ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ են անում հակամարտության կողմերին հրաժարվել հռետորաբանությունից ու գործողություններից, որոնք կարող են սրել իրավիճակն ու վնասել խաղաղ գործընթացին: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը` մեկնաբանելով հրադադարի հաճախակի դարձած խախտումներն ադրբեջանական ու հայկական զորքերի շփման գծում:
Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է հրադադարը ինչպես ղարաբաղյան և ադրբեջանական ԶՈւ շփման գծում, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական սահմանին: Վերջին միջադեպը տեղի ունեցավ հունիսի 19-ի լույս 20-ի գիշերը, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը դիվերսիա կազմակերպեցին առաջնագծում՝ Արցախի Մարտունու շրջանի ուղղությամբ։ Հակառակորդի դեմ մարտում զոհվեց պայմանագրային զինծառայող, ավագ սերժանտ Նարեկ Պողոսյանը:
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունիսի 15-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 700 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 6500 կրակոց:
Ընդ որում, ԵԱՀԿ ՄԽ-ն ու միջազգային հանրությունը չեն նշում դիվերսիաների իսկական մեղավորին՝ շարունակելով իրենց կոչերը, հասցեագրված բոլոր կողմերին:
Ինչպես հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը, Ուորլիքը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում կկազմակերպվի Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների ևս մեկ բարձր մակարդակի հանդիպում՝ շարունակելով անցած տարվա նոյեմբերին սկսված կառուցողական երկխոսությունը:
«Մենք հուսով ենք, որ նախագահները կընդունեն Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդի հրավերն ու կհանդիպեն Փարիզում»,-ասել է համանախագահը:
Մայիսին տարածաշրջան այցի ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը պատրաստակամություն հայտնեց ընդունելու Փարիզում Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահներին համանախագահների հետ միասին:
Ըստ նրա, Շվեյցարիայի նախագահ և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Դիդիե Բուրկհալթերի «ստրուկտուրացված բանակցությունների» կոչը նույնպես հնարավորություն է խաղաղ գործընթացն առաջ տանելու համար:
Հունիսի սկզբին Երևանում Բուրկհալթերը հայտարարեց, որ Շվեյցարիան պատրաստ է որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ ու որպես երկիր նախագահության ժամկետից հետո, սատարել բանակցային գործընթացին, կազմակերպելով հանդիպումներ, առաջարկելով սեփական փորձը, մոբիլիզացնելով ֆինանսական ու քաղաքական օգնությունը խաղաղ համաձայնագիրը կյանքի կոչելու համար:
Ըստ նրա, երկրորդ կարևոր հարցը, որ առաջ է քաշում Շվեյցարիան, հրադադարի ռեժիմի պահպանման խստացումն է: «Առաջին հերթին դա միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմն է, որը նախկինում կողմերը համաձայնեցրել են, բայց չեն իրականացրել»,-ասել էր նա:
Ինչպես նշել է Ջեյմս Ուորլիքը, այդ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում: «Նման դիվերսիաները ռազմաճակատում արգելակում են հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, որը մեր ընդհանուր նպատակն է, ինչը կարող է բարեկեցություն ու անվտանգություն բերել այս տարածաշրջանի բնակչությանը»,-ասել է նա:
Պատասխանելով համանախագահների տարածաշրջան այցելության մասին հարցին՝ Ուորլիքը նշել է, որ անհամբեր սպասում է, որ առաջիկայում բանակցությունները կշարունակվեն կամ տարածաշրջանում, կամ մեկ այլ վայրում: «Դեռևս մենք աշխատում ենք հերթական հանդիպման ծրագրման վրա»,-ասել է ամերիկացի համանախագահը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 16-ին ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքին (ԱՄՆ), Ժակ Ֆորին (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև առաջիկայում նշանակվելիք ֆրանսիացի նոր համանախագահ Պիեռ Անդիոն, ում Ժակ Ֆորը հանդիպման սկզբում ներկայացրել է երկրի ղեկավարին: Հանդիպմանը համանախագահները նախագահ Սարգսյանի հետ քննարկել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկա վիճակին և հետագա քայլերին վերաբերող հարցեր: Համանախագահներին ու Անջեյ Կասպրշիկին ընդունել է նաև ՀՀ արտգործնախարարը։ Հանդիպմանը քննարկվել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու հնարավոր ուղիները:
Մայիսի 18-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին Ղարաբաղում դիմավորել են բողոքի ակցիայով: Ակցիայի մասնակիցները փակել էին մայրուղին, որով պետք է անցնել համանախագահների ավտոշարասյունը: Մասնավորապես, նրանք պահանջում էին, որ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը լսի իրենց կարծիքն ու հաշվի առնի այն: Ակցիայի մասնակիցները կրում էրն «Հարգեք մեր ժողովրդավարական սկզբունքները», «Դատապարտեք ագրեսիան» գրություններով պաստառներ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես են միջնորդները պատկերացնում ղարաբաղյան կարգավորման հետագա ընթացքը, հաշվի առնելով կոշտ հասարակական դիրքորոշումը, Ուորլիքը նշել է, որ իրենք հարգում են խաղաղ ճանապարհով պահանջները ներկայացնելու մարդկանց իրավունքը:
«Ինձ համար դա անսպասելի էր, սակայն, այնուամենայնիվ, ես դուրս եկա մեքենայից, և բավականին օգտակար զրույց ունեցա ակցիայի մասնակիցների հետ: Չնայած անհամաձայնությանը, պետք է ինչ-որ ելք գտնել, որովհետև ամենավատ տարբերակը կլինի ռազմական գործողությունների վերսկսումը»,-ասել է ամերիկացի համանախագահը՝ նշելով, որ բոլորի պարտքն է ապահովել խաղաղությունը Ղարաբաղում:
Պատասխանելով լրագրողի այն նկատառմանը, որ հենց ներկայացված վեց կետերը կարող են պատերազմի պատճառ դառնալ, ամերիկացի համանախագահը հիշեցրել է, որ այդ վեց կետերը նորություն չեն, վեց կետերի մասին խոսվել է նաև նախկինում:
«Անհրաժեշտ եմ համարում նշել, որ այդ ամենը պարտադիր որոշում չէ: Մինսկի խումբը չի կարող պարտադրել, մենք այստեղ ենք, որպեսզի օգնենք ժողովրդներին լսել միմյանց կարծիքն, ու հանդիպենք ոչ միայն դե-ֆակտո իշխանությունների, այլ նաև մարդկանց հետ: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի և արժանի է իրազեկված լինելու այս ամենի մասին և հնարավորություն ունի հայտնելու իր համաձայնությունը կամ անհամաձայնությունը»,-ասել է Ուորլիքը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ призывают стороны конфликта не прибегать к риторике и действиям, которые могут привести к эскалации ситуации и навредить мирному процессу. Об этом сказал американский сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик, комментируя факт частых нарушений режима прекращения огня на линии соприкосновения азербайджанских и армянских войск.
Азербайджан периодически нарушает режим перемирия как на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС, так и на армяно-азербайджанской границе. Последний по времени инцидент произошел в ночь на 20 июня. Вооруженные силы Азербайджана организовали диверсию на линии противостояния арцахских и азербайджанских войск, в направлении Мартунинского района НКР-Арцаха. В ходе обезвреживания азербайджанской диверсии армянская сторона понесла потерю: в бою с противником погиб военнослужащий-контрактник, старший сержант Нарек Погосян.
По оперативным данным Армии обороны НКР, в период с 15-ого по 21-ое июня на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС противник нарушил режим прекращения огня около 700 раз. Из автоматического оружия разного калибра в направлении позиций карабахских войск было произведено более 6500 выстрелов.
