Ստամբուլի հայ համայնքը Թուրքիայում 1923 թվականից ի վեր առաջին անգամ հայկական դպրոց է կառուցում: «Իրավաբանական խոչընդոտների տասնամյակներից հետո մեկ տարի առաջ սկսեցինք շինարարությունը: Դա ժամանակ և գումար է պահանջում, բայց փաստը, որ կարողացանք անել դա, մեզ երջանկացնում է»,- ասում է Սբ Աստվածածին եկեղեցու հիմնադրամի նախագահ Մեսուդ Օզդեմիրը:
Ստամբուլում ազգային փոքրամասնությունների 22 դպրոց կա՝ 5-ը պատկանում է հունական փոքրամասնությանը, մեկը՝ հրեական համայնքին, մյուսները հայկական են: Այդ դպրոցները գործում են ըստ 1923-ի Լոզանի պայմանագրի, համաձայն որիհայ, հույն և հրեա փոքրամասնություններն իրավունք ունեն դպրոցներ բացել: Պետությունը պետք է գումարներ հատկացնի այդ դպրոցների համար: Ուսումնական պլանը հաստատում է պետությունը, սակայն ուսուցումը կարող է իրականացվել մայրենի լեզվով: Ներկայումս 16 հայկական դպրոց է այցելում մոտ 3․000 աշակերտ: Բարիկոյ թաղամասում կա մի փոքր դպրոց, որը 170 տարի առաջ կառուցել է Հովհաննես Դադյանը: Այժմ այդտեղ մոտ 400 երեխա է սովորում, տեղը բավարար չէ, գրում է World Bulletin-ը:
Անմիջապես դպրոցի առաջ այգի կա, որը եկեղեցական հիմնադրամինն է և այստեղ շինարարություն է սկսվել: Գլխավոր փոփոխությունը տեղի ունեցավ 2008 թվականին, երբ հիմնադրամների մասին օրենքըփոխվեց: Փոփոխությունները թույլ տվեցին փոքրամասնություններին հող ձեռք բերել, իսկ թուրքական կառավարությունը սկսեց վերադարձնել առգրավված գույքը:
Փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներն ու փորձագետներն այն կարծիքի են, որ Կառավարությունը կարող է ազգային փոքրամասնությունների դպրոցների վիճակը բարելավելու համար ավելին անել: Օրինակ, թույլ տալ ուսմասվարի ընտրությունը:
Այդ դպրոցներում ևս մեկ խնդիր կա՝ նախարարությունը կարող է թույլ տալ կամ արգելել երեխաներին այցելել դպրոց: Թեև ազգությամբ թուրքմարդիկ, որոնք Թուրքիայի քաղաքացիներ չեն, կարող են այցելել դպրոցներ հյուրի ծրագրով, հայերն ու հրեաները չեն կարող այցելել փոքրամասնությունների դպրոցներ: Դրանք նախկինի պես ֆինանսական խնդիրներ ունեն, թեև պետությունը պարտավոր է միջոցներ հատկացնել:
«Ուսուցիչներին վճարելու համար համայնքում հանգանակություններ ենք կազմակերպում, բայց մեր ֆինանսական հնարավորությունները սահմանափակ են: Որոշ հայ ընտանիքներ ուղարկում են երեխաներին դպրոց, բայց ի վիճակի չեն վճարելու և հույսը դնում են Հիմնադրամի օգնության վրա»,- ասել է Օզդեմիրը՝ հավելելով, որ եթե Կառավարությունը վերադարձնի ամբողջ առգրավված գույքը, դա թույլ կտա լուծել ֆինանսական խնդիրները:
Օզդեմիրը հուսով է, որ ապագայում հավասար քաղաքացիություն կլինի, հայ համայնքի հանդեպ խտրականություն չի լինի: «Մենք ծնվել և ապրում ենք այստեղ, այստեղ ենք մեռնելու: Ուզում ենք ունենալ նույն իրավունքները, ինչ թուրք ժողովուրդը, ուրիշ ոչինչ»,- ասում է նա:
Ըստ Yeni Safak-ի մեկնաբան Մարգար Եսայանի, փոքրամասնությունները պետք է ընկալվեն որպես միասնական պետության մի մասը:
«Հին դպրոցը ծառայեց 170 տարի: Հուսով եմ, որ նորը ևս այդքան կծառայի»,- ասել է Օզդեմիրը: Ստամբուլի հայ համայնքում մոտ 60 հազար հայ կա: Նրանց պետք է հավելել նաև ՀՀ մոտ 10-15 հազար քաղաքացիների, որոնք մեկնել են արտագնա աշխատանքի և չունեն Թուրքիայի քաղաքացիություն:
