Ալիսա Կուլունգյան-Ուոքերը 1915 թվականի ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերի ժառանգ է: Նա եղել է ԱՄՆ Մասաչուսեթսի նահանգի Օքսֆորդ քաղաքի Համայնքային խորհրդի առաջին կին անդամը: Նա 85 տարեկան է և պատմում է. «Ես ամերիկահայերի առաջին սերնդից եմ: Իմ ծնողները փախել են Հայաստանից, իսկ նրանց ընտանիքների անդամները սպանվել են: Ես կորցրել եմ իմ բոլոր հարազատներին կոտորածի ժամանակ: Իմ մայրը կորցրել է իր ծնողներին, եղբայրներին ու քրոջը: Իմ հոր հորեղբայրը փախել է Ամերիկա: Իմ հոր մայրը վախենում էր հատել օվկիանոսը նավով: Նա մահացավ անապատում»:
Տիկին Ուոքերն ու նրա ամուսինը՝ Ջեյմս Հ. Ուոքերը, որը 93 տարեկան է, միասին են արդեն 63 տարի, նրանք չորս զավակ են մեծացրել ու մի քանիսին որդեգրել են: Նրանք ծաղիկներ ու բույսեր էին վաճառում, որոնք աճեցնում էին սեփական ձեռքերով: Տիկին Ուոքերը նաև աշխատել է Վուսթերի Պետական ապահովագրական ընկերությունում, իսկ պարոն Ուոքերը տարիներ շարունակ աշխատել է «Շեփարդ Քոնվերթում»:
«Իմ պապը հարգված մարդ էր համայնքում: Թուրքերն ասացին նրան, որ եթե հրաժարվի Հիսուսից, նրան ողջ կթողնեն: Նա կարող էր կենդանի մնալ, եթե հրաժարվեր քրիստոնեությունից: Իմ ծնողները՝ Դավիթ և Զվարթ Կուլունգյանները դեռահասներ էին: Նրանք ողջ մնացին, բայց ստրուկի պես բանում էին թուրք զինվորների մոտ: Իմ հայրն առաջարկեց Զվարթին միասին փախչել, բայց նա հրաժարվեց, քանի որ նա սխալ էր համարում պատանու հետ փախչելը: Իմ հայրը գտավ ֆրանսիացիների ու անգլիացիների ռազմական ճամբարն ու խնդրեց ազատել ստրուկներին, ինչն էլ արվեց: Իմ մորը տեղափոխեցին Լիբանանի լեռներում գտնվող Կարմիր խաչի որբանոցը: Այնտեղ ավագ երեխաները փոքրերին արհեստ էին սովորեցնում ու անգլերեն»,-պատմում է Ալիսան:
Ալիսա Կուլունգյանի պատմությունը հրապարակել է Telegram & Gazette-ը: Զվարթը հետո հայտնվում է Ֆրանսիայում, իսկ Դավիթը նրան գումար է ուղարկում և երկար դեգերումներից հետո նա վերջապես հասնում է ԱՄՆ, որտեղ նրանք ամուսնանում են: Զույգը բնակություն է հաստատում Վուսթերի հայ համայնքում, որտեղ նրանք ունենում են 2 որդի և 2 դուստր: Բայց հետո նրանք բաժանվեցին՝ հայրը տեղափոխվեց Նյու Յորք, իսկ մայրը մնաց Վուսթերում: «Մայրս թոքախտով հիվանդացավ, նա դեպրեսիայի մեջ էր: Նա արգելել էր ինձ այցելել իրեն հիվանդանոցում, Զվարթ հայերեն նշանակում է ուրախ, երջանիկ, բայց նա շատ դժբախտ էր»,-ասում է Ալիսան: Երբ նա ավարտեց Օքսֆորդի միջնակարգ դպրոցը 1946 թվականին, նրա հայրն ասաց, որ չի ֆինանսավորելու բարձրագույն կրթությունը, քանի որ «աղջիկները պետք է ամուսնանան, ոչ թե սովորեն»:
Իր ամուսնուն նա հանդիպեց կիրակնօրյա դպրոցում Առաջին Կոնգրեգացիոն եկեղեցում, որտեղ նա հոգևոր հովիվ էր, իսկ Ալիսան՝ ուսուցչուհի: «Մենք չորս զավակ ունեինք, կենդանիներ, թռչուններ, նաև 14 որդեգիր երեխաներ: Շատ դժվար էր, մեզ օրական 1 դոլար էին տալիս յուրաքանչյուր երեխայի համար: Ես հասկացա, որ ես խոսելու իրավունք ունեմ և նամակ գրեցի Քաղխորհուրդ և խնամառու երեխաների ֆինանսավորման համակարգը վերակազմավորվեց: 1968 թվականին մեր 16-ամյա որդին՝ Ջեյմս Ուոքեր կրտսերը մահացավ աշխատավայրում վերելակի վթարից: Երեք մյուս որդիներս բարգավաճում են, մենք չորս թոռնիկ ունենք»:
Ալիսա Կուլգունյան-Ուոքերն առաջին կինն էր Օքսֆորդի Համայնքային խորհրդում 1983-1998 թթ: Նա նաև միակ կինն էր Մասաչուսեթսի Կենտրոնական պլանավորման Տարածաշրջանային հանձնաժողովում: Տիկին Ուոքերն ասում է, որ նա երջանիկ է, որ ծառայում է իր հանրությանը, և հուսով է, որ մարդիկ կհարգեն յուրաքանչյուր մարդու:
«Երբ Հիտլերը սկսեց Հոլոքոսթը, նա ասաց. «Ո՞վ է հիմա հիշում հայերի մասին»: Եթե Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվեր, Հոլոքոսթը գուցե և չլիներ: Պետք է հիշել, որ նման բան այլևս երբեք չկրկնվի»,-ասել է Ալիսա Կուլունգյան Ուոքերը:

4 Июнь 2014 - 02:37 AMT
