25 Հունիս 2014 - 07:28 AMT
Մարտի 21-ին, խախտելով բոլոր միջազգային իրավունքներն ու նորմերը, թուրքական կողմը գնդակոծեց Սիրիայի հայաբնակ գյուղերն ու ավանները, իսկ հետո ճանապարհ բացեց գրոհայինների համար, որպեսզի նրանք գրավեն հայկական բնակավայրերը: Գրոհայինների հարձակումից հետո մոտ 400 հայ ընտանիք (այլ տվյալներով մոտ 600 ընտանիք) Քեսաբից տարհանվեց ու ապաստանեց Լաթաքիայում: Քեսաբում մոտ 2,5-3 հազար հայ է բնակվում, կա 11 հայկական գյուղ, համայնքային ու կուսակցական հաստատություններ, դպրոցներ, հիվանդանոցներ: Հայկական եկեղեցու գմբեթի խաչի փոխարեն գրոհայինները սև դրոշ կանգնեցրին:
Քեսաբում սակրավորները վնասազերծել են ականներն ու պայթուցիկ սարքերը: Այժմ տների ու փողոցների ականազերծումը գործնականում ավարտված է: Աշխատանքն են վերսկսել կոմունալ ծառայությունները: Քաղաքում արդեն էլեկտրականություն կա: Ըստ Քեսաբի քաղաքապետ Վազգեն Չափարյանի, արդեն քաղաք է վերադարձել հայրենիքը լքած 600 ընտանիքից 250-ը: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի հետ հանդիպման ժամանակ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը խոստացավ, որ քեսաբահայերը կվերադառնան իրենց տները: Հիմա կարող ենք ասել, որ Ասադը կատարեց իր խոստումը:
Հարձակումը Քեսաբի վրա անհարմար վիճակ ստեղծեց Թուրքիայի համար: Քեսաբը լքած հայերն ու ալևիները մեղադրեցին կատարվածի համար Թուրքիայի կառավարությանը Էրդողանի գլխավորությամբ: Հայերը փախան Լաթաքիա և հետո արդեն պատմեցին ВВС-ի թուրքական ծառայությանը ինչպես է կատարվել հարձակումը և ինչպես նրանք ստիպված եղան լքել իրենց տները:
«Մենք պատրաստ չէինք հարձակման, առավոտ վաղ մենք արթնացանք ուժգին պայթյուններից: Մենք հեռացանք Քեսաբից գիշերանոցներով, առանց գումարի և թանկարժեք իրերի, առանց անձնագրերի…Մենք ուղղակի ուզում էինք փրկվել»,-պատմում է Քեսաբի բնակչուհին: Հայերի մի մասը, հուսալով, որ մարտերը շուտով կդադարեն, մնացին Քեսաբում, Լաթակիա ուղարկելով կանանց ու երեխաներին:
«3 տարի թուրք-սիրիական սահմանին հանգիստ էր, իսկ հիմա մենք վախենում ենք վերադառնալ: Ճիշտ է, մեզ ասում են, որ կարելի է վերադառնալ, բայց 7 հայ և 2 ալևի անհայտ կորել է, չգիտենք, թե ինչ է պատահել նրանց հետ: Ո՞վ մեզ անվտանգության երաշխիքներ կտա: Ես տեսա, թե ինչպես էին հայկական եկեղեցուց տանում արժեքավոր իրերը, սրբապատկերները, գորգերը, իսկ հետո եկեղեցին այրեցին: Ոչնչացրեցին ամբողջ եկեղեցական գույքը»,-պատմում է քահանա Գևորգը:
Հայաբնակ քաղաքի ազատագրմանը մսնակցել են նաև տեղաբնակների ինքնապաշտպանական ջոկատներն ու սիրիացի շիաները Հեզբոլլահից, հայտնում է Ora Pro Siria-ն՝ հայ կաթողիկե եկեղեցու կաթողիկոս-պատրիարք Ներսես Պետրոս XIX Թարմունիի վրա հղումով:
Սբ Միքայել եկեղեցի այցելության ժամանակ նա հայտնաբերել է պղծված սրբապատկերներ, կոտրված խաչեր, հրկիզված աստվածաբանական գրքեր: Եկեղեցու տարածքն այլևս պիտանի չէ ժամերգություններ անցկացնելու համար: Ըստ պատրիարքի, իսլամիստների միակ նպատակն էր կանխել եկեղեցու հետագա օգտագործումը որպես Աստծո տաճարի: Թեմական դպրոցը նույնպես քանդվել է:
«Ջեբհաթ ան Նուսրի» խմբավորման գրոհայինները ջախջախել են Հայ ավետարանչական եկեղեցու Սբ Երրորդության եկեղեցին և «Միսակյան» մշակութային կենտրոնը:

21 марта 2014 года турецкая сторона в нарушение международных законов и обязательств обстреляла армянские села и поселки в Сирии, а затем открыла дорогу повстанцам для захвата этого армянонаселенного региона. Кесаб непосредственно находится на границе Сирии и Турции, там проживают 2,5 – 3 тысячи армян, есть 11 армянских сел, общинные и партийные учреждения, школы и больницы. С армянской церкви был сорван крест и водружен черный флаг исламистов.
