10 Հունիս 2014 - 08:48 AMT
Թուրքիայի հայ համայնքը քննադատում է Անկարային քեսաբահայերի հանդեպ անտարբերության համար, որոնք ապաստան են որոնում Թուրքիայում: Համայնքը նաև ուշադրություն է հրավիրում ՀԱԵ Կոստանդնուպոլսի պատրիարքի անհամաչափ կեցվածքին քեսաբահայերին օգնելու գործում, որոնք հաստատվել են Թուրքիայում, գրում է Today’s Zaman-ը:
Համայնքը հավաքվել էր հունիսի 7-ին քննարկելու համար Թիթիզյան քույրերի՝ 82-ամյա Սաթենիկի ու 80-ամյա Սրբուհու, վիճակը, որոնք ապաստան են գտել Թուրքիայի այժմ միակ հայաբնակ Վագիֆլի գյուղում:
«Թիթիզյան քույրերը չեն տեղափոխվել Թուրքիա, նրանց առևանգել են սիրիացի գրոհայինները»,-հայտարարել է լրագրող Արիս Նալջին: Ըստ նրա, ևս 19 հայեր, հիմնականում տարեց մարդիկ ու հաշմանդամներ, բերվել են Վագիֆլի: Այնտեղ հողին հանձնվեց ծերունին, որը ցանկանում էր Լիբանան մեկնել:
«Քեսաբի ողբերգության մասին թուրքական ԶԼՄ-ները գրել են, որ Թուրքիան մեղավոր է, թեև դա սխալ է: Հայաստանը ևս ոչնչով չօգնեց քեսաբահայերին: Նույնիսկ մենք՝ թուրքաբնակ հայերս ոչինչ չարեցինք Քեսաբի համար»,-կարծում է Մալջին՝ հավելելով, որ Հայաստանը չի կարող ապաստան տալ բոլոր սիրիահայերին: «Ինչո՞ւ Քեսաբը դատարկվեց: Ինչո՞ւ Թուրքիան չի կարողանում պաշտպանել ու պահպանել Քեսաբը»,-հարցնում է լրագրող ու խմբագիր Ալին Օզինյանը: Ըստ հավաքվածների, ոչ միայն Թուրքիայի իշխանությունները, այլև հայ համայնքի ղեկավարները պատասխանատու են այն խնդիրների համար, որոնց հետ բախվում են ազգությամբ հայերը, այդ թվում Քեսաբում:
Ըստ քաղաքացիական ակտիվիստ Հարութ Օզերի, թուրքահայերը ոչինչ չարեցին օգնություն ցուցաբերելու համար: «Ինչո՞ւ ենք մենք մեղադրում թուրքական կառավարությանը, երբ ինքներս չենք գործում: Մեր հիվանդանոցներն ու հիմնադրամները ոչինչ չեն անում, իսկ պատրիարքը հետևում է թուրքական կառավարության քաղաքականությանը, մեր համայնքին սատարելու փոխարեն: Մենք պետք է արդարացնենք մեր գոյությունը ու կասեցնենք բնակչության նվազումը: Փոխելու համար այդ իրողությունը թուրքական ու հայկական իշխանությունները պետք է փոխեն մտածելակերպը»,-ասել է Օզերը:
Մարտի 21-ին թուրքական կողմը, խախտելով միջազգային օրենքներն ու պարտավորությունները, գնդակոծել է հայկական գյուղերն ու ավանները, այնուհետև ճանապարհ բացել ապստամբների համար, որպեսզի նրանք գրավեն հայաբնակ շրջանը: Քեսաբը Սիրիայի ու Թուրքիայի սահմանին է, այնտեղ հազարավոր հայեր են ապրում, կան հայաբնակ բնակավայրեր, համայնքային ու կուսակցական հաստատություններ, դպրոցներ ու հիվանդանոցներ: Գրոհայինների հարձակումից հետո մոտ 500 հայ ընտանիք Քեսաբից տարհանվել ու ապաստանել են Լաթակիայում։ Մարտի 26-ին Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հաղորդագրություն տարածեց, որում հերքում է Քեսաբի ու շրջակա գյուղերի վրա հարձակման ժամանակ իր տարածքն օգտագործելու և իր կողմից զինյալներին օժանդակելու մասին պնդումները՝ դրանք որակելով անհիմն և սխալ:
«Գտնում են, որ որոշ շրջանակների՝ Քեսաբի շրջանում դեպքերի և անցյալի ցավալի իրադարձությունների միջև զուգահեռներ տանելու ջանքերը քաղաքական քարոզչության փորձեր են և դատապարտում ենք դրանք: Համաձայն մարդասիրական և բարոյական պատասխանատվության, Թուրքիան տեղեկացրել է ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցներին Սիրիայի Քեսաբի շրջանի հայերին իր երկրում ընդունելու և նրանց անվտանգությունն ապահովելու պատրաստակամության մասին: Բացի այդ՝ հայ համայնքի ներկայացուցիչները տեղեկացվել են այս հարցի շուրջ պաշտոնական ուղիներով:
