12 Հունիս 2014 - 06:30 AMT
Բուենոս Այրեսի իշխանությունները պաշտոնապես տեղ են հատկացրել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման համար: Արարողությանը մասնակցել են քաղխորհրդի ղեկավար Օրասիո Ռոդրիգես Լարետտան, մարդու իրավունքների և մշակութային բազմազանության գծով տեղակալ Կլաուդիո Ավրուժը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ և Արգենտինայում Հայաստանի դեսպան Վահագն Մելիքյանը:
Ռոդրիգես Լարետտան նշել է, որ թանգարանը կհիշեցնի մարդկությանը ոճրագործության անթույլատրելիության մասին, ոճրագործության, որը տեղի է ունեցել 100 տարի առաջ: Նա նշել է նաև հայ ժողովրդի հպարտությունը, որն «առավել ուժեղ դարձավ Ցեղասպանությունից հետո»: «Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև Հոլոքոսթը կամ Ռուանդայի ցեղասպանությունը բացարձակ չարիք են: Այդ փաստերի իրողության ճանաչումը թույլ է տալիս մեզ և ապագա սերունդներին առավել լավ հասարակություն ունենալ»,-ասել է Ավրուժը, գրում է Asbarez-ը:
Շինարարության համար միջոցները փոխանցվել են Հայոց ցեղասպանության հիմնադրամին, որը ղեկավարում են պրոֆեսոր Նելիդա Բուլղուրջյանը և ճարտարապետ Խուան Կառլոս Թուֆեկսյանը:
Ըստ Թուֆեկսյանի, առաջին հարկում կլինի Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող ցուցադրություն, երկրոդ հարկում ցուցադրությունը կներկայացնի Արգենտինայի հայերի մշակութային ժառանգությունը: Այնտեղ կանցկացվեն նաև թեմատիկ ցուցահանդեսներ: Երրորդ հարկում գրադարան կլինի:
«Մոնտեվիդեոյում և Բուենոս Այրեսում Հայոց ցեղասպանության թանգարաններ ստեղծելու որոշումը վկայում է այն մասին, որ կարելի է և պետք է հաղթահարել այն պետությունների ճնշումը, որոնք շարունակում են ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, այսինքն Թուրքիայի ու Ադրբեջանի»,-ասել է Հարավային Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Ալֆոնսո Թաբաքյանը:

12 Июнь 2014 - 05:08 AMT
Власти Буэнос-Айреса официально выделили место для строительства музея Геноцида армян. В церемонии приняли участие глава городского совета Орасио Родригес Ларетта, заместитель по правам человека и культурному многообразию Клаудио Авруж, прещдставители армянской общины и посол Армении в Аргентине Ваагн Меликян.
Родригес Ларетта подчеркнул, что музей будет напоминанием человечеству о недопустимости совершения злодеяния, которое произошло 100 лет тому назад и отметил гордость армянского народа, вышедшего «более сильным после Геноцида». «Геноцид армян, а также Холокост или геноцид в Руанде представляют абсолютное зло. Признание этих фактов позволяет нам и следующим поколениям иметь лучшее общество», сказал Авруж, пишет Asbarez.
Средства для строительство были переведены в Фонд Геноцида армян, которым руководят профессор Нелида Булгурджян и архитектор Хуан Карлос Туфексян.
По словам Туфексяна, на первом этаже будет экспозиция, рассказывающая о Геноциде армян, на втором – выставка, рассказывающая о культурном наследии армян Аргентины. Также будут проводиться тематические выставки. На третьем этаже будет библиотека.
«Решение создать музей Геноцида армян в Монтевидео и Буэнос- Айресе является примером убежденности преодолеть дискурс и давление государств, которые продолжают отрицать Геноцид армян, то есть Турция и Азербайджан», – сказал исполнительный директор Армянского Национального Комитета Южной Америки Альфонсо Табакян.