и принявших постриг. Выбор чисто добровольный.