Հունիսի 24-ին՝ ժամը 22:50-ի սահմանում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի արձակած կրակոցից մահացու գնդակային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995-ին ծնված Արմեն Արթուրի Ավետիսյանը:
Միջադեպի մանրամասները պարզելու համար տարվում է քննություն, տեղեկացնում են ԼՂՀ ՊԲ լրատվական ծառայությունից:
Ավելի ուշ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագիր է ստորագրել, համաձայն որի ԼՂՀ պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար Արմեն Ավետիսյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով։
Հունիսի 19-ի լույս 20-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը դիվերսիա էին կազմակերպել առաջնագծում՝ Արցախի Մարտունու շրջանի ուղղությամբ։ Հայկական կողմն ադրբեջանական դիվերսիան չեզոքացնելու ժամանակ կորուստ էր ունեցել՝ զոհվել էր պայմանագրային զինծառայող Նարեկ Պողոսյանը։
Ըստ Ադրբեջանի ՊՆ-ի, արևմտյան զորամասերից մեկում լուսադեմին «զինված միջադեպ» էր եղել. զինծառայողը հրազենից արձակված կրակոցով իր մի ծառայակցին սպանել էր, մեկ ուրիշին` վիրավորել, ապա ինքնասպանություն գործել:
Հունիսի 15-ից՝ 21-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 700 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 6500 կրակոց:

24 июня, примерно в 22:50 по местному времени на боевой позиции одной из дислоцированной в восточном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана воинских частей Армии обороны НКР от пули противника погиб военнослужащий Армен Аветисян, 1995 г.р.
Как сообщает пресс-служба Армии обороны НКР, для выяснения деталей инцидента ведется следствие.
25 июня президент НКР Бако Саакян подписал указ, согласно которому за отвагу, проявленную при защите государственной границы Нагорно-Карабахской Республики, пулеметчик 1-ого стрелкового отделения 1-ого стрелкового взвода 3-ей стрелковой роты N-ской воинской части Армии обороны НКР Армен Аветисян посмертно награжден медалью «За боевые заслуги».
В ночь с 19 на 20 июня ВС Азербайджана организовали диверсию на линии противостояния арцахских и азербайджанских войск, в направлении Мартунинского района НКР-Арцаха. В ходе обезвреживания азербайджанской диверсии армянская сторона понесла потерю: в бою с противником погиб военнослужащий-контрактник, старший сержант Нарек Погосян.
По некоторым данным, что в ходе диверсии азербайджанская сторона также понесла потери.
Между тем, также 20 июня пресс-служба министерства обороны Азербайджана сообщила об инциденте в ВС АР, во время которого азербайджанский солдат произведя выстрелы из табельного оружия, убил одного и тяжело ранил другого сослуживца, после чего солдат застрелился сам. В частности, сообщалось, что в «дислоцированной в западном регионе воинской части N минобороны Азербайджанас солдат Агакишиев Бахруз Хагани оглу из табельного оружия застрелил одного сослуживца – Абдуллаева Немана Эльман оглу и ранил второго – Ахмедова Кямрана Интигам оглу. Затем Агакишиев застрелился». «Инцидент» произошел 20 июня, в 06:45 по местному времени.