11 Հունիս 2014 - 07:56 AMT
Հոլանդական խորհրդարանի «Քրիստոնյա դեմոկրատական կոչ» (CDA) խմբակցության պատգամավոր Պիտեր Օմզիգտի գրավոր հարցերը հոլանդական կողմի առաջին արձագանքն է 2014 թ. հունիսի 1-ին Ալմելոյում կայացած թուրքական հանրահավաքի վերաբերյալ: Գրավոր հարցերը ներկայացվել են նաև Սոցիալիստական կուսակցություն (SP), Քրիստոնեական միության (CU), Բարեփոխված քաղաքական կուսակցություն (SGP) և Ազատության համար կուսակցություն (PVV) խմբակցությունների անունից: Հանրահավաքը, որ պաշտոնապես ուղղված է եղել վերջերս Ալմելոյի հայկական եկեղեցու սեփական բակում տեղադրված հուշարձանի «ցեղասպանություն» բառի դեմ, վերածվել է բազմաթիվ հակահայ կարգախոսներով և հայտարարություններով լի ցույցի:
Հոլանդահայ Ֆեդերացիայի (FAON) կարծիքով նման ատելություն սերմանող հանրահավաքը չի կարող մնալ առանց կտրուկ արձագանքի ու հետևանքների և շնորհակալություն է հայտնում հոլանդական խորհրդարանի հինգ խմբակցություններին` քննադատական հարցադրումների համար: Կառավարության արագ պատասխանը ցանկալի է, հատկապես նկատի ունենալով, որ հանրահավաքի տեսանյութերը ոչ միայն տեղադրված են համացանցում, այլ պարբերաբար ցուցադրվում են թուրքական հեռուստաալիքով:
Հինգ խորհրդարանական խմբակցությունների հարցերն ուղղված են Արտաքին գործերի նախարարին, Սոցիալական հարցերի և աշխատանքի (որը կրում է նաև Ինտեգրացիայի պոտֆելը) նախարարին և Անվտանգության և արդարադատության նախարարին, քանի որ այս խնդիրը որոշակիորեն վերաբերում է այդ նախարարներին:
Ինչ վերաբերում է հանրահավաքի կազմակերպման ոճին, նախարարներին հարց է ուղղվում թե արդյոք նրանք տեղյակ են, որ հանրահավաքը կազմակերպվել է Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ, օրինակ, Թուրքիայի կրոնական հարցերով վարչությունը (Diyanet İşleri Başkanlığı) ձրի ավտոբուսներ է տրամադրել հանրահավաքին մասնակցելու համար, իսկ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության կողմանկից «Եվրոպայի թուրք դեմոկրատների միություն» (UETD – Union europäisch-Türkischer Demokraten) լոբբիիստական խմբավորումը ներգրավված է եղել հանրահավաքի կազմակերպման գործում և վերջապես բոլոր մզկիթներում կոչ է արվել մասնակցել այս հանրահավաքին:
Հարցադրումների հեղինակները ցանկանում են իմանալ, թե արդյոք հիմքեր կան Արդարադատության նախարարության համար, որպեսզի հետաքննություն կատարվի հանրահավաքի լոզունգների ու հայտարարությունների կապակցությամբ: Նրանք նույնպես հարցնում են, թե Արտաքին գործերի նախարարը ինչ քայլեր վերցնելու մտադրություն ունի և արդյոք նա կքննարկի այս հարցը իր թուրք գործընկերոջ հետ: Վերջապես նախարարներին հարց է տրվում, թե արդյոք նրանք պատրաստ են հրաժարվել հանրահավաքի բնույթից և ոճից և այնտեղ օգտագործված լոզունգներից:
Հոլանդահայ ֆեդերացիան ցանկանում է հստակորեն ընդգծել, որ ֆեդերացիայի գործունեությունն ուղղված է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը և երբեք ուղղված չէ թուրք ժողովրդի դեմ որտեղ էլ որ նրանք գտնվեն, այլ թուրք կառավարության կողմից անցյալի ժխտման դեմ: Միայն Թուրքիայի ճանաչումով է հնարավոր ժամանակի ընթացքում իրականացնել ազգամիջյան հաշտություն: Պետք է նշել, որ հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արդեն իսկ խոշոր փոփոխություններ են տեղի ունեցել թուրքերի մտքում: Այն թուրքերը թե Թուրքիայում և թե Նիդեռլանդներում, ովքեր ծանոթ են ցեղասպանության պատմությանը և ճանաչում են այդ իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն, նույնպես լուրջ խնդիրներ ունեն ցեղասպանությունը ժխտողների հետ: Հայտնի է, որ ազգայնամոլ թուրքերը նրանց ևս խնդիրներ են հարուցում, երբ նրանք իրենց կարծիքն են հայտնում այս հարցի մասին:
