Անկախ հրատարակիչների ասոցիացիան (IBPA) արծաթե մեդալ է շնորհել Մեթյու Կարանյանին «Հայաստան և Ղարաբաղ. Քարե պարտեզ» ուղեցուցյի համար «2014 թվականի ճամփորդությունների լավագույն գիրք» անվանակարգում, հայտնում է Asbarez-ը: «Բեննի» մրցանակը, որը շնորհում է հրատարակչական ոլորտը, ամենահեղինակավոր ազգային պարգևներից է անկախ գիրք արտադրողների համար: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում բովանդակությանն ու դիզայնին:
Վերջերս Կարանյանի ուղեցույցը Writer’s Digest Magazine-ի կողմից ճանաչվեց լավագույն տեղեկատուներից մեկը, որ հրատարակվել է անցյալ տարի:
IBPA մրցանակների է արժանացել 4 գիրք՝ Հայաստանի և Ղարաբաղի ուղեցույցից բացի, մրցանակների են արժանացել նաև Կոստա Ռիկայի, ԱՄՆ Հարավարևմտյան կիրճի և Վաշինգտոն նահանգի ուղեցույցները:
Մեթյու Կարանյանը հայտարարել է, որ մրցանակը համարում է Հայաստանի ճանաչումը: «Այսպիսի պարգևներն օգնում են Հայաստանին ու Արցախին ավելի մեծ ճանաչում ստանալ, որին նրանք արժանի են ինչպես հայերի շրջանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում»,-ասել է նա:

13 Июнь 2014 - 06:55 AMT
Ассоциация независимых книгоиздателей (IBPA) присудила серебряную медаль Мэтью Караняну за путеводитель «Армения и Карабах: Каменный сад» в категории «Лучшая книга путешествий на 2014 год», сообщает Asbarez. Награда «Бенни», которую присуждает издательская индустрия, является одной из самых престижных национальных наград для независимых книгоиздателей. Особое внимание уделяется содержанию и дизайну.
Недавно путеводитель Караняна был признан Writer’s Digest Magazine как один из лучших справочников, опубликованных в прошлом году.
IBPA присудила премии четырем книгам. Кроме путеводителя по Армении и Карабаху, премии получили также путеводители о Коста-Рике, каньоне Юго-Запада США и штате Вашингтон.
Мэтью Каранян заявил, что считает присуждение премии признанием Армении. «Такие награды помогают дать Армении и Арцаху признание, которого они заслуживают как среди армян, так и во всем мире», – подчеркнул он.