Իսլամիստական «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS), խմբավորումը, որը գրոհում է Իրաքի մեծ քաղաքները, հարձակվել է Մոսուլի Սբ Էջմիածին հայկական եկեղեցու վրա, հայտնում է հարևան Դահուկի կրոնական համայնքի ղեկավար Մասիս Շահինյանը:
Հունիսի 10-ին 65 հայ ընտանիքներ քահանայի հետ միասին ստիպված եղան հեռանալ քաղաքից, երբ իսլամիստական «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորման գրոհայինները իրենց հսկողության տակ առան Իրաքի երկրորդ քաղաքը:
Իսլամիստական «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորումը գրավել է հյուսիսային Իրաքի քաղաքների մեծ մասը և հայտարարել է Բաղդադը գրոհելու մտադրության մասին, դա լուրջ սպառնալիք է դառնում Իրաքի համար:
Իրաքի հայ համայնքի ղեկավարը հայտնել է, որ երկրում մնացել է 15 000-16 000 հայ, առաջին հերթին Բաղդադ, Բասրա, Քիրկուկ և Մոսուլ քաղաքներում: Մնացել են մոտ 6000 քրիստոնյա ավետարանչականներ: Նրանք բնակվում են երկրի հյուսիսային մասում և Բասրայում, գրում է Asbarez-ը:
Իրաքի քրիստոնյա բնակչության 50 տոկոսն ապրում է Բաղդադում, 30-40 տոկոսն ապրում է հյուսիսում, Մոսուլում, Էրբիլեում, Դահուկում ու Քիրկուկում գտնվող խոշորագույն քրիստոնեական համայնքների հետ:
Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) առաջնորդնեըը, որոնց կենտրոնը գտնվում է Կանդիլի լեռներում Իրաքի հյուսիսում, հայտարարել են, որ իրենց զինյալ խմբավորումները պատրաստ են դիմակայել իսլամիստների գրոհներին ու երաշխավորում են անվտանգ միջանցք քրդերի, արաբների, թուրքմանների ու հայերի համար, որոնք ապրում են Հյուսիսային Իրաքում և ստիպված են լքել իրենց տները:
Հյուսիսային Իրաքի ինքնավար Քրդստանի ղեկավարությունը մեծ քանակության «պեշմերգաների»՝ գրոհայինների դեմ պայքարող զինվորական ստարաբաժանումներ է կուտակել: ՔԱԿ գրոհայինները համակարգում են գործողությունները նրանց հետ:
2 օր առաջ Իրաքում գրոհայինները կայծակնային գրոհի արդյունքում պատանդ վերցրեցին Մոսուլ քաղաքում գտնվող Թուրքիայի դեսպանատան աշխատակիցներին: Թուրքիան զգուշացրել է «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորման գրոհայիններին, որ անհապաղ կարձագանքի, եթե երկրի 80 քաղաքացիներից գոնե մեկը տուժի: Պատանդների թվում են Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսը, երեք երեխաներ և դիվանագիտական ներկայացուցչությանը կցված թուրքական հատուկ ծառայությունների մի քանի անդամներ:
ՆԱՏՕ-ի դեսպաններն արտակարգ հանդիպում են հրավիրել Բրյուսելում Անկարայի հարցումով, իսկ թուրք վարչապետ Էրդողանը հանդիպել է նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հետ, հետախուզության ղեկավարի ու գլխավոր շտաբի պետի հետ, ինչպես նաև քննարկել է իրավիճակը հեռախոսով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ:
Ըստ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի, որը միջադեպի պատճառով ընդհատել է այցն ԱՄՆ, «այժմ ամենակարևորը անձնակազմն ու նրանց ընտանիքներին ողջ և առողջ Թուրքիա վերադարձնելն է: Լինի դա Սիրիայում, թե Իրաքում, բոլոր նրանք, ովքեր սպառնում են մեր մարդկանց կյանքին, համապատասխան արձագանք կստանան, ըստ արժանվույն: Ոչ ոք չի կարող փորձել Թուրքիայի վճռականության ու նպատակասլացության աստիճանը»:
«Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինների արագ առաջխաղացումն Իրաքի հյուսիսում լրացուցիչ սպառնալիք է հարևան Թուրքիայի համար, որն արդեն ստիպված է դիմակայել իսլամիստների հարձակմանը Սիրիայի հետ նրա սահմանի մոտ:
Թուրքիան սերտ տնտեսական ու քաղաքական կապեր ունի Մոսուլից դեպի հյուսիս գտնվող իրաքյան Քրդստանի հետ, որը դեռ հարձակման չի ենթարկվել: Անկարան պաշտպանում է տարածաշրջանում բնակվող թուրքոմանների (թուրքմենների) փոքրամասնության շահերը:
«Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորումը իրաքյան սունիների ապստամբ խմբերի գլխամասային կազմակերպությունն է, որը ստեղծվել է 2006 թ. հոկտեմբերի 15-ին: Խմբավորումը իշխանության հավակնություններ ունի 18 իրաքյան գավառներից 8-ում, որտեղի բնակչությունը հիմնականում սունիներ են:
