Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ամառային նստաշրջանում ընդունվեց հայկական պատվիրակության նախաձեռնած գրավոր հայտարարությունը, որտեղ նշվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ոլորտներում իրավիճակի վատթարացման մասին։
Հայտարարության տակ ստորագրած պատգամավորներն իրենց խիստ մտահոգությունն են հայտնում Ադրբեջանի կողմից՝ իր պարտականությունների և պարտավորությունների համառորեն չկատարման վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ադրբեջանում խոսքի, հավաքների ազատության իրավիճակի վատթարացման, շարունակական հետապնդումների, կամայական կալանքների և բանտարկությունների անհանգստացնող զեկույցները հաշվի առնելով, որոնք Ադրբեջանի իշխանությունները կիրառում են՝ լռեցնելու ընդդիմադիրներին և անկախ լրատվամիջոցներին, հասարակական կազմակերպությունների գործունեության սահմանափակումները և քաղաքացիական հասարակության խիստ հետապնդումները՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողողը պետք է հրատապ գործողություններ ձեռնարկի և օգտագործի իր ամբողջ կարողությունները։
Վեհաժողովը, որն Ադրբեջանին արդեն իսկ կոչ է արել իրականացնել իր պարտականությունները և հարգել ԵԽ արժեքները, ցավ է հայտնում, որ որևէ առաջընթաց չկա։ Ավելին, ԵԽ նախարարների կոմիտեում Ադրբեջանի նախագահության ժամանակ իրավիճակն ավելի է վատթարացել:
«Հետևաբար, մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին՝ հարգել մամուլի և լրատվամիջոցների ազատությունը, ինչպես նաև խոսքի ազատությունը, ԵԽ չափանիշներին համապատասխանեցնել օրենսդրությունը՝ մասնավորապես զրպարտության, ՀԿ-ների, հավաքների մասին օրենքները՝ հաշվի առնելով Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքները և Մարդու իրավունքների հանձնակատարի զեկույցների հիման վրա արված առաջարկությունները»,-ասվում է ընդունված գրավոր հայտարարության մեջ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Մինչդեռ, «Թղթակիցներ առանց սահմանների» իրավապաշտպան կազմակերպության մի խումբ անդամներ և քաղաքական վտարանդիներ Ադրբեջանից բողոքի համատեղ ակցիա են անցկացրել հունիսի 24-ին Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի շենքի դիմաց:
Մասնակիցները պահանջել են ազատ արձակել Ադրբեջանում ձերբակալված լրագրողներին ու բլոգերներին: Բուն ակցիան անցնում էր այն պահին, երբ ԵԽԽՎ նիստում ելույթ էր ունենում Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը: Ակցիայի մասնակիցները պարզել էին պաստառներ ձերբակալված լրագրողների պատկերներով, նրանց ազատելու վերաբերյալ կարգախոսներ էին վանկարկում: Նրանք նաև պահանջում էին ԵԽԽՎ պատգամավորներից պահանջել Բաքվից ազատ արձակել ԶԼՄ-ների աշխատակիցներին, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ինչպես հայտնում է Panorama.am-ը, ՀՀ խորհրդարանի ԲՀԿ խմբակցության անդամ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը հունիսի 24-ին Մամուլում և մամուլի միջոցով բռնության տարածման թեմայով նիստում հանդես է եկել ելույթով: Վերջինս փաստերով ներկայացրել է ադրբեջանական մամուլում հակահայության, ռասիզմի կոնկրետ օրինակներ` կոչ անելով ԵԽԽՎ-ին հստակ սանկցիաներ կիրառել Ադրբեջանի հանդեպ:
Ելույթում պատգամավորը մասնավորապես ասել է.
