10 Հունիս 2014 - 06:40 AMT
2014 թ. ապրիլի 23-ին Ամերիկայի Հրեաների կոմիտեն (AJC), ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունն ու կոչ արեց Թուրքիային առերեսվել սեփական պատմության հետ: Ամերիկայի Հրեաների կոմիտեն ստեղծվել է 1906 թվականին հակասեմիթականությունից պաշտպանվելու համար և այժմ գրասենյակներ ունի Նյու Յորքում ու Վաշինգտոնում:
«Ռուանդայի ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվանից մեկ ամիս անց և Հոլոքոսթի ամենամյա հիշատակումից առաջ մենք սգում ենք 1,5 մլն հայերի հիշատակը, որոնք զոհ գնացին Meds Yeghern-ին, Հայոց ցեղասպանությանը, որն իրագործվեց Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին», ասվում է հայտարարության մեջ:
Կոմիտեն կոչ է անում Թուրքիայի կառավարությանը վերջապես բացել բոլոր պատմական արխիվները, որոնք վերաբերում են զանգվածային սպանությունների, բռնագաղթի, մահվան երթերի այդ մութ շրջանին` այդպիսով լուծելով նաև սեփական խնդիրները: «Գրեթե մեկդարյա վաղեմության վերքի բուժման գործընթացը կարող է սկսվել միայն այն դեպքում, երբ կհաղթանակի այդ տխուր դարաշրջանի վերաբերյալ ճշմարտությունը: Մեր կազմակերպությունը վկայել է և գրել է, որ Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված վայրագություններն աննկարագրելի հանցագործություն են մարդկության դեմ:
Այդ սարսափները ցավագին հիշեցում են մեզ, որ յուրաքանչյուրս պարտավոր ենք պահպանել հիշողությունը որպես անհրաժեշտ քայլ նման երևույթները ապագայում կանխելու համար: Մենք միանում ենք բարի կամքի բոլոր մարդկանց, որոնք 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության՝ Meds Yeghern-ի 99-րդ տարելիցի օրը հիշում են այդ զոհերին»,- ասել է AJC գործադիր տնօրեն Դևիդ Հարիսը:
AJC գործադիր տնօրեն Դևիդ Հարիսին հասցեագրված նամակում ասվում է, որ Թուրքիան չափազանց հիասթափված է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարությունից և ամբողջապես մերժում է այն որպես սխալ»: Թուրք դիվանագետը մեջբերում է իր նամակում Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող հայտնի պատմաբան Բերնարդ Լյուիսին, որն իր «Դարի գրառումները. Պատմաբանի մտորումները Մերձավոր Արևելքի մասին» գրքում գրում է, թե «հայերը ապստամբություն բարձրացրեցին և հետևապես սպանվեցին»:
«Ղըլիչի նամակը արտահայտում է թուրքական կողմի արհամարհանքը Ցեղասպանության հարցում AJC բարոյական դիրքորոշման հանդեպ: Այս զարմանալի անհարգալից դիվանագիտական նամակագրությունը հաստատում է այն, ինչ մենք միշտ գիտեիքն, այն է. թուրքական կառավարությունը դիտարկում է իր հարաբերությունները հրեական կոմիտեի հետ որպես ցինիկ մի դաշինք, ուղղված ԱՄՆ կողմից Ցեղասպանության վերաբերյալ արդարացի ու ճշմարիտ որոշման ընդունման դեմ: Այժմ, երբ AJC արդարության դիրքերից է հանդես գալիս և այդ սկզբունքային դիրքորոշումը համահունչ է հրեական ծագումով ամերիկացիների կարծիքին, Թուրքիան սկսել է վիրավորել կոմիտեն: Անկարայի տեսակետից այդ հարաբերությունների «խորությունը» պարզ դարձավ միայն Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կոմիտեի հայտարարությունից հետո»,-հայտարարել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը, գրում է Asbarez-ը:

23 апреля 2014 года Еврейский комитет Америки (AJC) признал Геноцид армян и призвал Турцию повернуться лицом к своей истории. AJC была создана в 1906 году для защиты от антисемитизма и в настоящее время имеет офисы в Нью-Йорке и Вашингтоне.
«Через месяц после того, как мы вспоминали жертв геноцида в Руанде и перед ежегодным поминовением дня Холокоста – мы скорбим по полутора миллионам армян, жертв Meds Yeghern, Геноцида армян, совершенного в последние годы Османской империи, говорится в заявлении.
AJC призывает правительство Турции не только обеспечить наконец полный доступ к историческим архивам этого темного периода массовых убийств, насильственного переселения, маршей смерти, но и решить свои проблемы. «Процесс исцеления почти вековой раны может начаться только тогда, когда восторжествует истина этой печальной эпохи. Наша организация свидетельствовала и писала, что зверства, совершенные в отношении этнических армян в Османской империи были непередаваемыми преступлениями против человечества. Ужасы болезненно напоминают нам, что у каждого из нас есть обязанность сохранять память как необходимый шаг на пути к предотвращению подобных действий в будущем. Мы солидарны с людьми доброй воли во всем мире в день 99-й годовщины начала Meds Yeghern – первого, но не последнего геноцида ХХ века», – сказал исполнительный директор AJC Дэвид Харрис.
В письме Кылыча, адресованном исполнительному директору AJC Дэвиду Харрису отмечается, что «Турция крайне разочарована в связи с заявлением о признании Геноцида армян и полностью отвергает его как неправильное».
Турецкий дипломат цитирует в своем письме известного историка Бернарда Льюиса, отрицающего Геноцид армян, который в своей книге «Записки века: Размышления историка о Ближнем Востоке» пишет, что «армяне устроили бунт и соответственно были убиты».
«Письмо посла Кылыча отражает презрение со стороны турецкого правительства к нравственной позиции AJC против геноцида. Это удивительно неуважительная дипломатическая переписка подтверждает то, что мы всегда знали, а именно: турецкое правительство рассматривало свои отношения с еврейским комитетом как циничный альянс, направленный на блокирование поддержки США правдивого и справедливого решения по Геноциду армян. Теперь, когда AJC занял правдивую позицию по Геноциду армян – и эта принципиальная позиция согласуется с мнением американцев еврейского происхождения, Турция стала оскорблять еврейский комитет. С точки зрения Анкары, «глубина» этих отношений стала ясной только после заявления о признании Геноцида армян», – заявил исполнительный директор Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Арам Амбарян, пишет Asbarez.