Կազմակերպության ստեղծմանը մասնակցել է «Ալ Քայիդան» և նրա հետ կապված «Շուրա մոջահեդների խորհուրդը»: Գլխավոր նպատական է օկուպանտների և նրանց դաշնակիցների արտաքսումը և իսլամական շարիաթական պետության ստեղծումը Իրաքի սունիների գավառներում: 2010 թվականի մարտին ավիահարվածի արդյունքում ոչնչացվեցին խմբավորման երկու առաջնորդները՝ Աբու Օմար ալ Բաղդադին և եգիպտացի Աբու Այուբ ալ Մասրին: Նոր առաջնորդ դարձավ մարոկացի Ան Նասեր Լիդինիլ Աբու Սուլեյմանը:

Исламская группировка «Исламское государство Ирака и Леванта» (ISIS), которая вторгается в ключевые города Ирака, напала на армянскую церковь Св. Эчмиадзина в Мосуле, сообщает глава религиозной общины соседнего Дахука Масис Шагинян.
10 июня 65 армянских семей вместе с священником были вынуждены покинуть город после того, как боевики ISIS боевики взяли под свой контроль второй по величине город Ирака.
ISIS захватил большинство городов Северного Ирака и объявил план вторжения в Багдад и это становится для Ирака серьезной угрозой.
Глава Армянской епархии Ирака сообщил, что в стране осталось от 15000 до 16000 армян, в первую очередь в городах Багдад, Басра, Киркук и Мосул. Христиан-евангелистов осталось около 6000. Они проживают в северной части страны и Басре, пишет Asbarez.
50% процентов христианского населения Ирака живет в Багдаде, от 30 до 40% живут на севере, с крупнейшими христианскими общинами, расположенных в Мосуле, Эрбиле, Дахуке и Киркуке.
Лидеры Рабочей партии Курдистана (РКК), центр которых находится в горах Кандиля на севере Ирака заявили, что их вооруженные формирования готовы противостоять атакам ISIS и гарантируют безопасный коридор для курдов, арабов, туркман и армяне, которые живут в Северном Ираке и бегут из своих домов.
Руководство автономной Курдистана Северного Ирака внедряет большое количество «пешмерга» – воинских частей, которые воюют против боевиков ISIS. Боевики РКК координируют усилия с «пешмерга».
2 дня тому назад боевики захватили генконсула Турции и 80 заложников. Турция предупредила боевиков группировки “Исламское государство Ирака и Леванта” (ISIS), что немедленно отреагирует, если пострадает хотя бы один из 80 граждан страны, захваченных исламистами в ходе молниеносного нападения на турецкое консульство и еще двух инцидентов в городе Мосул на севере Ирака. Среди заложников – генконсул Турции, трое детей и несколько прикомандированных к диппредставительству бойцов турецкого спецназа. Послы НАТО провели чрезвычайную встречу в Брюсселе по запросу Анкары, а турецкий премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган встретился с президентом Абдуллой Гюлем, главой разведслужбы и начальником генштаба, а также обсудил ситуацию по телефону с вице-президентом США Джо Байденом.
По словам главы турецкого МИД Ахмета Давутоглу, прервавшего из-за инцидента с заложниками визит в США, «сейчас самое важное – вернуть наш персонал и их семьи в Турцию живыми и невредимыми. В Сирии ли, в Ираке ли те, кто угрожает жизни наших людей, получит соответствующий ответ, получит по заслугам. Никому не следует испытывать на прочность решимость и целеустремленность Турции».
Стремительное продвижение боевиков ISIS на севере Ирака создает дополнительную угрозу для соседней Турции, которой уже приходится противостоять наступлению исламистов к ее границе с Сирией.
Турция поддерживает тесные экономические и политические связи с расположенным к северу от Мосула иракским Курдистаном, который пока еще не стал объектом нападения боевиков. Анкара отстаивает интересы проживающего в регионе туркоманского (туркменского) меньшинства.