Լոզանի կոնֆերանսը, որը տեղի է ունեցել 1922թ. նոյեմբերի 20-ից 1923թ. հուլիսի 24-ը, ավարտվեց մի շարք փաստաթղթերի ստորագրմամբ, որոնց մեջ ամենակարևորը Լոզանի հաշտության պայմանագիրն էր, որով հաստատվեցին Թուրքիայի արդի սահմանները՝ փաստորեն փոխարինելով 1920թ. Սևրի հաշտության պայմանագրին։ Վերացվեցին օտարերկրացիների տնտեսական ու քաղաքական արտոնությունները Թուրքիայում, հատուկ կոնվենցիայով թույլատրվեց առևտրային ու ռազմական նավերի ելումուտը սևծովյան նեղուցներով և այլն։
Լոզանի կոնֆերանսում քննարկվեց նաև Հայկական հարցը։ Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությանը (Ավետիս Ահարոնյան, Ալեքսանդր Խատիսյան) չթույլատրվեց պաշտոնապես մասնակցել կոնֆերանսին, քանի որ նա այլևս չէր ներկայացնում Հայաստանը, որտեղ հաստատվել էր խորհրդային իշխանություն։ Այդուհանդերձ, Ազգային պատվիրակության (Գ. Նորատունկյան, Լ. Բաշալյան) հետ համատեղ կոնֆերանսին ներկայացվեց մի հուշագիր, որն առաջարկում Էր Հայկական հարցի երեք հնարավոր լուծում. «Հայկական ազգային օջախի» ստեղծում ԱՄՆ-ի նախագահ Վ. Վիլսոնի սահմանագծած Հայաստանի տարածքում, Երևանի հանրապետության ընդարձակում՝ նրան կցելով Արևմտյան Հայաստանի մի մասը՝ դեպի ծով ելքով, իսկ հակառակ դեպքում՝ Հայկական ազգային օջախի ստեղծում Կիլիկիայում։
Ազգային փոքրամասնությունների հարցի կապակցությամբ 1-ին հանձնաժողովն ու ենթահանձնաժողովը մի քանի նիստերում անդրադարձան Հայկական ազգային օջախին։ Դեկտեմբերի 12-ի նիստում նախագահողը՝ Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար լորդ Քերզոնը, անդրադառնալով Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության հարցին, խոսքը մասնավորեցրեց հայերի վրա, որոնք «արժանի են հատուկ ուշադրության՝ աչքի առաջ ունենալով ոչ միայն սերունդների կյանքի ընթացքում նրանց կրած դաժան տառապանքները, որոնք հարուցել են քաղաքակիրթ աշխարհի համակրանքն ու զարհուրանքը, այլև նկատի առնելով ապագայի վերաբերյալ նրանց տրված (դաշնակից տերությունների կողմից) հատուկ հավաստիացումները», և Անկարայի կառավարությանը խնդրեց այդպիսի «ազգային ոգի ունեցող ու վճռականությամբ լեցուն» ժողովրդի համար «ազգային տուն» (օջախ) հատկացնել Թուրքիայի հյուսիսարևելյան նահանգներում կամ Կիլիկիայի ու Սիրիայի հարավարևելյան սահմանագծի վրա Նույն ոգով արտահայտվեցին նաև Անտանտի մյուս ներկայացուցիչները (Բարրեր, Գարրոնի, Մոնտանա, Վենիզելոս, Չայլդ և ուր.), որոնք «մարդասիրական» ճառեր չխնայեցին ի պաշտպանություն հայոց դատի։ Բայց թուրքական պատվիրակությունը (Իսմեթ փաշա, Ռեզա Նուր բեյ) վճռականորեն մերժեց Թուրքիայի տարածքում որևէ հայկական ազգային օջախ ստեղծելու գաղափարը՝ պատճառաբանելով, թե Թուրքիան ոչ իր արևելյան նահանգներում, ոչ Կիլիկիայում չունի «տարածքի որևէ պատառ», որի բնակչության մեծ մասը թուրքեր չլինեն, և որը կարելի լիներ որևէ կերպ անջատել մայր հայրենիքից։ Եվ բացի այդ, Թուրքիան միջազգային իրավունքին համապատասխան պայմանագրեր է կնքել (նկատի ունեն Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերը) և «բարիդրացիական հարաբերություններ» հաստատել ներկայումս գոյություն ունեցող «անկախ Հայաստանի», այսինքն՝ ՀԽԱՀ-ի հետ, և դրան հակառակ կլիներ պատկերացնել որևէ «այլ Հայաստանի գոյությունը»։
