Եվրոպայի Հայերի հանուն արդարության ու ժողովրդավարության դաշինքը (EAFJD) հրապարակել է բաց նամակը, հասցեագրված Եվրամիության արտաքին գործերի գծով ներկայացուցչին՝ կոչ անելով Հալեպի հայկական Նոր Գյուղ թաղամասի բնակչության ոչնչացումը կասեցնելումիջոցներ ձեռնարկել:
«Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմից ի վեր Հալեպի հայ համայնքը մեծ կուրստներ է կրել` հայտնվելով սիրիական բանակի ու ընդդիմադիր ուժերի պայքարի կիզակետում: Իրավիճակը վատթարացավ վերջին շրջանում, քանի որ «Ալ Քայիդայի» հետ կապված խմբերը սկսեցին հարվածներ հասնցել խաղաղ բնակիչներին: Կասկած չկա, որ զինյալների ծայրահեղական ուժերը զինվում են Թուրքիայի կողմից և այնտեղից ներթափանցում Սիրիա, նրանց թիրախը քաղաքացիական բնկաչությունն է: Նրանք հարձակում գործեցին հայաբնակ Քեսաբի վրա, իսկ հիմա այդ նույն ուժերը գրոհում են Հալեպը և թիրախավորել են քաղաքի քրիստոնեական շրջանները, հատկապես` Նոր Գյուղը: Հայկական եկեղեցիները, դպրոցները, հաստատությունները, տներն ու խանութներն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն քանդված են, և Հալեպի հայերը ստիպված են փախչել Լաթակիա, որտեղ արդեն առանց այդ էլ շատ են հայ փախստականները»,- ասվում է նամակում:
EAFJD-ն դատապարտում է հարձակումները Սիրիայի հայ բնակչության վրա և կոչ անում Եվրամիությանը փոխել դիրքորոշումն ու ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա հայերի սպանությունները դադարեցնելու համար: «Մենք կոչ ենք անում բոլոր կառավարություններին, հատկապես նրանց, որ սատարում են ընդդիմադիր ուժերին, օգտագործել իրենց ազդեցությունը հարձակումները հայկական թաղամասերի վրա դադարեցնելու համար: Այդ կառավարությունները, որոնք ոչինչ չեն անում գործողությունն ավարտելու համար, կդիտարկվեն որպես հակահայկական գրոհների ու ծայրահեղականների այլ հանցագործությունների մեղսակիցներ: Մենք հորդորում ենք Սիրիայի կառավարությանն անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել քաղաքացիական անձանց ֆիզիկական անվտանգությունն ապահովելու համար, որոնք ձգտում են առավել հանգիստ վայրեր տեղափոխվել: Ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովուրդը տոկաց և չի հանդուրժի Սիրիայում իր հայրենակիցների դեմ զանգվածային հարձակումները, կարձագանքի համապատասխան կերպով ամբողջ աշխարհում նրանց պաշտպանելու համար»,-ասվում է EAFJD բաց նամակում:
Առանձին նամակում, որը հասցեագրված է անմիջապես Քեթրին Էշթոնին, EAFJD-ն կոչ է անում միջոցներ ձեռնարկել, կասեցնելու համար բռնությունը քաղաքացիական անձաց դեմ՝ կասեցնելով Թուրքիայի աջակցությունը ծայրահեղականներին: «Եթե Թուրքիան չհովանավորի ու չհրահրի այդ հարձակումները, շատ հեշտ կլինի պահել սահմանն ու արգելակել այդ ծայրահեղական խմբերի ազատ տեղաշարժը: Եվրամիության քաղաքացի մեր հայրենակիցների անունից մենք կոչ ենք անում Ձեզ, որպես ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ղեկավարի, անհրաժետ միջոցներ ձեռնարկել ճնշում գործադրելու համար այն երկրներին, որոնք հովանավորում են «Ալ Քայիդայի» հետ կապ ունեցող խմբերին, ինչպես նաև դադարեցնել նրանց մատակարարումը զենքով ու դրամական միջոցներով»,-ասվում է նամակում:
Հալեպի Նոր Գյուղ հայաբնակ թաղամասը հունիսի 2-ին կրկին հրթիռակոծվեց զինյալ գրոհայինների կողմից: «Գանձասար» թերթը Facebook-ի իր էջում հայտնել է, որ հունիսի 2-ին Հալեպի Նոր Գյուղ շրջանում ահաբեկչական խմբավորումների արձակած հրթիռների պատճառով մահացել է Անդրանիկ Գանթարճեանը (1957թ.): Նույն շրջանում փլատակների տակ հայտնաբերվել է վիրավոր Մանուկ Ղազէլեանը: Իսկ Ճալաա շրջանում ընկած հրասանդի հետևանքով վիրավորվել է Յովսէփ Արամեանը: Վիրավորների վիճակը կայուն է:
Հունիսի 2-ին` տեղի ժամանակով 12:55-ին, 4 հրթիռ է ընկել Զվարթնոց եկեղեցու շրջակայքում: Վիրավորվել է Յարութ Իսկէնեանը, վիճակը կայուն է:
Մայիսի 30-ի երեկոյան սիրիացի զինյալ գրոհայինները 22 «հրասանդ ռումբեր» են արձակել Դամասկոսի Նոր գյուղ հայկական թաղամասի վրա: Ինչպես գրում է սիրիական «Գանձասար» թերթը Facebook-ի իր էջում, Al Mayadin հեռուստաալիքի վրա հղումով, ռումբերի պայթյունից զոհվել է 22 մարդ, 77-ը վիրավորվել են:
Մայիսի 28-ին Ազազին թաղամասի Պաղտատ փողոցում հրասանդի հրթիռի պատճառով միջին աստիճանի ծանրության վնասվածքներ են ստացել դամասկահայ հայր և դուստր Ռուբեն և Մարո Դանիելյանները, որոնց վիճակը կայուն է, սակայն բուժման կարիք կա:

«С самого начала гражданской войны в Сирии, армянская община в Алеппо понесла большие потери, находясь в центре битвы между сирийской армией и оппозиционными силами. Ситуация ухудшилась в последние периоды, так как группы, аффилированные с «Аль-Кайедой» стали бить по мирным жителям без разбора. Нет сомнений, что экстремистские силы повстанцев вооружены Турцией и проникают в Сирию оттуда, их целью является гражданское население. Они атаковали армянонаселенный город Кесаб, а теперь эти же силы атакуют Алеппо и ориентируются на христианские кварталы, особенно на Нор Гюх. Армянские церкви, школы, учреждения, дома и магазины полностью или частично разрушены и армянам Алеппо приходится бежать в Латакию, в который уже много беженцев-армян», – отмечается в письме.
EAFJD осуждает нападения на армянское население Сирии и призывает Европейский Союз, изменить свою позицию и оказать давление на Турцию, чтобы остановить убийства армян. «Мы призываем все правительства, особенно те, кто поддерживает оппозиционные силы немедленно использовать свое влияние, чтобы остановить нападение на армянские кварталы. Эти правительства, которые ничего не делают для завершения операции, будут рассматриваться как моральные сообщники антиармянских атак и всех других преступлений, совершенных экстремистскими группами. Мы призываем сирийские власти немедленно приступить к мерам по обеспечению физической безопасности безоружных гражданских лиц, стремящихся уехать в более спокойные места. Армянский народ, который перенес Геноцид со стороны Турции, выжил и не потерпит никаких новых планов массовых нападений на соотечественников в Сирии, он будет реагировать соответствующим образом во всем мире, чтобы защитить их», подчеркивается в открытом письме EAFJD.
В отдельном письме, направленном непосредственно на имя Высокого представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон, EAFJD призвал к действию, которые должны быть приняты в прекращении насилия в отношении гражданских лиц, отрезав поддержку экстремистских повстанцев со стороны Турции. «Если Турция не будет поощрять и провоцировать эти нападения, очень легко обеспечить границы и запретить свободное распространение этих экстремистских групп. От имени наших соотечественников, граждан Европейского Союза, мы призываем Вас, как руководителя внешних отношений ЕС принять необходимые меры по оказанию давления на те страны, которые поощряют аффилированные с «Аль-Кайедой» группы и прекратить предоставлять им оружие и деньги», – подчеркивается в письме.
2-го июня, примерно в 12:55 по местному времени 4 ракеты упали на территории церкви Звартноц, в результате ранение получил Арут Искенян. Его состояние оценивается как удовлетворительное.
В квартале Нор Гюх в результате обстрелаполучили ранения Заре Кахкеджян и Рачия Пайтян, которые находятся в больнице. Их состояние стабильное. Кварталу нанесен большой материальный ущерб. Вечером 30 мая сирийские вооруженные боевики сбросили 22 «бочковые бомбы» также в районе армянского квартала. В результате подрыва бомб погибло 22 человека, ранено 77.
«Бочковые бомбы» изготавливают кустарным способом из металлической бочки для нефтепродуктов, которую набивают взрывчаткой, шрапнелью и снабжают детонатором.
28 мая в районе Дамаска Азазин в результате разрыва мины ранения средней степени тяжести получили отец и дочь Рубен и Маро Даниеляны, состояние которых оценивается как стабильное, но которые нуждаются в лечении.