Թուրքիայի ճնշումը դեռևս առկա է նույնպես Հոլանդիայի կառավարության վրա, որը հետևաբար խուսափում է խոսել բոլոր հստակությամբ հայոց ցեղասպանության մասին: Հոլանդիայի կառավարության այս վերաբերմունքի համար չկա արդարացման որևէ հիմք, հատկապես, որ հոլանդական կառավարությունը պնդում է թե առաջատար դեր է կատարում աշխարհում, մարդու իրավունքների ոտնահարման, ռասիզմի և ցեղասպանության խնդիրների վերացման հարցերում: Այս տարի Նիդերլանդների Ալմելո քաղաքում հայկական եկեղեցուն կից` եկեղեցու սեփական հողամասում, կառուցվել է Մեծ Եղեռնին նվիրված հուշահամալիր (16 թեք խաչքար շրջանաձև տեղադրված, մեջտեղում կլոր կրակաման շուրջ մեկ մետր շառավիղով):
Հուշահամալիրի բացումը տեղի է ունեցել ապրիլի 24-ին, որին մասնակցել են Հոլանդիայի խորհրդարանի երեք պատգամավոր, Ալմելոյի քաղաքապետի տեղակալը, ՀՀ դեսպանը և շուրջ 2000 ներկաներ: Ի դեպ եկեղեցու բակում տարիներ առաջ տեղադրվել էր խաչքար-հուշարձան հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Եկեղեցին գտնվում է քաղաքի հյուսիսային ծայրամասում:
Դեռևս 2011 թ. հոլանդական խորհրդարանում լսումներ անցկացվեցին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու շուրջ: Օրինագիծը 2006 թ. ներկայացրել էր խորհրդարան «Քրիստոնյա միություն» խմբակցությունը, սակայն այն այդպես էլ չստացավ մեծամասնության աջակցությունը: Օրինագծի ընդդիմադիրները իրենց մերժումը պատճառաբանեցին նրանով, որ նմանատիպ օրենք արդեն գործում է Հոլանդիայում: Բացի այդ, այն սահմանափակում է խոսքի ազատությունը:
Օրինագծի հեղինակները նշեցին, որ Ցեղասպանության ժխտման քրեականացման անհրաժեշտությունը հիմնավարված է ԵՄ 2008 թ. նոյեմբերի 28-ին «Պայքարը ռասիզմի և այլատյացության որոշ ձևերի ու դրսևորումների դեմ քրեական իրավունքի միջոցով» շրջանակային համաձայնագրով, ինչը քրեական պատիժ է ենթադրում Ցեղասպանության ժխտման համար: Ինչ վերաբերում է խոսքի ազատությանը, ապա Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում հանցագործության ժխտումը համարվում է լուրջ զանցանք և այդ սահմանմանը չի համապատասխանում: Որպես ցեղասպանության օրինակներ հիշատակվում էին Հոլոքոսթն ու Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև Ռուանդայի և Սրեբրենիցեի ցեղասպանությունները:

Письменный запрос от депутата парламента Нидерландов Питера Омтзигта (CDA – Христианско-демократический альянс) является первым фактическим ответом голландской стороны по поводу турецкого митинга в Алмело 1 июня 2014 года. Письменные вопросы были также представлены от имени Социалистической партии (CP), Христианского союза (SU), Реформатской политической партии (SGP) и Партии за свободу (PVV). Митинг, официально направленный против термина «геноцид» у мемориала памяти жертв Геноцида армян во дворе армянской церкви в Алмело, превратился в акцию с антиармянскими лозунгами и речевками.
