Հայաստանը ցանկանում է, որ երկաթուղային հաղորդակցությունը Վրաստանի ու ՌԴ միջև Աբխազիայի տարածքով վերականգնվի, սակայն «լուրջ խոսակցություն» այդ թեմայով չի գնում: Այս մասին Վրաստան պաշտոնական այցի երկրորդ օրը հայտարարել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Լուրջ խոսակցություն այդ թեմայով դեռ չկա: Բայց ցանկանում ենք, որպեսզի այդ ճանապարհը սկսի գործել: Դա մեզ համար կենսական նշանակություն ունի»,- նշել է Սերժ Սարգսյանըն«Ռուսթավի» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, որը եթեր է հեռարձակվել հունիսի 18-ին ուշ երեկոյան: Նա հավելել է, որ «երկաթուղու բացումը կախված է ոչ միայն Հայաստանից ու Ռուսաստանից, այլև մյուս կողմերից, ուստի ակտիվորեն աշխատում են այդ ուղղությամբ:
Վերջերս Աբխազիայով երկաթուղային հաղորդակցության վերսկսման թեման քննարկվում է մամուլում, հատկապես Դարյալի կիրճում իրավիճակի ֆոնին, որտեղ Վրաստանի տարածքում մայիսի 17-ի սելավից հետո փակվեց Վերին Լարսի անցակետն ու ճանապարհը, իսկ ցամաքային տարանցիկ հաղորդակցությունը վրացական տարածքով Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև տևական ժամանակով ընդհատվեց:
Ավելի վաղ Վրաստանի հաշտեցման ու քաղաքացիական հավասարության հարցերով պետնախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին հայտարարել էր, որ Աբխազիայով երկաթուղային հաղորդակցության բացման հարցը դեռ կոնկրետ քննարկման փուլում չի գտնվում, թեև տեսանելի ապագայում այն կարող է քննարկման առարկա դառնալ Վրաստանի ու Ռուսաստանի միջև պաշտոնական ներկայացուցիչների մակարդակով, մասնավորապես, ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի և ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի հետ:
Զաքարեիշվիլիի մեկնաբանությունը հնչեց ի պատասխան ՌԵՈւ ղեկավար Վլադիմիր Յակունինի այն հայտարարության, թե ժամանակն է «կենտրոնանալու Աբխազիայի և Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան երկաթուղային հաղորդակցության վերսկսման հարցի վրա», հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ նախագագհի մամուլի ծառայությունը, Վրաստանում նախագահը նաև հանդիպել է խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի հետ: Նրանք քննարկել են հայ-վրացական միջպետական փոխգործակցության օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Զրուցակիցներն ընդգծել են միջխորհրդարանական համագործակցության բացառիկ նշանակությունը Հայաստանի և Վրաստանի միջև փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացման և խորացման գործում:
Սերժ Սարգսյանը և Դավիթ Ուսուպաշվիլին համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է պարբերական դարձնել միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի, խորհրդարանների մշտական հանձնաժողովների հանդիպումները՝ ի նպաստ երկկողմ կապերի առավել սերտացման և երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակներում շփումների ակտիվացման:
Միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծապես կարևորելով բարձր մակարդակի փոխայցելությունները՝ Հայաստանի նախագահը և Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը վստահություն են հայտնել, որ ներկայիս հանդիպումը նոր խթան կհաղորդի երկու եղբայրական ժողովուրդների շահերի փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հայ-վրացական ավանդական բարեկամական և բարիդրացիական հարաբերություններին:
Սերժ Սարգսյանը Թբիլիսիի Շոթա Ռուսթավելիի անվան պետական ակադեմիական թատրոնում երեկոյան ներկա է կգտնվել նաև Սայաթ-Նովայի 300-ամյակին նվիրված գալա համերգին: Պաշտոնական այցի առաջին օրվա ավարտին Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլիի անունից՝ ի պատիվ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, տրվել է պաշտոնական ընթրիք:

19 Июнь 2014 - 09:51 AMT
Президент Армении Серж Саргсян заявил, что его страна желает восстановления прямого железнодорожного сообщения между Грузией и Россией через территорию Абхазии, но «серьезного разговора» на эту тему пока не ведется.
«Серьезного разговора на эту тему пока нет. Но мы хотим, чтобы эта дорога начала свое функционирование. Для нас это имеет жизненное значение», – заявил Серж Саргсян, находящийся с визитом в Тбилиси, в интервью грузинской телекомпании «Рустави-2», которое было показано в эфире поздно вечером 18 июня.
При этом он добавил, что «открытие железной доги зависит не только от Армении и России, но и от других сторон, поэтому мы активно работаем по этому вопросу».
В последнее время тема восстановления ж/д сообщения через Абхазию стала вновь обсуждаться в прессе, особенно на фоне ситуации в Дарьяльском ущелье, где после схода селевого потока 17 мая на территории Грузии, была заблокирована Военно-Грузинская дорога в направлении КПП «Казбеги – Верхний Ларс» и долгое время оставалось прерванным сухопутное транзитное сообщение через грузинскую территорию между Россией и Арменией.
Ранее госминистр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Паата Закареишвили заявил, что вопрос открытия железнодорожного сообщения через Абхазию пока не находится в стадии конкретного обсуждения, хотя в обозримом будущем он может стать предметом рассмотрения между Грузией и Россией на уровне официальных представителей, в частности спецпредставителя премьер-министра Грузии по урегулированию отношений с РФ Зураба Абашидзе и замминистра иностранных дел РФ Григория Карасина.
Комментарий Закареишвили последовал в ответ на заявление главы РЖД Владимира Якунина, который сказал, что настало время «сосредоточиться на вопросе об открытии ж/д сообщения через Абхазию и Грузию в Армению», сообщает «Новости-Грузия».
Как передает пресс-служба главы армянского государства, в Тбилиси Серж Саргсян встретился с председателем парламента Грузии Давидом Усупашвили. В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, относящихся к повестке дня армяно-грузинского межгосударственного взаимодействия. Собеседники подчеркнули исключительное значение межпарламентского сотрудничества в деле дальнейшего развития и углубления взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и Грузией.
Серж Саргсян и Давид Усупашвили отметили, что необходимо сделать периодическими встречи групп межпарламентской дружбы, постоянных комиссий парламентов – в интересах большего углубления двусторонних связей и активизации контактов между двумя странами на различных уровнях.
В деле укрепления межпарламентских связей придавая большую важность взаимным визитам высокого уровня, президент Армении и председатель парламента Грузии выразили уверенность в том, что нынешняя встреча придаст новый стимул армяно-грузинским традиционно дружественным и добрососедским отношениям, основанным на взаимном уважении интересов двух братских народов.
Серж Саргсян в Тбилисском государственном академическом театре имени Шота Руставели вечером также присутствовал на гала-концерте, посвященном 300-летию Саят-Новы.
В конце первого дня официального визита от имени президента Грузии Гиоргия Маргвелашвили в честь Сержа Саргсяна был дан официальный ужин.
Согласно протоколу, президенты двух стран выступили с взаимными тостами, коснулись вековой армяно-грузинской дружбы и исторических связей двух дружественных народов, нынешнего высокого уровня межгосударственных отношений и перспектив их развития.