3 Հունիս 2014 - 12:36 AMT
Իրանը պատրաստ է ձեռնամուխ լինել Տղմուտ գետի ափին գտնվող միջնադարյան հայկական երեք եկեղեցու վերանորոգմանը: Հայ եկեղեցաշինության նորմերը պահպանելու խնդրանքով Իրանի «Արազ» Ազատ տնտեսական գոտու ներկայացուցիչներին է դիմել ՀԱԵ Ատրպատականի թեմի առաջնորդ Գրիգոր Չիֆտչյանը, հայտնում է «Բլագովեստ-ինֆոն»:
Իրանում յոթ ազատ տնտեսական գոտի է գործում, որտեղ Իրանի կառավարությունը մտադիր է զարգացնել տնտեսությունն ու զբոսաշրջությունը: «Արազ» ազատ տնտեսական գոտում Իրանի իշխանությունները մտադիր են վերանորոգել հայկական հուշարձանները: Այդ գոտում են գտնվում նաև Հայոց թեմին պատկանող մեծ հողատարածքներ: Այստեղ են գտնվում նաև Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ, Սբ Սարգիս և Սբ Գևորգ եկեղեցիները:
Հայերը վաղուց հեռացել են այս վայրերից, եկեղեցիներն էլ, զրկվելով հավատացյալներից, սկսել են քանդվել: Թեմի առաջնորդները ցանկություն են հայտնել, որ վերականգնողական աշխատանքերին մասնակցեն նաև հայ մասնագետները, ինչն, ըստ «Արազ» գոտու Հուշարձանների պահպանության վարչության ղեկավարի, անպայման հաշվի կառնվի:
Հայկական կողմը համաձայնություն է տվել, որ նորոգումից հետո այդ եկեղեցիներն ընդգրկվեն «Արազ« զբոսաշրջային երթուղիներում:
Այժմ Իրանում 25 հայկական եկեղեցի կա, որից 11-ը գործող, այդ թվում Թեհրանում, Թավրիզում ու Իսֆահանում: Ամենահայտնին Սբ Թադեոսի վանքն է, որը չի գործում, այն գտնվում է Իրանի Արևմտյան Ատրպատական գավառում, Մակու քաղաքի մոտ: Անվանումը կապված է Թադեոս առաքյալի հետ, ենթադրվում է, որ նրա շիրիմը գտնվում է վանքի տարածքում: Ըստ ավանդապատումի, առաջին եկեղեցին նրա գերեզմանի վրա կառուցվել է մ.թ. ա 68 թվականին: Առաջին վկայությունները վանքի մասին գալիս են VII դարից:
Մայր տաճարի այժմյան շենքը կառուցվել է 1329 թվականին, նախկինի տեղում, որն ավիրվել է երկրաշարժից: Վանքի շինությունների մեծ մասը դասվում է XIX դարի սկզբին, երբ այն վերակառուցվեց Իրանի արքայազն Աբբաս Միրզայի օրոք: 2008 թ. ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկվեցին «Իրանի հայկական եկեղեցիները»՝ Սբ Թադեոսի վանքից բացի նաև Ստեփանոսի ու Ձորձոր վանքերը:
Տարին մեկ անգամ՝ հուլիսի սկզբին, Թադեոսի ծննդյան օրը, եկեղեցում պատարագ է մատուցվում, որին հազարավոր հայ ուխտավորներ են մասնակցում Իրանից:
Սբ Ամենափրկիչ եկեղեցին նաև հայտնի է որպես Վանք՝ Իրանի գլխավոր հայկական եկեղեցին: Այն գտնվում է Իսֆահանում, Նոր Ջուղա հայկական թաղամասում:
Ս.Ամենափրկիչ վանքը Նոր Ջուղայի ամենահին և ամենահայտնի կառույցներից է: Կառուցուել է 1655թ. Շահ-Աբբաս Բ-ի ժամանակ: Վանքի նոր շենքը կառուցվել է ինը տարում՝ Փիլիպոս կաթողիկոս Աղբակեցու և ժողովրդի օժանդակությամբ: Վանքի պատերի հախճասալերը տեղադրւել են 1710-1716 թթ.: Վանքի արևմտյան դռնից քիչ հեռու, 1702թ-ին կառուցած զանգակատունն է իր չորս զանգերով: Եկեղեցու մուտքի դռան մոտ, խորանարդաձև բարձր շինության վրա, չորս կողմից տեղադրուած Է ժամացույց: 1971թ. Սպահանի թեմի առաջնորդարանի ջանքերով, կառուցվել Է Նոր Ջուղայի թանգարանը: Իսկ գրադարանը, որը ծառայել Է նաև իբրև թանգարան, հիմնվել Է 1905թ.:
Ազգային առաջնորդարանը որոշեց Վանքի բակում կառուցել միջազգային չափանիշներին համապատասխանող թանգարանի երկհարկանի շենք: Այնտեղ են պահպանվում և ցուցադրվում ձեռագիր գրքեր, կտավներ, կրոնական արարողությունների հանդերձանքներ, ազգային տարազներ, կաթողիկոսների կոնդակներ, թագավորների հրովարտակներ, 18-րդ դարում գրված հայերեն ձեռագիր Ղուրան, նաև անվանի եվրոպացի նկարիչների գործեր ու Հայաստանի թագավորների պատկերներով ոսկեդրամներ: Առանձնահատուկ տեղ Է գրավում Վահրամ Յակոբյանի' 7մմ. երկարությամբ մազի վրա գրված հետևյալ նախադասությունը' «՛Ճանաչել զիմաստություն և զխրատ, իմանալ զբանս հանճարոյ »: Այն գրվել Է մազի հաստությունից 20 անգամ ավելի բարակ ալմաստե գրչով: Ս.Ամենափրկիչ վանքի տպարանը, որն առաջինն Էր Իրանում և ողջ Միջին Արևելքում, հիմնադրվել Է 1636թ.' Խաչատուր Կեսարացու ջանքերով: Վանքի գրադարանը հարուստ է հայերեն, պարսկերեն և ևրոպական լեզուներով գրված գրքերով, որոնք հասանելի են գիտաշխատողներին և ընթերցողին: Տպարանի շենքի մոտ Է գտնվում 1915թ. Մեծ եղեռնի հուշարձանը, որը կառուցվել Է 1975թ.:
Հավելենք, որ ժամանակակից Ջուղան ամենամեծ ու հին հայկական համայնքային կենտրոնն է Իրանում: Նոր Ջուղան դեռևս հայաշատ թաղամաս է իր դպրոցով և 12 եկեղեցիներով: Նոր Ջուղայի հայերը պահպանում են Իսլամական Հանրապետության կանոնները, սակայն պահպանում են նաև լեզուն ու մշակույթը: Հետաքրքիր է, որ Նոր Ջուղայում բացահայտ, թեև սահմանափակ քանակով, ալկոհոլ է վաճառվում, ինչն ամբողջությամբ արգելված է Իրանի ամբողջ տարածքում: Սա իրանահայերի վաղեմի արտոնությունն է, որոնք ժամանակին համոզել են շահին, որ ալկոհոլն իրենց հարկավոր է «ծիսակարգի» համար:

3 Июнь 2014 - 11:50 AMT
Иран готов приступить к реставрации трех средневековых армянских церквей в бассейне реки Тхмут (один из притоков реки Аракс). С просьбой соблюсти все нормы армянского церковного строения к представителям Управления по охране памятников культуры и религии в иранской Свободной экономической зоны «Арас» обратился предстоятель Атрпатаканской епархии Армянской Апостольской Церкви (подчиняется Киликийскому Католикосату) епископ Григор Чифтчян, передает Благовест-инфо.
В Иране существует семь свободных экономических зон, где правительство Исламской Республики намерено развивать помимо экономики также и туризм. В свободной зоне «Араз» иранские власти намерены восстановить армянские памятники. В этой зоне также находятся большие угодья, принадлежащие армянской Церкви. Там же находятся три армянских храма – Св. Григория Просветителя, Св. Саркиса и Св. Геворга.
