Գեղարվեստական մարմնամարզության Եվրոպայի 30-րդ առաջնությունը կանցնի Բաքվում հունիսի 13-15-ը, բայց կազմակերպիչներն արդեն պայմաններ են դնում մասնակիցներին: Այդպես, կազմակերպիչների խնդրանքով Բելառուսի հավաքականը հրաժարվել է Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունից, ասել է հունիսի 1-ին Մինսկում կայացած մամուլի ասուլիսում գլխավոր մարզիչը:
Ըստ նրա, կես տարի հավաքականը հանդես է եկել Խաչատրյանի «Սուսերով պարի» ուղեկցությամբ, իսկ հիմա շտապ կարգով մարզվում է այլ երաժշտության տակ: Ըստ Լեպարսկայայի, հենց դրանով են պայմանավորված ցածր տեղերը Մինսկում կայացած աշխարհի գավաթի մրցաշարում՝ ժապավեններով ու գնդով վարժություններում: Բելառուսի ներկայացուցիչները մայիսի 31-ին զբաղեցրել են 6-րդ տեղը բազմամարտում (երկրորդը՝ բուլավաներով վարժությունում), իսկ հաջորդ օրը՝ 7-րդը՝ գնդերով ու ժապավեններով վարժությունում: «Կարելի է նրանց հանդիմանել, բայց ավելի շատ խղճալ է պետք»,-ասել է Լեպարսկայան, հայտնում է TUT.BY-ը:
Իսկ ամենահետաքրքիրը մեկնաբանություններն են՝ 90 արձագանքներից գոնե մեկում չի արդարացվում «կազմակերպիչների պահանջը», եթե կարելի է այդպես ասել: Մեջբերենք մի քանիսը միայն. -Նույն հաջողությամբ մենք պետք է հրաժարվեինք Բեթհովենի ու Բախի երաժշտությունից, Գյոթեի ու Հայնեի բանաստեղծություններից՝ չէ որ ֆաշիստների դեմ ենք կռվել: Այնպիսի զգացողություն է, որ կազմակերպիչների գլխի փոխարեն ինչ-որ այլ բան է: Իսկ մերոնք էլ տուրք են տվել ինչ-որ ցնորված խեղկատակների:
-Սա ապացուցում է, որ սպրոտը միշտ չէ, որ զերծ է մնում քաղաքականությունից: Ալիևը միայնակ չէ. Մուսոլինին ու Ադոլֆը կհասկանային նրան: Նացիստական Գերմանիայում սպորտն, ինչպես հայտնի է, նացիզմի գաղափարախոսության՝ հրեաների, սլավոնների, գնչուների հանդեպ արիացիների առավելության հիմնասյուներից էր: Հավանաբար, Ադրբեջանում «Ունիվեր» սերիալի դիտման համար կալանք է սպառնում: Պետք չէ ենթարկվել ու ստորանալ Բաքվի առաջ: Երկուս՝ ԱԳՆ-ին: Հիմա Երևանը պետք է դադարեցնի հայկական կոնյակի առաքումը Բելառուս:
-Կազմակերպիչներ, դուք ի՞նչ է, գժվե՞լ եք: Արամ Խաչատրյանն առաջին հերթին խորհրդային կոմպոզիտոր էր, նա երաժշտություն է գրել ոչ միայն Խորհրդային Միության, այլ նաև ամբողջ աշխարհի, յուրաքանչյուր մարդու, այդ թվում նաև ադրբեջանցիների համար: Մի մարդ, որի ստեղծագործությունները բարձր պարգևներ են ստացել Իտալիայում, Ֆրանսիայում, Մեքսիկայում, Գերմանիայում, Լեհաստանում, Իրանում, Եգիպտոսում ու Սիրիայում, ձեր համար ոչինչ չի նշանակում, թեև ժողովրդի թշնամի՞ն է: Ո՞վքեր եք դուք այսքանից հետո: Տգետներ եք, որոնք պատկերացում անգամ չունեն ոչ մշակույթի, ոչ երաժշտության մասին: Ձեր մասին ոչ ոք չգիտեր, իսկ եթե գիտեին էլ, ապա շուտով կմոռանան առհավետ, իսկ Խաչատրյանի երաժշտությունը կկատարեն ու կլսեն, նրա անունը հավերժ կմնա համաշխարհային մշակույթի պատմության մեջ:
-Ի՞նչ է, մեզ այնքան հարկավոր է ադրբեջանական նավթը, որ անտեսո՞ւմ ենք Մաքսային միության մեր գործընկերներին: Սա ի՞նչ զառանցանք է: Հետո ուկրաինացիներին կարգելեն պարել Չայկովսկու կամ Պրոկոֆևի երաժշտության տակ և այլն:
-Պարզ չէ միայն, թե ով և ինչ կերպ է հայտնել ադրբեջանական կողմի ցանկությունը: Ընդհանրապես, նման բաների համար առաջնությունը կարելի է որակազրկել:
-Առաջարկում եմ Ադրբեջանին հրաժարվել ՄԻԳ-25, ՄԻԳ-29 կործանիչներից, այնտեղ էլ ամեն ինչ կարգին չէ գլխավոր կոնստրուկտորի ազգանվան հետ:
Ակամայից համաձայնվում ես մեկնաբանությունների հեղինակների հետ. մի՞թե Ադրբեջանում իրոք չեն հասկանում, թե ինչ են անում՝ խեղկատակ դառնալով աշխարհի աչքում: Իսկապես որ, նավթից այն կողմ բան չեն տեսնում: Իսկ մեր կողմից հավելենք, որ Նյու Յորքի Բրոդվեյում գտնվող երաժշտական ամենամեծ խանութում Խաչատրյանի երաժշտության ձայնագրությունների համար կես հարկ է հատկացված: Հետաքրքիր է, այնտեղ լինո՞ւմ են ադրբեջանական ԱԳՆ ներկայացուցիչները:
«Սուսերով պարը» «Գայանե» բալետից համաշխարհային համբավ բերեց կոմպոզիտորին: Անգլիայում և ԱՄՆ-ում նրան կոչում էին Mister Sabre Dance:

2 Июнь 2014 - 09:35 AMT
30-й чемпионат Европы по художественной гимнастике пройдет в Баку 13—15 июня, но уже организаторы ставят условия участникам. Так, по просьбе организаторов предстоящего чемпионата Европы по художественной гимнастике в Баку белорусская сборная отказалась от музыки армянского композитора Арама Хачатуряна, сообщила главный тренер команды на пресс-конференции в Минске 1 июня.
По ее словам, полгода сборная выступала под «Танец с саблями» Хачатуряна, а теперь в срочном порядке тренирует другое упражнение под другую музыку. Именно этим, по словам Лепарской обусловлены низкие места на этапе Кубка мира в Минске при выполнении упражнения с мячами и лентами. Белорусские групповички 31 мая заняли шестое место в многоборье (второе место с булавами и седьмое — с мячами и лентами), а на следующий день стали седьмыми в упражнении с мячами и лентами. "Есть за что поругать, но больше — за что пожалеть", — сказала Лепарская, передает Новости TUT.BY.
Но интереснее всего комментарии – из более чем 90 откликов не нашлось ни одного, кто бы оправдал, если так можно выразиться, «требование организаторов». Мы приведем лишь несколько:
-С таким же успехом нам надо было бы отказаться от Бетховена и Баха, стихов Гете и Гейне. ведь с фашистами воевали. Такое чувство, что у организаторов соревнования вместо головы что- то другое. А наши пошли на поводу у умалишенных клоунов.
-Прямое доказательство тому, что спорт не везде вне политики. Алиев не одинок. Муссолини и Адольф его бы поняли. В Германии времён нацизма спорт как известно был одним из столпов идеологии нацизма – превосходства арийской нации перед евреями, славянами, цыганами и другими отклонениями в эволюции человека разумного. В Азербайджане видимо и за просмотр " Универ общага" тюрьма светит. Не надо подчиняться и прогибаться перед Баку. Двойка МИДу. Теперь Еревану надо прикрыть поставки армянского коньяка сюда.
-Организаторы, вы что там вообще умом поехали? Арам Ильич Хачатурян был, прежде всего, советским композитором, он писал музыку не только для всего Советского союза, для всего мира, для каждого человека в мире, в том числе и для азербайджанцев. Человек, творчество которого было отмечено высокими наградами в Италии, Франции, Мексике, ГДР, Польше, Иране, Египте и Сирии для вас является пустым местом, врагом вашего народа? Кто вы после этого, патриоты? Вы – неучи, не имеющие никакого понятия ни о культуре, ни о музыке. О вас никто не знал и если и знали, то скоро забудут навсегда, а музыку Хачатуряна будут исполнять и слушать, творчество его навечно останется в истории мировой культуры.
-Что, так нужна азербайджанская нефть, что будем гнобить партнеров по Таможенному союзу? Что за бред? Потом украинцы запретят под Чайковского или Прокофьева или Шостаковича выступать и т.д. Маразм крепчал.
-Неясно только, кем и в какой форме было высказано пожелание с азербайджанской стороны. Вообще-то за такие штуки надо дисквалифицировать чемпионат.
-Предлагаю Азербайджану отказаться от истребителей МИГ-25, МИГ-29,там тоже не все в порядке с фамилией генерального конструктора.
Поневоле соглашаешься с авторами комментариев: неужели в Азербайджане действительно не понимают, что делают, выставляя себя посмешищем в глазах всего мира. Вот уж воистину нефть застит глаза. А от себя добавим, что в самом крупном музыкальном магазине Нью-Йорка на Бродвее под записи музыки Хачатуряна отведено пол-этажа. Интересно, туда ходят представители азербайджанского МИД?
«Танец с саблями» из балета «Гаяне» принес композитору всемирную славу. В Англии и США его называли Mister Sabre Dance.