Հայտնի է դարձել Հարավային Կովկասում նոր հատուկ ներկայացուցչի թեկնածությունը: Հերբերտ Սալբերն այդ պաշտոնում կփոխարինի Ֆիլիպ Լեֆորտին, որի առաքելությունն ավարտվեց ընթացիկ տարվա սկզբին:
Սալբերի դիվանագիտական կարիերան սկսվել է Գերմանիայի ԱԳՆ-ում, հետո շարունակվել Բելգրադում, Վիեննայում ու Մոսկվայում: Սալբերը ղեկավարել է ԵԱՀԿ գրասենյակը Ղազախստանում, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Հակամարտությունների կանխման կենտրոնի տնօրենն է:
Սալբերի թեկնածությունն առաջադրել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության գծով գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը: Նոր հատուկ ներկայացուցչի թեկնածությունն արժանացել է ԵՄ անդամ բոլոր երկրների հավանությանը:
Ֆիլիպ Լեֆորտը նշանակվել էր Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերի ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում 2011 թ. օգոստոսի 26-ին՝ փոխարինելով Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիին, որն այդ պաշտոնում աշխատել էր մինչև 2011թ. փետրվարի 28-ը, ինչպես նաև Վրաստանում ճգնաժամի հարցերի պատասխանատու Պիեռ Մորելին, որը հեռացավ պաշտոնից 2011թ. օգոստոսի 31-ին:
Ինչպես փետրվարի 1-ին Ֆիլիպ Լեֆորտի մանդատի ավարտի կապակցությամբ իր հայտարարության մեջ նշեց Քեթրին Էշթոնը, «Եվրամիությունը նախկինի պես հավատարիմ է Հարավային Կովկասում հակամարտությունների կարգավորմանը միջազգային ժնևյան բանավեճին նախագահության և ԵԱՀԿ ՄԽ խաղաղ բանակցային գործընթացին աջակցելու միջոցով»:
Հայտարարության մեջ ասվում էր, ԵՄ-ն կնշանակի Լեֆորտի հետնորդին առաջիկա շաբաթներին՝ ապահովելու համար այդ կենսական դերի շարունակականությունը:

13 Июнь 2014 - 09:13 AMT
Определилась кандидатура специального представителя ЕС по Южному Кавказу. Герберт Салбер заменит на этом посту Филиппа Лефорта, миссия которого завершилась в начале текущего года.
Дипломатическая карьера Салбера началась в министерстве иностранных дел Германии, а затем продолжилась в Белграде, Вене и Москве. Салбер руководил офисом ОБСЕ в Казахстане, а также являлся директором Центра по предотвращению конфликтов ОБСЕ.
Кандидатуру Салбера выдвинула верховный комиссар Евросоюза по вопросам внешней политики и безопасности Кетрин Эштон. Кандидатура нового спецпредставителя одобрена всеми странами-членами ЕС.
Филипп Лефорт был назначен на пост спецпредставителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии 26 августа 2011 года, сменив на посту специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа Питера Семнеби, срок работы которого на этом посту истек 28 февраля 2011 г., а также представителя по вопросам кризиса в Грузии Пьера Мореля, который покинул пост 31 августа 2011г.
Как отметила в своем заявлении от 1 февраля по поводу завершения мандата спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе Филиппа Лефорта Кэтрин Эштон, «Евросоюз по-прежнему твердо привержен урегулированию конфликтов на Южном Кавказе посредством председательства в международных женевских дискуссиях и активной поддержке мирного процесса, ведущегося Минской группой ОБСЕ».
В заявлении отмечалось, что ЕС назначит преемника Филиппа Лефорта в ближайшие недели, чтобы обеспечить непрерывность этой жизненно важной роли.