«Վերջին շրջանում մեր Վեհաժողովը հաճախ է անդրադառնում զանգվածային լրատվամիջոցների խնդիրներին և սա ողջունելի է: Այո, բռնությունը մամուլում և մամուլի միջոցով այսօր բավականին ակտուալ խնդիր է ԵԽ անդամ երկրներում, և մենք չենք կարող ձևացնել, թե անհանգստանալու լուրջ պատճառներ չկան: Եվ զեկուցողը իրավացի է, որ վերջին տասնամյակում ԶԼՄ-ների դաշտը էականորեն փոխվել է ինտերնետի և առցանց լրատվամիջոցների հսկայական աճի շնորհիվ: Սակայն, դրան զուգահեռ աճել են նաև նեգատիվ երևույթների ռիսկերը, որոնց թվում բռնության քարոզն է մամուլում և մամուլի միջոցով: Որպես կանխարգելիչ միջոց զեկուցողը տեսնում է անդամ պետությունների կողմից հստակ և համակարգված պայքարը բռնության քարոզի դեմ:
Սակայն ի՞նչ անել այն դեպքերում, երբ ԵԽ անդամ պետությունն ինքն է հենց բռնության, ատելության, ռասիզմի ամենաակտիվ քարոզիչը: Ավելին, դատապարտվում և բանտեր են նետվում այն լրագրողները, մտավորականները, ովքեր համարձակվում են պայքարել բռնության ու ռասիզմի դեմ:
Խոսեմ փաստերով` Ադրբեջանի օմբուդսմեն Էլմիրա Սուլեյմանովան հայտարարում է` «Ռամիլ Սաֆարովը հայրենասիրության օրինակ պետք է լինի ադրբեջանցի երիտասարդության համար» ու այս հայտարարությունը ադրբեջանական մամուլի առաջին էջերից չի իջնում: Մեկ այլ ադրբեջանցի գործիչ` Անար Մամեդխանովը հայտարարում է, որ ադրբեջանցիները հայերին պետք է սպանեն Ղարաբաղում, այլ ոչ թե այլ երկրներում, և սա դարձյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցների թոփ նյուզն էր: Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի յուրաքանչյուր ելույթ բռնության ու ռասիզմի կոչ է, և լրատվամիջոցը կամ լրագրողը` ով կհամարձակվի այլ կարծիք ունենալ, հայտնվում է բանտում: Ինձ անկեղծորեն ցնցեց 12-ամյա ադրբեջանուհու խոստովանությունը, որ ինքը որոշել է դիպուկահար դառնալ, որպեսզի սպանի հայերին: Եվ զավեշտն այն է, որ Ադրբեջանը ԵԽ-ում իր նախագահության գերակայություններից է համարում ատելության դեմ պայքարը:
Մեր գործընկեր Ռոջեր Գեյլն իր այս զեկույցում շատ կարևոր արձանագրում է անում, որ պետք է երեխաներին զերծ պահել բռնության քարոզից: Մի քանի տարի է ես դիմում եմ միջազգային տարբեր ատյաններ, այդ թվում նաև ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին, ուղարկելով հատվածներ ադրբեջանական դասագրքերից, ուր հակահայությունը հիմնական հենքն է, և զրո արձագանք:
Հարգելի գործընկերներ, մեր հիմնական գործը ոչ թե տարվա մեջ մի քանի անգամ հավաքվելն ու խոսելը պետք է լինի, այլ կոնկրետ խնդիրներին կոնկրետ լուծումներ տալը: Որպեսզի, այստեղ նստած ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարն իրեն իրավունք չվերապահի հայտարարելու, թե ԵԽ-ն կորցնում է իր ազդեցությունը և կարող է անհետանալ Եվրոպայի քաղաքական բեմից»:
Նախօրեին ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Արփինե Հովհաննիսյանը մեկնաբանել է ԵԽԽՎ լիագումար նիստում Ադրբեջանի նախագահի ելույթը: «Ալիևի այսօրվա ելույթը ոչ մի բանով չէր տարբերվում սովորաբար իր շուրթերից հնչող և տարածվող ապատեղեկատվությունից, որը ուղղակիորեն առնչվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններին, այդ թվում և Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված»,-ասել է նա: Ըստ նրա, Ալիևը բավականին նյարդայնացած է եղել հարցուպատասխանի ժամանակ, ինչը հատկապես սրվել է մարդու իրավունքներին վերաբերող հարցերի ժամանակ: «Մասնավորապես, իռլանդացի պատվիրակը հարցում մատնանշեց, թե Amnesty International-ի տվյալներով երկրում կան բազմաթիվ քաղբանտարկյալներ, ինչին Ալիևը արձագանքեց մերժման մեխանիզմով` սուտ եք ասում, ձեզ սովորեցրել են հարցը տալ և այլն»,- պատմեց Արփինե Հովհաննիսյանը:
Նույն հարցը` Ադրբեջանում լրագրողների ձերբակալությունների մասով, բարձրաձայնել է նաև բրիտանացի պատվիրակը, ինչը Ալիևին այնքանով է հունից հանել, որ նա, մեղադրելով եվրոպացի պատվիրակին սուտ խոսալու համար, անգամ մատ է թափ տվել նրա վրա.
«Այս փաստը մեծ դժգոհություն առաջացրեց դահլիճում, սպասենք, թե ինչպիսի արձագանք կլինի այդ ելույթին: Վստահ եմ, որ եվրոպացի գործընկերներիս մոտ նվազագույնը տարակուսանք առաջացրեց, թե ինչպես կարող է ժողովրդավար երկրի նախագահը, մի երկրի, որը նաև ԵԽ նախարարների կոմիտեում նախագահող է նման վարքագիծ դրսևորել»,- ասել է պատգամավորը:
Նա ճիշտ է համարել հայկական պատվիրակության կողմից կայացրած որոշումը՝ որևէ հարց չուղղել Ալիևին: «Անկասկած դա ճիշտ որոշում էր, հատկապես այսպիսի տրամադրվածության դեպքում, երբ պարզ, միջազգային կազմակերպությունների կողմից փաստված տվյալների հիման վրա Ալիևին հարց է ուղղում եվրոպացի պատվիրակը և նա այնպիսի խիստ, ագրեսիվ տոնով է արձագանքում և մեղադրում եվրոպացի պատգամավորին ստելու մեջ, այս պարագայում Հայաստանի պատվիրակության կողմից հնչեցված ցանկացած հարց նշանակում էր Ալիևին տալ շանս վիրավորելու և պատվիրակության անդամներին, և մեր երկիրը և մեր սկզբունքային դիրքորոշումների վերաբերյալ խայտառակ տեսակետներ հնչեցնելու»,- հավելեց Ա.Հովհաննիսյանը:

На заседании летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) принято представленное делегацией Армении письменное заявление об ухудшении в Азербайджане ситуации в сферах защиты прав человека, обеспечения демократии и верховенства закона.
