20 Հունիս 2014 - 06:52 AMT
ԱՄՆ Սենատի հատկացումների կոմիտեն հավանություն է տվել Լեռնային Ղարաբաղին ու Հայաստանին օգնության փաթեթին
ԱՄՆ Սենատի հատկացումների կոմիտեն 25 «կողմ» ձայներով ընդունել է օտարերկրյա օգնության փաթեթը 2015 թվականի համար (FY15), որը հերթական անգամ հաստատեց ԱՄՆ հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղին օգնության բազմամյա ծրագրին, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA): 5 սենատոր «դեմ» է քվեարկել:
«Հանձնախումբը խորհուրդ է տալիս ղարաբաղյան հակամարտության զոհերին օգնություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև հակամարտության հետ կապված ընթացիկ պահանջների համար հատկացնել նախորդ տարիներին համարժեք չափով գումար: Հանձնախումբը կոչ է անում հակամարտության խաղաղ կարգավորման», ասվում է օրինագծում: Լեռնային Ղարաբաղը Եվրոպայից և Հարավային ու Կենտրոնական Ասիայից օգնություն ստացող յոթ երկներից մեկն է, որոնք հատուկ քննարկվելու են նիստերում: Օգնություն ստացողների թվում են նաև Աֆղանստանը, Պակիստանը, Սերբիան ու Կոսովոն:
Կոմիտեն նախկինի պես ոչինչ չի ասում երկրների մեծ մասում ԱՄՆ օգնության կոնկրետ գումարների մասին, այդ թվում Կովկասի երկրների դեպքում, դրանով իսկ թողնելով Օբամայի վարչակազմի ծախսերի չափը նույն մակարդակի վրա՝ Հայաստանի համար 20,7 մլն դոլար տնտեսական աջակցության (ESF), 1,7 միլիոնը՝ օտարերկրյա ռազմական ֆինանսների (FMF) շրջանակում և 600 000 դոլարը՝ Միջազգային ռազմական կրթություն և ուսուցում (IMET) ծրագրի շրջանակում: Կոմիտեն նաև հավանություն է տվել նախագահի առաջարկին 9,6 մլն դոլար Ադրբեջանի տնտեսական աջակցության համար և 38,2 մլն դոլար ESF-ում և 10 մլն դոլար FMF Վրաստանին:
Օրինագծում ընդգրկված է նաև Սիրիան: «ԱՄՆ վարչակազմը կարող է օգտագործել միջոցները Սիրիայում հանդարտության հաստատման համար, պատասխանատվության կոչ անել իշխանություններին, ընդլայնել կանանց դերը բանակցություններում, վերջ դնելու համար բռնությանն ու օրինականացնելու համար ընդդիմությունը անդրսահմանային ծրագրերի միջոցով:
Պալատի հատկացումների հանձնախումբը կքննարկի արտաքին օգնության մասին օրինագծի տարբերակը հունիսի 24-ին: Հանձնախմբերի հաստատումից հետո, օրինագիծը ընդհանուր քննարկման կդրվի և արդյունքում կներկայացվի նախագահի հաստատմանը:
Լսումներին մասնակցել է ANCA կառավարության հետ կապերի գծով ղեկավար Քեյթ Նահապետյանը, որն առաջարկել է օրենսդիրենրին ուշադրություն դարձնել հետևյալ ասպեկտներին՝ առնվազն 5 մլն դոլարի հատկացմանը Լեռնային Ղարաբաղում ջրային և հանքարդյունաբերական նախագծերի զարգացմանը, Ադրբեջանին օգնություն չհատկացնելուն, քանի դեռ նա չի հրաժարվել բռնությունից և չի պարտավորվել հակամարտությունը կարգավորել խաղաղ ճանապարհով: Առաջարկվել է, 40 մլն դոլար հատկացնել Հայաստանին որպես տնտեսական օգնություն:
Առաջարկվել է նաև Քեսաբի վրա վերջին հարձակումների լույսի ներքո ուշադրություն դարձնել Սիրիայում հայերին և ռիսկի մյուս խմբերին հումանիտար օգնություն հատկացնելու կարևորությանը, հասցեական օգնություն տրամադրել՝ օժանդակելու համար Հայաստանին Սիրիայից հազարավոր փախստականների ընդունման գործում:
Վրաստանին հատկացվող օգնության 10 տոկոսը հատկացնել աշխատատեղերի ստեղծմանը Ջավախքում: Քեյթ Նահապետյանը նաև հորդորել է խստացնել Ազատության ակտի 907-րդ ուղղումը, որով արգելվում է ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին: Առաջարկվել է նաև ներառել ԼՂՀ-ն հակամարտության կարգավորման գործընթացում: «907 ուղղումը» ԱՄՆ Կոնգրեսը մտցրել է 1992 թ. նախկին խորհրդային երկրներին տնտեսական աջակցության նպատակով ընդունած «Ազատության աջակցման ակտ»-ում: Ուղղումն արգելում է ԱՄՆ Կառավարությանն Ադրբեջանին աջակցություն ցուցաբերել քանի դեռ Ադրբեջանը չի դադարցել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողություններն ու շրջափակումը:

20 Июнь 2014 - 05:43 AMT
Комитет по ассигнованиям Сената США 25 голосами «за» принял пакет иностранной помощи на 2015 год (FY15), который в очередной раз, подтвердил поддержку США многолетней программы помощи Нагорному Карабаху, сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA). 5 сенаторов проголосовало «против».