Սիրիահայերի, ինչպես նաև մյուս սիրիացիների պահանջները բավարարելու համար անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկվելու»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Армянская община Турции подвергла критике безразличие Анкары в отношении армян Сирии, в частности населения Кесаба, которое ищет убежища в Турции. Община также привлекает внимание к неадекватной реакции Константинопольского Патриархата ААЦ в оказании помощи армянам Кесаба, которые поселились в Турции, пишет Today’s Zaman.
Община собралась 7 июня, чтобы обсудить положение двух сестер Титизян – 82-летнюю Сатеник и 80-летнюю Српуи, которым было предложено убежище в единственном армянском селе Турции Вакыфлы.
«Сестры Титизян не перебрались в Турцию, они были похищены сирийскими боевиками», заявил журналист Арис Налджи. По его словам, еще 19 армян, в большинстве своем пожилые люди и инвалиды были доставлены в Вакыфлы. Там же от сердечного приступа умер и похоронен старик, которые хотел уехать в Ливан.
«О трагедии Кесаба турецкие СМИ писали, что Турция готова принять Армян, что не было правдой. Армения также ничем не помогла армянам Кесаба. Даже мы, турецкие армяне, тоже ничего не сделали для Кесаба», – считает Налджи, добавив, что Армения не могла вместить всех сирийских армян.
«Почему Кесаб опустел? Почему Турция не может защитить и сохранить Кесаб?», – спрашивает журналист и редактор Алин Озинян. По мнению собравшихся, не только власти Турции, но и руководители армянской общины несут ответственность за проблемы, с которыми сталкиваются этнические армяне, в том числе в Кесабе.
По словам гражданского активиста Арута Озера, турецкие армяне ничего не сделали для оказания помощи. «Почему мы обвиняем турецкое правительство, когда мы сами бездействуем. Наши больницы и фонды ничего не делают, а Патриархат следует линии турецкого государства вместо того, чтобы поддерживать свое сообщество. Нам нужно оправдать наше существование и остановить сокращение населения. Для того чтобы сделать это, турецкие и армянские власти должны изменить свое мышление», – подчеркнул Озер.
26 марта министерство иностранных дел Турции опровергло утверждения о том, что Турция оказывает помощь сирийской оппозиции, установившей контроль над городом Кесаб. "Утверждения необоснованны и ложны", – говорится в заявлении МИД.
Министерство назвало враждебной политической пропагандой попытку провести параллель между событиями в Кесабе и некоторыми событиями, имевшими место в прошлом. Согласно заявлению, Турция с одной стороны стремится отразить нападения сирийского режима, угрожающие ее национальной безопасности, с другой же стороны предоставляет убежище беженцам, бегущим от гражданской войны.
В заявлении также отмечается следующее: "Турция, принимая на себя гуманитарную ответственность, передала органам ООН свою готовность принять и армянское население Кесаба, о чем были извещены по официальным каналам и представители армянской общины. Мы продолжаем переговоры по этому вопросу. Будут приняты все необходимые меры для удовлетворения потребностей сирийских армян так же, как и других граждан Сирии".