29 Մայիս 2014 - 09:08 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ելույթ ունենալով Աստանայում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին, խնդրել է «ժամկետ սահմանել մինչև ընթացիկ տարվա հունիսի 15-ը Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին Հայաստանի Հանրապետության միանալու մասին պայմանագրի ստորագրման համար», գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Նախագահը նշել է, որ համապատասխան փաստաթղթի նախագիծն արդեն պատրաստ է և «երկու-երեք օրվա մեջ կարելի է գտնել փոխադարձ ընդունելի որոշումներ» առկա հարցերի առնչությամբ:
Աստանայում անցկացված Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի արդյունքում Ռուսաստանի, Ղազախստանի ու Բելառուսի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Նուրսութան Նազարբաևն ու Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման մասին համաձայնագիր: Այն կգործի 2015-ի հունվարի 1-ից: ՌԴ նախագահի խոսքով` ընդհանուր կառուցողական տրամադրվածության, մասնակից երկրների` փոխզիջումների գնալու պատրաստակամության շնորհիվ հաջողվել է բազում դժվարություններ հաղթահարել և ժամանակին հասնել փաստաթղթի ստորագրմանը:
«Եվրասիական տնտեսական միությունն աշխատելու է ունիվերսալ թափանցիկ սկզբունքներով, որոնք հասկանալի կլինեն բոլորի համար, այդ թվում` հիմնվելով ԱՀԿ սկզբունքների վրա»,- հայտարարել է Պուտինը:
Նրա խոսքով` փաստաթղթի ստորագրումը պետություններին դուրս է բերում ինտեգրման սկզբունքային նոր մակարդակի վրա. «Ամբողջովին պահպանելով պետական ինքնիշխանությունը, մենք ապահովում ենք ավելի սերտ և սահուն տնտեսական համագործակցություն»:
Պայմանագիրը կնքելիս բոլոր երեք կողմերը հրաժարվել են փաստաթղթի քաղաքականացումից: Այդ մասին հայտնել է Աստանայում ճեպազրույցի ժամանակ Ղազախստանի ԱԳ փոխնախարար Սամատ Օրդաբաևը:
«Իսկ դա նշանակում է, որ ԵՏՄ մասին պայմանագրի կորիզը զուտ տնտեսական փոխգործակցություն է ենթադրում: Հենց շնորհիվ Ղազախստանի հետևողական դիրքորոշման պայմանագրից բացառվեցին բոլոր այն հարցերը, որոնք քաղաքական են՝ ընդհանուր քաղաքացիություն, արտաքին քաղաքականություն, միջխորհրդարանական գործակցություն, անձնագրային ոլորտ, սահմանների ընդհանուր պահպանություն և այլն»,-ասել է նա:
Եվրասիական տնտեսական համաժողովի մասին պայմանագրի նախագծում ձևակերպվել է էներգետիկ շուկայի հիմնարար կառուցվածքը, որով կողմերը պայմանավորվել են, որ 2025 թվականից ոչ ուշ կսկսեն գործել նավթի, նավթամթերքի ու գազի ընդհանուր շուկաները: 2016 թվականին նախագահները կհաստատեն այդ շուկաներից յուրաքանչյուրի ձևավորման հայեցակարգը: 2018 թվականին կհաստատվի այդ շուկաների ձևավորման ծրագիրը:
Ընդհանուր շուկաների աշխատանքը գործարկելու համար հարկ կլինի հատուկ միջազգային պայմանագրեր ստորագրել: Մինչ 2025 թվականը այդ հարցերը կկարգավորվեն ըստ 2010 թվականին կնքված համաձայնգարերի: Ինչ վերաբերում է ՄՄ և ԵՏՄ Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրին, ապա փաստաթուղթը պատրաստ կլինի մինչև հունիսի 1-ը և կներկայացվի ԵՏՄ պետությունների ղեկավարներին նիստում, որը կանցնի մայիսի 29-ին Աստանայում:
Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահրամ Ավանեսյանն ապրիլի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ ապրիլի 29-ին Մինսկում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին Հայաստանը ստորագրելու է Մաքսային միությանն անդամակցելու փաստաթուղթը, սակայն հաջորդ օրը հայտարարեց, որ ՄՄ-ին անդամակցելու մասին պայմանագիրը կստորագրվի միայն այն ժամանակ, երբ ավարտվեն բանակցությունները մի շարք ներկրվող ապրանքների մաքսատուրքերը պահպանելու վերաբերյալ:
