ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունիսի 15-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 700 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 6500 կրակոց:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, հունիսի 19-ի լույս 20-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը դիվերսիա են կազմակերպել առաջնագծում՝ Արցախի Մարտունու շրջանի ուղղությամբ։ Հակառակորդի դեմ մարտում զոհվել է պայմանագրային զինծառայող, ավագ սերժանտ Նարեկ Պողոսյանը։
Հունիսի 20-ին հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հարավ-արևմտյան (Արարատ) ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում մահացել է1994 թվականին ծնված ժամկետային զինծառայող, շարքային Գրիշա Մուրադի Խաչատրյանը:
ՊՆ Սեյրան Օհանյանը, անդրադառնալով ժամկետային զինծառայող, շարքային Գրիշա Խաչատրյանի մահվան դեպքին, լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ նա մահացու վիրավորում ստացել է զենքի օգտագործման կանոնները խախտելու հետևանքով: Նախարարի խոսքով՝ հարուցվել է քրեական գործ. «Քննությունը կպարզի դեպքի հանգամանքները: Ամեն ինչ անում ենք, բայց այսօր զենքի հետ վարվելու շրջանակներում դեպք է եղել»,- հավելել է նախարարը:

По оперативным данным Армии обороны НКР, в период с 15-ого по 21-ое июня на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС противник нарушил режим прекращения огня около 700 раз. Из автоматического оружия разного калибра в направлении позиций карабахских войск было произведено более 6500 выстрелов.
Передовые части Армии обороны НКР дали адекватный ответ на провокационные действия противника, предприняв необходимые меры для обеспечения безопасности боевых позиций на всей протяженности линии соприкосновения.
Как сообщалось ранее в ночь с 19 на 20 июня ВС Азербайджана организовали диверсию на линии противостояния арцахских и азербайджанских войск, в направлении Мартунинского района НКР-Арцаха. В ходе обезвреживания азербайджанской диверсии армянская сторона понесла потерю: в бою с противником погиб военнослужащий-контрактник, старший сержант Нарек Погосян.
По некоторым данным, что в ходе диверсии азербайджанская сторона также понесла потери.
Между тем, также 20 июня пресс-служба министерства обороны Азербайджана сообщила об инциденте в ВС АР, во время которого азербайджанский солдат произведя выстрелы из табельного оружия, убил одного и тяжело ранил другого сослуживца, после чего солдат застрелился сам. В частности, сообщалось, что в «дислоцированной в западном регионе воинской части N минобороны Азербайджанас солдат Агакишиев Бахруз Хагани оглу из табельного оружия застрелил одного сослуживца – Абдуллаева Немана Эльман оглу и ранил второго – Ахмедова Кямрана Интигам оглу. Затем Агакишиев застрелился». «Инцидент» произошел 20 июня, в 06:45 по местному времени.