Այդպիսով Թուրքիան ոչ միայն յուրացրեց Արմ. Հայաստանն ու Կիլիկիան, այլև «ագիտատորներից» պաշտպանվելու պատրվակով մերժեց բազմահազար տարագիր արևմտահայերի վերադարձը հայրենի երկիր։ Պայմանագրի 42-րդ հոդվածով թուրքական կառավարությունը պարտավորվում էր «պաշտպանություն ցույց տալ» Թուրքիայի ազգ. փոքրամասնությունների աղոթարաններին, գերեզմանոցներին ու կրոնական մյուս հաստատություններին։

10 Июнь 2014 - 07:07 AMT
Армянская община Стамбула строит в Турции армянскую школу впервые с 1923 года. «После десятилетий юридических препятствий, мы начали строительство еще год назад. Строительство требует времени и денег, но тот факт, что мы смогли это сделать, делает нас счастливыми», – говорит председатель Фонда церкви Сурб Аствацацин Месут Оздемир.
В Стамбуле есть 22 школы национальных меньшинств: пять из них принадлежат греческому меньшинству, одна – еврейской общине, остальные армянские. Эти школы регулируются Лозаннским договором от 1923 года, по которому греческие, армянские и еврейские меньшинства имеют право открывать свои школы. Государство должно выделить деньги на эти школы. Учебный план определяется государством, однако школы могут обучать детей на родном языке. В настоящее время 16 армянских школ посещают более 3000 студентов. В районе Барикой есть одна маленькая школа, которая была построена 170 лет назад Ованнесом Дадяном. Теперь в школе учится 400 детей и места очень мало, пишет World Bulletin.
Прямо перед школой есть парк, который принадлежит церковному фонду и именно здесь и начато строительство. Главное изменение произошло в 2008 году, когда закон о фондах был пересмотрен. Изменения позволили меньшинствам приобретать землю, а турецкое правительство начало возвращать конфискованное имущество.
Представители меньшинств и эксперты сходятся в мнении, что правительство может сделать больше для улучшения состояния школ национальных меньшинств. Например, правительство может разрешить выборы завуча для школ национальных меньшинств.
Еще одной проблемой этих школ является то, что министерство имеет право разрешать или не разрешать детям посещать школы. Хотя не граждане Турции турецкого происхождения могут посещать школы по гостевой программе, армяне и евреи не могут посещать школы меньшинств.
Школы меньшинств по-прежнему сталкиваются с финансовыми проблемами, хотя государство обязано выделить деньги для этих учреждений.
«Мы собираем пожертвования в нашей общине, чтобы платить учителям. Но наши финансовые возможности ограничены. Некоторые армянские семьи отправляют своих детей в школу, но они не в состоянии платить за обучение и полагаются на помощь Фонда», – сказал Оздемир, добавив, что если правительство вернет все конфискованное имущество, это поможет решить финансовые проблемы.