Մարտի 5-ին բացելով Եվրասիական տնտեսական գերագույն խորհրդի նիստը պետությունների ղեկավարների մակարդակով, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը, Բելառուսն ու Ղազախստանը պատրաստ են ձեռնամուխ լինել ԵՏՀ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի նախապատրաստմանը: «Հայկական կողմն ընդունել և հաջողությամբ իրականացնում է միջոցառումների ցանկը, որոնք անհրաժեշտ են Մաքսային միությանն անդամակցելու համար ու ԵՏՀ պահանջներին ու նորմերին համապատասխանելու համար»,- ասել էր Ռուսաստանի նախագահը` հավելելով, որ արդեն հնարավոր է անցնել ապագա Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի նախագծի նախապատրաստմանը: Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարեց, որ ապրիլի կեսին կավարտվի ՄՄ-ին անդամակցելու «Ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված գործընթացը: Նա հավելեց, որ զուգահեռ նախապատրաստվում է նաև համաձայնագիրը:

29 Май 2014 - 08:58 AMT
Договор о создании ЕАЭС подписан, Назарбаев предложил к 1 июля решить вопрос о вступлении в него Армении
Президенты России, Казахстана и Белоруссии Владимир Путин, Нурсултан Назарбаев и Александр Лукашенко подписали договор о создании Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Он начнет функционировать с 1 января 2015 года.
Подписи под документом лидеры стран поставили по итогам заседания Высшего Евразийского экономического совета в Астане.
По словам главы российского государства, благодаря общему конструктивному настрою, готовности и умению каждой стороны находить компромиссы, удалось преодолеть немало сложностей на этом пути и вовремя, как предполагалось (до 1 июня 2014 года) выйти на подписание документа.
«Евразийский экономический союз будет работать на универсальных прозрачных принципах, понятных для всех, в том числе на основе принципов ВТО, – заявил Путин на заседании ВЕЭС. – Это результат нашей совместной работы, плотного взаимодействия правительств России, Белоруссии и Казахстана», передает ИТАР-ТАСС.
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев предложил к 1 июля рассмотреть вопрос о присоединении Армении к создаваемому Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). Таким образом он прокомментировал предложение армянского лидера Сержа Саргсяна ускорить процесс подписания договора о присоединении республики к новому интеграционному объединению.
«В течение июня – если все вопросы торговые решаются», – сказал Назарбаев. «Согласен с предложением», – отреагировал президент РФ Владимир Путин. Президент Белоруссии Александр Лукашенко также подчеркнул, что Армения должна выполнить все требования, предъявляемые к участникам союза.
Ранее президент Армении Серж Саргсян предложил подписать договор о присоединении Армении к создаваемому Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) до 15 июня текущего года. Выступая на заседании Высшего евразийского экономического совета в Астане, он отметил, что проект соответствующего документа уже готов.
«Прошу установить срок для подписания договора о присоединении Республики Армения к договору о Евразийском экономическом союзе до 15 июня текущего года», – сказал он, отметив, что «за два-три дня можно найти взаимоприемлемые решения» по оставшимся вопросам.
15 мая председатель международного банковского совета Александр Марычев сообщил на международном Бишкекском финансовом форуме, что Кыргызстан и Армения подали заявки на вступление в Евразийский экономический союз.
«Договор о Евразийском экономическом союзе будет подписан 29 мая в Астане. Есть заявки от Кыргызстана и Армении по вступлению в Союз. Расширение ЕЭС даст больше возможностей для укрепления экономик стран ЕЭС»,- сообщил он. По его мнению, договор пока не идеален, но «эксперты будут его изучать и вносить поправки даже после его принятия».