17 Հունիս 2014 - 13:06 AMT
ԱՄՆ-ի կարծիքով, Սարգսյանն ու Ալիևը հաջորդ հանդիպմանը պետք է կոնկրետ համաձայնության գան Ղարաբաղի հարցում
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Փարիզում տեղի կունենա Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, գրում է ադրբեջանական APA-ն:
Մայիսին տարածաշրջան կատարած այցի ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը պատրաստակամություն հայտնեց Ֆրանսիայում ընդունել Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահներին համանախագահների հետ միասին:
Ըստ ԱՄՆ դեսպանի, նոր հանդիպման ամսաթիվը դեռ հայտնի չէ: Մորնինգսթարը հավելել է. «ԱՄՆ-ն գտնում է, որ փարիզյան հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահները պետք է կոնկրետ համաձայնության գան հակամարտության կարգավորման հարցում»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի գծով տեղակլալի օգնական Էրիկ Ռուբինը Հելսինկյան հանձնաժողովի լսումների ժամանակ, որոնք նվիրված էին իրավիճակին Ադրբեջանում, հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն հուսով է, որ առաջիկայում տեղի կունենա Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագաներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, որը կդառնա անցյալ տարվա նոյեմբերին սկսված «կառուցողական երկխոսության» շարունակությունը
Ըստ Էրիկ Ռուբինի, ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկիր, անում է հնարավորը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար. «Մենք աշխատում ենք ռուս և ֆրանսիացի համանախագահների հետ աջաընթացի հասնելու համար»:
«Կարծում են, առաջընթացը հնարավոր է: Այսօր մեր նպատակն է առաջիկա ամսում անցկացնել նախագահների հանդիպում, և այդ հարցում մենք լավատեսորեն ենք տրամադրված»,-ասել է նա:

17 Июнь 2014 - 12:49 AMT
США считают, что на своей следующей встрече Саргсян и Алиев должны прийти к конкретному согласию по Карабаху
Посол США в Азербайджане Ричард Морнингстар выразил надежду, что в ближайшее время в Париже состоится встреча президентов Азербайджана и Армении, сообщает АПА.
По словам американского посла, дата новой встречи пока не известна. При этом Морнингстар добавил: «США считают, что президенты Азербайджана и Армении в ходе парижской встречи должны прийти к конкретному согласию по вопросу урегулирования конфликта».
Ранее помощник заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Эрик Рубин во время слушаний Хельсинкской комиссии по ситуации в Азербайджане также США надеются, что в ближайшем будущем состоится очередная встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, которая станет продолжением «конструктивного диалога», начатого в ноябре прошлого года. Об этом заявил помощник заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Эрик Рубин во время слушаний Хельсинкской комиссии по ситуации в Азербайджане.
По словам Эрика Рубина, США, как одна из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, делают все возможное для мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта: «Мы работаем с российским и французским сопредседателями над достижением прогресса».
«Я думаю, прогресс возможен. Наша цель сегодня – провести встречу президентов в ближайший месяц, и в этом вопросе мы настроены весьма оптимистично», – сказал он. .