Алиса Кулунгян Уокер –одна потомков выживших в 1915 году, когда турки истребили полтора миллиона армян. Она стала первой женщиной – членом общинного совета в Оксфорде, Массачусетс. Ей 85 лет, и она рассказывает: «Я из первого поколения американских армян. Мои родители бежали из Армении, а их семьи были убиты. Я потеряла всех своих родственников во время резни. Моя мать потеряла родителей, братьев и сестер. Дядя моего отца бежал в Америку. Мать моего отца боялась пересечь океан на корабле. Она умерла в пустыне».
Миссис Уокер и ее муж Джеймс Х. Уолкер, которому 93, живут вместе 63 года на Мэйн-Стрит, в доме, где они вырастили четырех сыновей и нескольких приемных детей, а также продавали цветы и растения, выращенные собственными руками. Миссис Уокер также работала в то время в Государственной страховой компании в Вустере, а г-н Уолкер работал много лет в «Шеппард Конверт».
«Мой дед был уважаемым человеком в своей общине. Турки сказал ему, что если он откажется от Иисуса, они оставят его в живых. Он мог бы выжить, если бы он отказался от христианства. Мои родители Давид и Звард Кулунгян были подростками. Они выжили, но работали как рабы у турецких солдат. Мой отец предложил Зварт бежать с ним, но она отказалась, поскольку для нее было неправильно убежать с юношей. Мой отец нашел военный лагерь французов и англичан и попросил освободить рабов, что они и сделали. Моя мать была помещена в приют Красного Креста в горах Ливана. Там, старшие дети учили младших детей ремеслам и английскому языку», – продолжает рассказ Алиса.
Рассказ Алисы Кулунгян-Уокер опубликовала Telegram & Gazette. Зварт потом попала во Францию, а уже оттуда Давид прислал ей деньги и после долгих мытарств она приехала в США, и они поженились. Пара поселилась в процветающий армянской общине в Вустере, Массачусетс, где у нее родились 2 сыновей и 2 дочери. Но потом они развелись: отец переехал в Буффало, Нью-Йорк, а мать осталась в Вустере.
«Моя мать заболела туберкулезом, у нее была депрессия. В больницу к ней ходить она запретила. «Зварт» на армянском означает «счастливая», но она была несчастной», – говорит Алиса.Когда она окончила Оксфордскую среднюю школу в 1946 году, ее отец сказал, что не будет финансировать высшее образование, так как «девушки должны выходить замуж, а не учиться».
Она встретила г-на Уокера в воскресной школе в Первой Конгрегационалистской церкви, где он был пастором, а она учителем. «У нас было четыре мальчика, животные, птицы и утки, и еще 14 приемных детей. Было очень трудно, нам давали 1 $ в день на одного ребенка. Я поняла, что у меня есть право говорить, и я это сделала – написала письмо в Совет города и финансирование системы ухода за приемными детьми было реорганизовано. В 1968 году наш 16 -летний сын, Джеймс Х. Уолкер -младший, погиб в результате промышленной аварии в лифте. Три других мальчика процветают, у нас четверо внуков».
Алиса Кулунгян Уокер была первой женщиной в Совете Оксфорда по общинным делам с 1983 по 1998 год. Она также была единственной женщиной в Массачусетской Региональной комиссии Центрального планирования. Миссис Уокер говорит, что она счастлива, что служила своему сообществу, и надеется, что люди будут уважать ценность каждого человека.
«Когда Гитлер начал Холокост, он сказал: «Кто сейчас помнит об армянах?». Если бы Геноцид армян был признан, то Холокоста могло бы не быть. Надо помнить, чтобы такое никогда не повторилось», – подчеркнула Алиса Кулунгян-Уокер.