Федерация армянских организаций Нидерландов (FAON) считает, что разжигание ненависти на митинге не может оставаться без критики и последствий и благодарит пять фракций в парламенте Нидерландов за их вопросы. Быстрая реакция со стороны правительства была бы предпочтительнее, тем более, что видеоролики митинга не только по-прежнему есть в Интернете, но также регулярно повторяются на турецких телеканалах.
Вопросы пяти парламентских фракций адресованы министру иностранных дел, министру по социальным вопросам и занятости, министру по интеграции, безопасности и правосудия, так как эти министры отвечают за подобные действия.
В вопросах парламентариев отмечается следующее: знали ли министры, что митинг был организован из Турции. Демонстранты приехали на автобусах управления по делам религий Турции (Diyanet) и Демократического европейско-турецкого союза (UETD). В организации митинга принимали участие лоббисты из правящей в Турции Партии справедливости и развития (АКР). В мечетях Голландии раздавались призывы к участию в митинге.
Что касается самого митинга, то на нем звучали лозунги, разжигающие ненависть и запугивание. Участники оделись в османскую форму и под военную музыку распевали: «Карабах станет могилой армян». Депутаты спрашивают, есть ли основания для обращения в прокуратуру для расследования лозунгов и заявлений, сделанных на демонстрации. Они также хотят знать, какие шаги министр иностранных дел намерен предпринять и будет ли он обсуждать этот вопрос со своим турецким коллегой. Министров также спросили – готовы ли они отмежеваться от характера и тона лозунгов, используемых на митинге.
Деятельность FAON в признании Геноцида армян не направлена против турецкого народа, она направлена против отрицания прошлого со стороны турецкого правительства. Следует отметить, что в сознании турок в вопросе Геноцида армян произошли изменения. Турки, как в Турции, так и в Нидерландах, которые хорошо информированы о Геноциде армян и признать эти события, уже не могут отрицать резню 1915 года. Известно, что они испытывают проблемы с националистической частью турецкого населения, как только они высказывают свою точку зрения про этому вопросу, сообщает пресс-служба FAON.
Турция также по-прежнему оказывает давление на голландское правительство, которые, таким образом избегает говорить на всю ясность о Геноциде армян. FAON полагает, что нет никаких оснований для такого отношения к голландскому правительству, тем более, что оно занимает ведущую роль в мире по вопросам, связанными с правами человека, расизмом и геноцидом.
В этомгоду при Армянской церкви голландского города Алмело, на принадлежащей церкви территории был возведен Мемориал жертвам Геноцида армян – 16 установленных по кругу наклоненных хачкаров, окружающих вечный огонь.
24 апреля 2014 года состоялось открытие мемориального комплекса, в котором приняли участие трое депутатов парламента Нидерландов, вице-мэр Алмело, посол Армении в Нидерландах и более 2000 человек.
Еще в 2011 году в голландском парламенте проводились слушания о криминализации отрицания Геноцида армян в Османской империи. Законопроект был внесен в парламент Нидерландов в 2006 году фракцией «Христианский союз», однако так и не получил поддержки большинства. Противники законопроекта мотивировали свой отказ от обсуждения тем, что подобного рода закон уже есть в Голландии. Кроме того, он ограничивает свободу слова, что является довольно серьезным аргументом. Есть также много вопросов о возможности и определении термина «геноцид».
Авторы законопроекта отмечали, что необходимость криминализации отрицания геноцида основывается на Рамочном соглашении ЕС от 28 ноября 2008 года «Борьба с определенными формами и проявлений расизма и ксенофобии с помощью уголовного права». Это решение предполагает уголовную ответственность за отрицание геноцида государствами-членами ЕС. Авторы законопроекта считали также, что ясность законодательства необходима, и она не может быть выведена из существующего прецедентного права. Что касается свободы выражения мнений, то в Европейской конвенции по правам человека (ECHR) отрицание преступления считается серьезным и не подпадает по данное определение. В качестве примеров геноцида упоминались Холокост и Геноцид армян, а также геноциды в Руанде и Сребренице.