10 Հունիս 2014 - 15:16 AMT
Հյուսիսային Քրդստանում գտնվող Մոսուլ քաղաքը հայերի 65 ընտանիք է լքել։ Այդ մասին Բեյրութի «Ազդակ» թերթին տեղեկացրել է Իրաքի իշխանությունների ներկայացուցիչ Պարույր Հակոբյանը։ Նրա խոսքով, Մոսուլն ու դրա շրջանները լքում են ոչ միայն հայերի ընտանիքները, այլև ամբողջ բնակչությունը. «Հայերի մեջ զոհեր չկան»,- նշել է Հակոբյանը։
Ամբողջ Նայնավա նահանգը, որի վարչական կենտրոնը Մոսուլում է, զինյալների ձեռքում է, հունիսի 10-ին Բաղդադում հայտարարել է Իրաքի խորհրդարանի խոսնակ Ուսամա ան-Նաջեյֆին։
Նրա խոսքով, Մոսուլի գրավումից հետո «Իրաքի ու Լևանտայի իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորման զինյալներն ուղևորվել են Սալահ-էդ-Դին նահանգի ուղղությամբ (վարչական կենտրոնը՝ Տիկրիտ քաղաք)։
«Խմբավորման զինյալների կողմից Իրաքն արտաքին ագրեսիայի առարկա է դարձել, – զգուշացրել է նա. – Այս պահին ISIS-ի էքստրեմիստները գրոհներ են կազմակերպում ամբողջ երկրով մեկ»։
Նա համոզված է, որ Բաղդադից անհրաժեշտ է շտապ զորքեր ուղարկել Մոսուլ, ինչպես նաև մյուս շրջաններից բանակային ստորաբաժանումներ կանչել՝ ամբողջ երկրով մեկ հետագա անսպասելի զարգացումները կանխելու համար։
Կարճատև բախումներից հետո բանակն ու նահանգի քաղաքացիական իշխանությունը Մոսուլն ապստամբներին են հանձնել՝ ուղղաթիռներով փախչելով դեպի մայրաքաղաք։ Ըստ խորհրդարանի խոսնակի, նրանց ուղղորդել է երկրի կենտրոնական իշխանությունը։
Վերջին տվյալներով, տեղի բնակիչներից ավելի քան 150 հազար մարդ է հունիսի լույս 10-ի գիշերը լքել քաղաքը՝ փորձելով թաքնվել Էրբիլ ու Դահուկ քրդական հարևան նահանգներում, ինչը վերջիններս հումանիտար աղետի տակ է դրել։
Ավելի վաղ Իրաքի Քրդստանի ինքնավարության ղեկավար Նեչիրվան Բարզանին արդեն մեղադրել է երկրի կենտրոնական ղեկավարությանն անգործության ու Նայվանայում անվտանգության ձախողման համար։ Նրա խոսքով, Բաղդադin նախօրոք զգուշացվել էր դեպքերի նման զարգացման մասին, բայց իրաքյան ղեկավարությունը ոչ մի կերպ դրան չէր արձագանքել, իսկ արդեն այսօր զինվորական հրամանատարությունն ուղղակի փախել է՝ թողնելով քաղաքը։ Ինչպես նշել է Բարզանին, Մոսուլի հարևան շրջաններում զինվորները պատրաստ են կանխելու հնարավոր հարձակումը, գրում է euronews-ը։
Իրաքում Սադամ Հուսեյնի նախագահության ժամանակ տեղի հայկական համայնքում մոտ 20 հազար մարդ կար․ տեղի հայերը հիմնականում ապրում էին Բաղդադում, Բասրայում, Մոսուլում ու Քիրքուքում։ Ներկայումս Իրաքում 3 հազարից էլ պակաս հայ է մնացել։ Այդ երկրում հայերենը պաշտոնական լեզուներից մեկն է։

65 армянских семей покинули Мосул, находящийся в Северном Курдистане. Об этом бейрутской газете Azdaq сообщил представитель властей Ирака Паруйр Акопян. По его словам, Мосул и его окрестности покидают не только армянские семьи, но и все население. «Жертв среди армян нет», – подчеркнул Акопян.
Вся провинция Найнава с административным центром в Мосуле оказалась в руках боевиков. С таким заявлением выступил 10 июня в Багдаде спикер парламента Ирака Усама ан-Наджейфи.
По его словам, после захвата Мосула боевики группировки «Исламское государство Ирака и Леванта» (ISIS) двинулись в сторону провинции Салах-эд-Дин (административный центр – город Тикрит). «Ирак стал объектом внешней агрессии со стороны боевиков группировки, – предупредил он. – И в настоящее время происходит вторжение экстремистов ИSIS по всей стране». Он убежден, что в Мосул из Багдада необходимо в срочном порядке перебросить войска, подключить армейские подразделения из других районов, чтобы предотвратить дальнейшее непредсказуемое развитие событий по всей стране.
После непродолжительных боестолкновений армия и гражданское руководство провинции сдали Мосул на откуп вторгшимся в город ночью боевикам, бежав из него на вертолетах в столицу. По словам спикера парламента, они действовали по указанию центральных властей страны.
По последним данным, свыше 150 тыс. человек из числа местных жителей в спешном порядке покинули город минувшей ночью, пытаясь найти убежище в соседних курдских провинциях Эрбиль и Дахук, что поставило это районы под угрозу гуманитарной катастрофы.
Ранее глава автономного правительства Иракского Курдистана Нечирван Барзани уже обвинил центральные власти страны в бездействии и полном провале безопасности в Найнаве. По его словам, они заранее предупреждали Багдад о возможном подобном развитии событий, но иракское руководство никак на это не среагировало, а сегодня представители армейского командования попросту сбежали, оставив город. Как указал Барзани, бойцы курдских военизированных отрядов пешмерга приведены в состояние повышенной боевой готовности в соседних с Мосулом областях для отражения возможной атаки суннитских боевиков, передает euronews.
Армянская община в Ираке во время правления Саддама Хусейна насчитывала примерно 20 тысяч человек, которые в основном проживали в Багдаде, Басре, Мосуле, Киркуке. В настоящее время в Ираке осталось меньше 3 тысяч армян. Армянский язык признан одним из официальных языков в Ираке.