Оздемир надеется на лучшее будущее, настаивая на равном гражданстве, а не дискриминации армянской общины. «Мы родились и выросли здесь. Мы умрем здесь. Мы хотим, те же права, что у турецкого народа, ничего больше», – говорит он. По словам обозревателя Yeni Safak Маркара Есаяна, меньшинства должны восприниматься как естественная часть целого государства.
«Старая школа служила 170 лет. Я надеюсь, что новая также будет служить еще 170 лет», – сказал Месут Оздемир.
Армянская община Стамбула насчитывает около 60 тысяч армян. К ним следует прибавить еще 10-15 тысяч граждан Армении, выехавших в Турцию на заработки, но не имеющих турецкого гражданства.
Лозаннский мирный договор 1923 года — один из основных итоговых документов Лозаннской конференции 1922—1923, подписан 24 июля 1923 года Великобританией, Францией, Италией, Японией, Грецией, Румынией, Королевством сербов, хорватов и словенцев, с одной стороны, и Турцией — с другой. Заменил Севрский мирный договор 1920 года.
Договор установил новые границы Турции, юридически оформив распад Османской империи и закрепив территорию Турции в её современных границах. Договор провозглашал мир между Турцией и державами Антанты. Турция сохранила за собой Восточную Фракию, Измир и другие территории, отторгнутые от нее по Севрскому мирному договору 1920 года. В то же время, Турция отказалась от претензий и утратила контроль над Аравией, Египтом, Суданом, Триполитанией, Киренаикой, Месопотамией, Палестиной, Трансиорданией, Ливаном и Сирией, островами в Эгейском море (вкл. Лемнос, Самотраки, Лесбос, Хиос, Самос, Икария). Граница во Фракии была установлена по линии реки Марица.
Решение вопроса о границе с Ираком и, соответственно, контроле над нефтеносным районом Мосул, откладывалось до определения её Турцией и Великобританией, а при недостижении согласия в течение 9 месяцев передавался в Лигу Наций.
Договор отменил режим капитуляций (экономических и политических привилегий иностранцев) в Турции и международный финансовый контроль над Турцией. Турция соглашалась на выплату части Оттоманского долга (внешнего долга Османской империи). Оттоманский долг распределялся между Турцией и теми державами, в пользу которых была отделена от Османской империи территория в результате войн 1912—1923 годов. Оттоманский долг должен был погашаться в равных долях в течение 20 лет.
В вопросе о проливах английская дипломатия добилась значительных уступок со стороны Турции: договор предусматривал свободу прохода через проливы в мирное и военное время торговых и военных (морских и воздушных) судов и демилитаризацию Босфора и Дарданелл, то есть уничтожение береговых укреплений. Максимальное число судов, которые любая страна могла провести через проливы в Чёрное море, не должно было превышать численности военно-морских сил, принадлежащих самому большому черноморскому флоту. Вместе с тем державы получали право при всяких обстоятельствах посылать в Чёрное море не более трёх судов, ни одно из которых не должно было превышать 10 тысяч тонн.
В Стамбуле учреждалась международная комиссия — Комиссия проливов, из представителей Франции, Великобритании, Италии, Японии, Болгарии, Греции, Румынии, России, Югославии и Турции. В случае присоединения США к Лозаннскому договору они получали право иметь в комиссии своего представителя.
Греция обязывалась возместить «ущерб, причинённый в Анатолии противными законам войны действиями эллинской армии или эллинской администрации». С другой стороны, Турция, принимая во внимание положение Греции, отказывалась от всяких претензий на репарации.
Турция добилась отказа Антанты от создания «национального очага» армян. Этнические греки под видом обмена населения выдворялись со всей территории Турции, за исключением Константинополя.
23 августа 1923 года Договор ратифицировала Турция; к 6 августа 1924 года — все остальные участники Договора, за исключением Королевства сербов, хорватов и словенцев, которое заявило о несогласии с отнесением на его счёт части Оттоманского долга.