4 Հունիս 2014 - 08:42 AMT
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) 5 դատավորի կազմով նախօրեին քննարկել է Շվեյցարիայի կառավարության հայցը ՄԻԵԴ 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ի Շվեյցարիայի դեմ Դողու Փերինչեքի գործով դատավճիռը բողոքարկելու վերաբերյալ, քանի որ ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ ասվում էր, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը հանցագործություն չէ: ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է հունիսի 2-ին ընդունված որոշումը նախկինում կայացրած դատավճիռը վերանայելու մասին: Գործը փոխանցվել է ՄԻԵԴ Գերագույն պալատի քննարկմանը, հայտնում է Asbarez-ը Le Matin-ի վրա հղումով:
Մարտի 11-ին Շվեյցարիայի կառավարությունը հայտարարեց, որ բողոքարկելու է ՄԻԵԴ 2013 թ, դեկտեմբերի 17-ի որոշումը: Որոշումը կայացրել էր Շվեյցարիայի արդարադատության դաշնային նախարարությունը, որը խնդրում է ՄԻԵԴ-ին վերանայել որոշումը, որը հակասում է Շվեյցարիայի քրեական օրենսդրությանը, որով ռասիզմի համար պատիժ է սահմանված: Շվեյցարիան ներառել է այդ դրույթը քրեական օրենսդրության մեջ, որն ուժի մեջ մտավ 1995 թվականին, փակելու համար սողանցքերը քրեական իրավունքի մեջ, թույլ տալով երկրին միանալ ՄԱԿ Կոնվենցիային ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին:
«Մենք ողջունում ենք Շվեյցարիայի կառավարության ՄԻԵԴ վճիռը բողոքարկելու որոշումը: Այդ որոշմամբ Շվեյցարիան կրկին փորձում է պաշտպանել սեփական օրենսդրությունը և միաժամանակ արդարացնում է բոլոր հայերի ակնկալիքները, դադարեցնելով վեճերը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Անշուշտ, գործընթացը դեռ մի քանի փուլ պետք է անցնի, բայց սկիզբն արդեն դրված է»,-ասվում է ՀՅԴ հայտարարության մեջ:
Ըստ շվեյցարական օրենքի, 2007 թվականին Թուրքիայի քաղաքացի Դողու Փերինչեքը դատապարտվեց Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար: Ի վիճակի չլինելով հաղթել երկու բողոքարկումներում՝ Փերինչեքը դիմեց ՄԻԵԴ, որը դեկտեմբերի 17-ին վճռեց, որ Շվեյցարիայի դատարանը խախտում է խոսքի ազատությունը:
Լոզանի ոստիկանությունն ու դատարանը 2007 թ. մարտի 9-ին մեղադրեցին Փերինչեքին ռասայական խտրականության մեջ Շվեյցարիայի քրեական օրենսդրության հիման վրա: Շվեյցարիա-Հայաստան ասոցիացիայի 2005 թ. հուլիս 15-ի բողոքի հիման վրա դատարանը որոշեց, որ Փերինչեքի դրդապատճառները եղել են «ռասիստական» և չեն նպաստել պատմական բանավեճին:
«Դատարանը նշում է, որ զգայուն ու հակասական պատմության հարցերը բացահայտ քննարկելու և ազատ արտահայտելու իրավունքը ազատության հիմնարար դրույթներից է և դրանով է հանդուրժող ու բազմակարծություն դավանող ժողովրդավարական հասարակությունը տարբերվում տոտալիտար և բռնատիրական ռեժիմներից: Դատարանը նաև նշում է, որ չի կարող իրավական գնահատական տալ Հայոց ցեղասպանության հարցում: Դժվար է ապացուցել ցեղասպանության իրողությունը, որը իրավական առումով հստակ չի սահմանվել: Դատարանը կասկած հայտնեց, որ կարող է ընդհանուր համաձայնություն ձեռք բերվել այդ իրադարձությունների վերաբերյալ: Վերջապես դատարանը նշում է, որ այն պետությունները, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, հարկ չեն համարել քրեականացնելու Ցեղասպանության ժխտումն այն անձանց հանդեպ, որոնք չեն ընդունում պաշտոնական տեսակետը»,-ասվում էր ՄԻԵԴ մամուլի հաղորդագրության մեջ:
2013-ի դեկտեմբերի 17-ին ՄԻԵԴ-ը Ստրասբուրգում որոշել է, որ Շվեյցարիան խախտել է Թուրքիայի աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքի իրավունքը։
Նա իրավաբանական գիտությունների դոկտոր է ու Թուրքիայի աշխատավորկան կուսակցության առաջնորդը, մասնակցել է 2005-ի Շվեյցարիայում կայացած տարբեր խորհրդաժողովների, որտեղ ժխտել է Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Շվեյցարիա-Հայաստան ասոցիացիան վերջինիս արտահայտությունների պատճառով դիմել էր Շվեյցարիայի դատարան: Լոզանի դատարանը 2007-ի մարտին Փերինչեքին ռասայական խտրականության մեջ մեղավոր էր ճանաչել՝ պարտավորեցնելով նրան մի քանի տուգանք վճարել: Դա առաջին անգամն էր, երբ Շվեյցարիայում կիրառվել է 1995-ի ուժի մեջ մտած օրենքը: Փերինքեկը հայոցվ բողոքարկել էր այդ որոշումը՝ հարցի շուրջ լրացուցիչ հետազոտություններ պահանջելով: Վերաքննիչ դատարանը նույն տարվա հունիսին մերժել էր նրա բողոքը՝ նշելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը նույնպիսի պատմական փաստ է, ինչպես Հոլոքոսթը: Փերինչեքը բողոքարկել էր դատավճիռը Շվեյցարիայի Դաշնային դատարանում, որն իր հերթին հաստատել էր որոշման օրինականությունը 2007-ի դեկտեմբերին: Փերինչեքը դիմել էր ՄԻԵԴ՝ նշելով, որ իր իրավունքները ոտնահարվում են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի շարք հոդվածներով, մասնավորապես. 7 հոդվածով՝ պատիժ բացառապես օրենքի հիման վրա, 10՝ կամքի ազատ արտահայտում: ՄԻԵԴ-ը՝ քննելով նրա բողոքը, հայտնաբերել էր 10-րդ հոդվածի խախտում, որևէ դրամական փոխհատուցում չնշանակելով:
«Հայոց ցեղասպանության ժխտումը հանցագործություն չէ», -ասվում է դատարանի որոշման մեջ․- «ՄԻԵԴ դեկտեմբերի 17-ի որոշումը պետք է դատապարտվի, քանի որ խոսքի ազատության խախտման քողի տակ այն դուռ է բացում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար: Որոշումը կարող է վատ օրինակ ծառայել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների համար: Այն փաստը, որ դատարանի որոշոմը չի եղել միաձայն, վկայում է, որ որոշումը վերանայելու համար իրավական նորմեր կան: Պետք է մեր ջանքերն ուղղենք դրան»,- ասված է ՀՅԴ հայտարարության մեջ:
ՄԻԵԴ որոշումը վերջնական չէ և կարող է բողոքարկվել երեք ամսվա ընթացքում:
Փետրվարի 17-ին Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության մասնագետները, հայտնի գիտնականները բաց նամակ էին հղել ՄԻԵԴ «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով դատավճռի առնչությամբ: Համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականները գտնում են, որ դատավճիռը կայացվել է պատմական ու հայեցակարգային սխալներով: Իր հերթին 2014 թ. մարտի 14-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ողջունեց Շվեյցարիայի կառավարության` «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ)՝ 2013-ի դեկտեմբերի 17-ի վճիռը բողոքարկելու որոշումը: Նրա խոսքով, Շվեյցարիան միշտ էլ միջազգային ասպարեզում մարդու իրավունքների ակտիվ պաշտպաններից մեկն էր, ռասայական խտրական վերաբերմունքի դեմ պայքարում ամենաակտիվ կառավարություններից մեկը, այլատյացություն սերմանող կառույցների, մարդկանց, ընդհանրապես երևույթի դեմ պայքարող ամենաակտիվ կառավարություններից մեկը։
«Բայց վստահ ենք, որ ՄԻԵԴ-ն այնպիսի որոշում կընդունի, որը վիրավորական չի լինի ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդների համար և չի անարգի այն միլիոնավոր մարդկանց հիշատակը, որոնք ուղղակի անմեղ զոհ են դարձել»,- նշել է նա՝ վստահություն հայտնելով, որ շվեյցարական կառավարությունը հետամուտ կլինի իր որոշմանը:

4 Июнь 2014 - 03:01 AMT
Европейский суд по правам человека в составе 5 судей накануне обсудил иск швейцарского правительства об обжаловании вердикта ECHR от 17 декабря 2013 года по делу Догу Перинчека против Швейцарии, в котором говорится, что отрицание Геноцида армян не является преступлением. ECHR обнародовал принятое 2 июня решение о пересмотре вынесенного ранее приговора. Дело передано на рассмотрение Верховной палаты ECHR, передает Asbarez с ссылкой на Le Matin.
11 марта правительство Швейцарии заявило, что обжалует решение 17 декабря 2013 Европейского суда по правам человека (ECHR), лидера Рабочей партии Турции Догу Перинчека за отрицание Геноцида армян. Решение было принято Федеральным министерством юстиции Швейцарии, которое просит ECHR пересмотреть решение, которое идет вразрез с уголовным кодексом Швейцарии, предусматривающем наказание за расизм. Швейцария создала это положение в уголовном законодательстве, который ступил в силу в 1995 году, чтобы закрыть лазейки в уголовном праве и позволить стране присоединиться к Конвенции ООН о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
«Мы приветствуем решение правительства Швейцарии о требовании пересмотра решения ECHR от 17 декабря 2013 года. Этим решением Швейцария пытается защитить свое собственное законодательство и в то же время, придерживаясь ожидания всех армян на обжалование вердикта ECHR с тем, чтобы исправить спорны о Геноциде армян. Конечно, этот процесс должен пройти еще несколько этапов, но начало уже положено», – говорится в заявлении АРФ Дашнакцутюн.