«Комитет рекомендует помощь жертвам нагорно-карабахского конфликта в количестве, соответствующем предыдущим годам, а так и для текущих потребностей, связанных с конфликтом. Комитет настоятельно призывает к мирному урегулированию конфликта», говорится в законопроекте. Нагорный Карабах является одним из семи получателей помощи из Европы и Южной и Центральной Азии, которые будут специально обсуждены на заседаниях. В число получателей помощи также входят Афганистан, Пакистан, Сербия, и Косово.
Комитет по-прежнему ничего не говорит о конкретных уровнях помощи США в большинстве стран, в том числе стран Кавказа, тем самым оставляя уровень расходов администрации президента Обамы в $ 20,7 млн. в экономической поддержки фондов (ESF) для Армении, наряду с $ 1,7 в иностранной военной финансов (FMF) и $ 600,000 в Международное военное образование и обучение (IMET). Предлагаемый бюджет сохраняет паритет в получении американской военной помощи Армении и Азербайджану. Комитет также одобрил предложение президента о выделении 9,6 млн. долл. США на экономическую поддержку Азербайджана и $ 38,2 млн. в ESF и $ 10 млн в FMF Грузии.
В законопроект также включена Сирия. «Администрация США может использовать средства на установление спокойствия в Сирии, призвать власти страны к ответственности; расширить роль женщин в переговорах, чтобы положить конец насилию и сделать легитимной сирийскую оппозицию с помощью трансграничных программ.
Комитет по ассигнованиям Палаты рассмотрит свою версию законопроекта об иностранной помощи 24 июня. После утверждения комитетами, законопроект будет вынесен на общее голосование и в результате утверждения его подпишет президент.
На слушаниях выступила глава ANCA по связям с правительством Кейт Наапетян, которая предложила обратить внимание законодателей на следующие аспекты: выделение по крайней мере 5 миллионов долларов в США помощи в развитии водных и горнорудных проектов в Нагорном Карабахе, не выделять военную помощь Азербайджану, пока он не откажется от насилия и обязуется мирно урегулировать конфликт.
Представить 40 миллионов долларов в качестве экономической помощи США Армении.
В свете недавних нападений на Кесаб, обращая особое внимание на оказание гуманитарной помощи армянам и другим группам риска меньшинств в Сирии, выделить средства на адресную помощь, чтобы помочь Армении урегулировать проблемы тысяч беженцев из Сирии.
10% американской помощи Грузии выделить на создание рабочих мест в регионе Самцхе-Джавахети. Кейт Наапетян также призвала к ужесточению 907-й поправки к Акту о свободе, ограничивающей помощь Азербайджану и включению НКР в процесс урегулирования конфликта.
В 1992 году, с целью экономической поддержки бывших советских республик, в США был принят «Акт в поддержку свободы» (Freedom Support Act). Сенатом США к акту была принята 907-я поправка, которая запрещала оказание помощи Азербайджану со стороны правительства США, до тех пор, пока Азербайджан не прекратит блокаду и военные действия против Армении и Нагорного Карабаха.
Успех в принятии Поправки был достигнут благодаря нескольким факторам: высокий уровень организации и лоббистских возможностей армянской диаспоры, её важность в парламентских и президентских выборах из-за высокой концентрации в ключевых штатах (например, Калифорния), отсутствие четкой политики правительства в отношении Закавказья на тот момент, чем и воспользовались армянские лоббисты. В США в это время не было даже посольства Азербайджана.