При этом МГ ОБСЕ и мировое сообщество не назвали истинного виновника диверсий, продолжая адресовать свои призывы всем сторонам.
Как сообщает Тренд, Джеймс Уорлик выразил надежду на то, что в ближайшее время будет организован еще один саммит в продолжение конструктивного диалога президентов Азербайджана и Армении, состоявшегося в ноябре прошлого года.
«Мы надеемся, что президенты примут предложение главы Франции Франсуа Олланда встретиться в Париже», – сказал сопредседатель.
По его словам, призыв президента Швейцарии Дидье Буркхальтера к «структуризированным переговорам» также является возможностью для сторон по продвижению мирного процесса.
Находясь в Ереване в начале июня, глава МИД и президент Швейцарии и действующий председатель ОБСЕ Дидье Буркхальтер заявил, что Швейцария, будучи председательствующей в ОБСЕ страной, направит усилия на укрепление режима прекращения огня и стимулирование создания механизма по расследованию инцидентов на линии соприкосновения, который все приветствовали, но он до сих пор не реализован.
Как отметил Джеймс Уорлик, этот конфликт не имеет военного решения. «Подобные диверсии на линии фронта тормозят мирное урегулирование конфликта, являющееся нашей общей целью, что может принести благополучие и безопасность населению этого региона», – сказал он.
Отвечая на вопрос об очередном визите сопредседателей в регион, Уорлик отметил, что он с нетерпением ожидает продолжения в скором времени переговоров либо в регионе, либо в другом месте. «Пока мы работаем над планированием очередной встречи», – сказал американский сопредседатель.
16 мая посредники прибыли в Ереван, где встретились с президентом Армении Сержем Саргсяном. На встрече Серж Саргсян высоко оценил деятельность сопредседателя Жака Фора и выразил благодарность за осуществленную важнейшую миссию в переговорах по урегулированию карабахского конфликта. Сопредседатели МГ ОБСЕ обсудили с главой армянского государства вопросы, касающиеся нынешней ситуации и дальнейших шагов в процессе мирного урегулирования карабахской проблемы, сообщает пресс-служба главы армянского государства. В столице Армении посредники встретились также с министром обороны и министром иностранных дел РА Сейраном Оганяном и Эдвардом Налбандяном.
18 мая сопредседатели отправились в Карабах, где их встретили акцией протеста. Участники акции перекрыли шоссе, по которому должен был проехать кортеж сопредседателей. Они, в частности, требовали, чтобы Джеймс Уорлик прислушался к их мнению и учел его. В руках участники акции держали плакаты с надписями: «Уважайте демократические принципы», «Осудите агрессию».
Отвечая на вопрос о том, как посредникам представляется дальнейший процесс урегулирования карабахского конфликта, учитывая жесткую общественную позицию, Уорлик отметил, что они уважают право людей на то, чтобы мирным способом представлять свои требования. «Для меня это было неожиданностью, но, тем не менее, я вышел из машины, и у меня состоялась весьма полезная беседа с участниками акции. Несмотря на несогласие, необходимо найти какой-то выход, потому что самым плохим вариантом может стать возобновление военных действий», – сказал американский сопредседатель, подчеркнув, что долг всех заключается в том, чтобы обеспечить мир в Карабахе.
Отвечая на замечание журналистов о том, что именно представленные шесть элементов могут привести к новой войне, американский дипломат напомнил, что эти шесть элементов не являются новостью и что о них неоднократно говорилось и в прошлом.
«Считаю необходимым подчеркнуть одно – все это не является обязательным решением. Минская группа не может навязывать, мы здесь, чтобы помочь народам, прислушиваться к их мнению и встречаться не только с де-факто властями, но и с людьми. Народ Нагорного Карабаха имеет право и заслуживает быть информированным обо всем этом и иметь возможность выразить свое согласие или несогласие», – сказал Уорлик.