В соответствии с положениями швейцарского закона, в 2007 году, гражданин Турции Догу Перинчек был осужден за отрицание Геноцида армян. Будучи не в состоянии выиграть две апелляции, Перинчек обратился в ECHR, который 17 декабря постановил, что постановление швейцарского суда нарушило право на свободу слова.
Полиция и суд Лозанны 9 марта 2007 года обвинили Перинчека в расовой дискриминации на основании Уголовного кодекса Швейцарии. После жалобы, поданной Ассоциацией Швейцария -Армения 15 июля 2005 года, суд постановил, что мотивы Перинчека носили «расистской характер» и не способствовали историческим дебатам.
«Суд подчеркнул, что свободное осуществление права открыто обсуждать вопросы чувствительной и противоречивой истории – один из фундаментальных аспектов свободы выражения и этим отличается толерантное и плюралистическое демократическое общество от тоталитарного или диктаторского режима. Суд также отметил, что он не был может вынести решение по правовой характеристике Геноцида армян. Существование «геноцида», который не был точно определен правовой концепцией, трудно доказать. Суд усомнился, что может быть достигнуто общее согласие относительно тех событий. Наконец, Суд отметил, что те государства, которые официально признали Геноцид армян, не сочли необходимым принять законы введения уголовных санкций в отношении лиц, ставящих под сомнение официальную точку зрения», – говорилось в пресс-релизе ECHR.
17 декабря 2013 года Европейский суд по правам человека (ECHR) в Страсбурге признал нарушение Швейцарией прав лидера Турецкой рабочей партии Догу Перинчека, обвиненного в расовой дискриминации по делу о публичном отрицании Геноцида армян. «Догу Перинчек, доктор юридических наук и председатель Турецкой рабочей партии, участвовал в различных конференциях в Швейцарии в 2005 году, на которых публично отрицал факт Геноцида армян в 1915 году. Ассоциация "Швейцария-Армения" подала в суд в Швейцарии жалобу в июле 2005 года, требуя возбудить уголовное дело против Перинчека в связи с его высказываниями. Суд в Лозанне в марте 2007 года признал Перинчека виновным в расовой дискриминации, обязав его выплатить несколько штрафов. Перинчек выступил с иском, в котором обжаловал это решение, требуя его отмены и проведения дополнительных расследований по данному вопросу. Апелляционный суд отклонил жалобу в июне того же года, указав, что Геноцид армян является историческим фактом, так же, как и Холокост.Истец оспорил это решение в Федеральном суде Швейцарии, который в свою очередь в декабре 2007 года подтвердил законность решения. Перинчек пожаловался в ECHR на нарушение своих прав, ссылаясь на ряд статей Европейской конвенции по правам человека, в частности, статью 7 (наказание исключительно на основании закона), 10 (свобода выражения мнения). ЕСПЧ, рассмотрев жалобу, обнаружил нарушение статьи 10, при этом, не присудив никакой денежной компенсации истцу. «Отрицание Геноцида армян не является преступлением», – говорится в решении суда. «Решение Европейского суда по правам человека от 17 декабря должно быть осуждено, потому что оно открывает двери для отрицания Геноцида армян под вывеской «нарушения свободы слова и выражения». Решение может стать плохим примером для отрицающих Геноцид армян. Факт, что решение суда не было единогласным, показывает, что есть правовые нормы для пересмотра решения. Мы должны направить свои усилия в этом направлении», – заявила АРФ Дашнакцутюн.
17 февраля 2014 года видные ученые, специализирующиеся по Геноциду армян, направили открытое письмо в Европейский суд по правам человека (ECHR) относительно вердикта по делу «Догу Перинчек против Швейцарии». Авторы письма, ученые с мировым именем считают, что вердикт вынесен с историческими и концептуальными ошибками.
В свою очередь, президент Армении Серж Саргсян заявил 14 марта, что приветствует решение правительства Швейцарии обжаловать решение Европейского суда по правам человека (ECHR) по делу турецкого политика Догу Перинчека. «Швейцария всегда была одним из самых активных защитников в деле защиты прав человека и борьбы с расизмом и дискриминацией. Решение правительства Швейцарии является лишь началом процесса, поскольку ECHR должен принять решение о принятии дела в производство, после чего рассмотреть дело», – заявил глава государства.
Однако, Саргсян уверен, что ECHR примет решение, которое не будет оскорбительным для переживших геноцид народов и неуважением к памяти миллионов людей, ставших невинными жертвами. При этом, по его словам, любая деятельность требует борьбы, и правительство Швейцарии будет последовательным в этом решении.