16 июня Верховное командование Армией и Вооруженными силами САР в заявлении подчеркнуло, что после уничтожения большого количества членов бандформирований и разрушения их техники и оружия армейские подразделения восстановили безопасность и стабильность в городе Кесаб провинции Латакия. В заявлении командования указывается на важность этого успеха в связи с особым географическим расположением населенного пункта, поскольку была провалена попытка террористов создать на границе с Турцией плацдарм с выходом к морю.
В Кесабе саперы обезвредили заложенные во многих местах мины и взрывные устройства.
В настоящее время разминирование домов и улиц практически завершено. Возобновили работу коммунальные службы. В городе уже есть электричество. По словам мэра Кесаба Вазгена Чапаряна, в город уже вернулись 250 из покинувших родину 600 армянских семей. Армянское присутствие на земле исторической Киликии восстановлено. Во время встречи с Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом I, президент Сирии Башар Асад пообещал, что кесабские армяне вернутся на родину. Сейчас можно сказать, что Асад сдержал свое слово.
Нападение на Кесаб поставило Турцию в трудное положение и покинувшие Кесаб армяне и алевиты обвинили в случившемся правительство Турции во главе с Эрдоганом. Армяне бежали в Латакию и потом уже рассказали турецкой службе ВВС как произошло нападение и как они были вынуждены покинуть родные дома.
«Мы не были готовы к нападению, а проснулись рано утром от сильных взрывов и поехали в Латакию. Мы покинули Кесаб в пижамах, без денег и драгоценностей, без паспортов… Мы просто хотели спастись», – рассказывает жительница Кесаба. Часть армян понадеялась, что бои прекратятся, и поэтому отправили женщин и детей в Латакию, а сами остались в Кесабе.
«3 года на сирийско-турецкой границе ничего не было, и вот сейчас мы боимся возвращаться. Правда, нам говорят, что можно вернуться. Однако пропало 7 армян и 2 алевита и мы не знаем, что с ними стало. Кто даст нам гарантии безопасности? Я видел, как из армянской церкви выносили драгоценности, иконы, ковры, а потом церковь сожгли. Уничтожили все музейные артефакты», – рассказывает священник Геворг.
В освобождении города, большинство населения которого составляют армяне, участвовали отряды самообороны местных жителей, и сирийские шииты из ХЕЗБОЛЛАХ, сообщает Ora Pro Siria со ссылкой на армянского католического патриарха Нерсеса Бедроса XIX Тармуни.
Во время посещения церкви св. Михаила иерарх обнаружил испорченные иконы, сломанные кресты, сожженные богослужебные книги. Помещение стало непригодным для отправления богослужений. По словам патриарха, единственной целью исламистов было предотвратить дальнейшее использование храма в качестве дома молитвы. Приходская школа также разрушена.
Боевики из группировки «Джебхат-ан-Нусра» разгромили храм Святой Троицы Армянской евангелической церкви и Культурный центр «Мисакян».