Армян здесь давно нет, храмы остались без паствы и стали разрушаться. Теперь же власти Ирана намерены их отреставрировать. В епархии выразили желание вовлечь в реставрационные работы армянских специалистов, что, по обещанию руководителя Управления по охране памятников Свободной зоны «Араз», обязательно будет учтено.
После реставрации армянская сторона дала согласие на внесение этих церквей в туристические маршруты Свободной зоны «Араз».
В настоящее время в Иране существует 25 армянских церквей, 11 из них действующие, в основном в Тегеране, Тавризе и Исфагане.
Самым знаменитым является монастырь святого Фаддея— недействующий армянский монастырь находящийся в провинции Иранa Западный Азербайджан, в районе Чалдоран вблизи г. Маку.
Название связано с апостолом Фаддеем, предполагаемая могила которого расположена на территории монастыря. Легенда гласит, что первая церковь при могиле святого возникла здесь в 68 году н. э. Первые сведения о монастыре датируются VII веком.
Современное здание основного собора было сооружено в 1329 году, на месте прежнего, разрушенного землетрясением. Большинство современных сооружений монастыря относится к началу XIX века, когда он был реконструирован при содействии иранского принца Аббаса-Мирзы.
В 2008 году в список Всемирного наследия ЮНЕСКО был включен объект «Армянские монастыри в Иране», который кроме монастыря святого Фаддея включает также монастыри святого Стефана и Дзордзор.
Служба, проводящаяся в главной церкви монастыря один раз в год (в начале июля — в день святого Фаддея), привлекает армянских паломников со всего Ирана.
Собор Святого Христа Всеспасителя также известный как Ванкский собор — главный храм армянской церкви в Иране. Расположен в городе Исфахане, в армянском квартале Новая Джульфа.
Собор был построен между 1606 и 1655 гг., одним из первых, созданных в армянском квартале Исфахана Джульфе по указу урегулирования армянского вопроса шаха Аббаса I, после очередной из его войн с Османской империей. Эклектику собора — контраст христианских и мусульманских стилей — можно объяснить поочередной сменой власти в этом пригороде Исфахана: европейские миссионеры, наёмники, исламская власть. Можно проследить почти в хронологическом порядке комбинации архитектурных стилей собора во внешней и внутренней отделке. Храм лаконичен снаружи, и богат по внутреннему убранству.
Полное название — Кафедральный собор Святых Сестёр, а слово «ванк» переводится с армянского просто как «собор» и стало нарицательным в Исфахане.
Библиотека храма содержит более 700 рукописных книг и немало бесценных и уникальных средневековых ресурсов на армянском и европейских языках для проведения исследований в истории и искусстве. В музее представлены многочисленные экспонаты из истории собора и армянской общины в Исфахане, в том числе: указ шаха Аббаса I 1606 года о создании армянского квартала Джульфа; несколько указов Аббаса I и его преемников, осуждающих и запрещающих вмешательство или преследования армян и их имущество в квартале Джульфа: исторические типографские издания, первые печатные книги в Иране; литургическая утварь, облачения, монстранции, чаши и другие церковные артефакты; костюмы Сефевидов, гобелены, картины, привезенные европейскими и армянскими купцами, вышивка и другие сокровища из торгового наследия армянской диаспоры; этнические артефакты, принадлежащие армянской культуре и религии; фотографии, карты, турецкие документы (с переводом), связанные с Геноцидом армян 1915 года в Турции. В нынешнем году Иран выступил с инициативой включения храма в список культурного наследия ЮНЕСКО.
Добавим, что современная Джуга это центр самой большой и древней армянской диаспоры в Иране. Новая Джульфа — все еще густо населенный армянский район в Исфахане с армянской школой и двенадцатью церквями. Армяне в Новой Джульфе соблюдают законы Исламской Республики, но в то же время отлично сохраняют свой язык и культуру. В Новой Джульфе открыто (хотя и в ограниченном ассортименте) продаются алкогольные напитки, полностью запрещенные в остальной части города, как и во всем Иране. Это старая привилегия для иранских армян, которые некогда убедили шаха, что алкоголь необходим им в «ритуальных целях».