Подписавшие заявление европейские парламентарии выразили серьезную обеспокоенность в связи с невыполнением Азербайджаном взятых на себя обязательств.
В заявлении отмечается, что с учетом вызывающих тревогу докладов о действиях властей Азербайджана по части ограничения свободы собраний, последовательно осуществляемого серьезного преследования представителей гражданского общества, самовольных арестов и заключений с целью подавления оппозиции и независимых СМИ, учинения препятствий свободной деятельности общественных организаций, ПАСЕ должна принять экстренные меры и использовать весь свой потенциал.
ПАСЕ уже обратилась к Азербайджану с призывом выполнять взятые на себя обязательства и уважать ценности Совета Европы. Парламентская ассамблея Совета Европы также выражает сожаления по поводу отсутствия в этой стране прогресса особенно в связи с тем, что во время председательства Азербайджана в Комитете министров СЕ ситуация еще более ухудшилась.
«Посему мы призываем Азербайджан уважать свободу прессы и СМИ, а также свободу слова, привести в соответствие со стандартами СЕ законодательство страны, в частности, законы о клевете, общественных организациях, свободе собраний – с учетом предложений, сделанных на основании позиции Венецианской комиссии и докладов Верховного комиссара ООН по правам человека», – говорится в заявлении, пишет Panorama.am.
Между тем, группа членов международной правозащитной организации «Репортеры без границ» и политэмигрантов из Азербайджана провели совместную акцию протеста 24 июня перед зданием Совета Европы в Страсбурге.
Участники мероприятия потребовали освобождения арестованных в Азербайджане журналистов и блогеров. Сама акция проводилась в тот момент, когда на сессии ПАСЕ выступал президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Участники акции держали в руках плакаты с изображениями арестованных журналистов, скандировали лозунги с требованием их освобождения. Также они потребовали от депутатов ПАСЕ потребовать от Баку освободить арестованных работников СМИ, сообщает Haqqin.az.
Как передает Panorama.am, депутат парламента РА от фракции «Процветающая Армения», член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) Наира Зограбян 24 июня выступила на пленарном заседании летней сессии ПАСЕ по теме, касающейся пропаганды насилия в прессе и с помощью прессы. Наира Зограбян с помощью фактов представила конкретные примеры антиармянской пропаганды, расизма в азербайджанской прессе, призвав ПАСЕ применить четкие санкции в отношении Азербайджана.
В своей речи Н.Зограбян, в частности, отметила:
«В последнее время наша Ассамблея часто обращается к проблемам средств массовой информации, что достойно приветствия. Да, пропаганда насилия в прессе и посредством прессы сегодня является достаточно актуальной проблемой в странах-членах СЕ, и мы не можем делать вид, что серьезных причин для беспокойства нет. И докладчик прав, что в течение последнего десятилетия медиа-поле существенно изменилось благодаря Интернету и электронным СМИ. Однако параллельно с этим выросли и риски негативных явлений, в числе которых – пропаганда насилия в прессе и посредством прессы. В качестве превентивной меры докладчик называет четкую и координированную борьбу с пропагандой насилия со стороны государств-членов СЕ.
Но что делать, когда самой активной пропагандой насилия, ненависти, расизма занимается как раз государство, являющееся членом СЕ? Более того, осуждаются и заключаются в тюрьмы журналисты и представители интеллигенции, которые осмеливаются бороться с насилием и расизмом.
Приведу факты. Омбудсмен Азербайджана Эльмира Сулейманова заявляет: «Рамиль Сафаров (азербайджанский военнослужащий, в 2004г. зверски зарубивший топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна в Будапеште в ходе прохождения курсов в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира») должен послужить примером патриотизма для молодежи Азербайджана». И это заявление не сходит с первых страниц азербайджанских СМИ. Другой азербайджанский деятель – Анар Мамедханов – заявляет, что азербайджанцы должны убивать армян в Карабахе, а не в других странах, и данное заявление вновь становится топовой новостью в азербайджанских СМИ. Каждое выступление президента Азербайджана – призыв к насилию и расизму, и журналисты или СМИ, которые осмеливаются придерживаться иного мнения, оказываются в тюрьме. Меня искренне потрясло признание 12-летней азербайджанки в том, что она решила стать снайпером, чтобы убивать армян. И весь курьез в том, что Азербайджан называет приоритетом в период своего председательства в Комитете министров СЕ борьбу с ненавистью.
Наш коллега Роджер Гейл в своем докладе приводит очень важную констатацию: детей необходимо оберегать от пропаганды насилия. Уже несколько лет я обращаюсь в разные международные инстанции, в том числе и к комиссару СЕ по правам человека, отправляя им выдержки из азербайджанских учебников, в которых основой является антиармянство. И ноль реакции.
Уважаемые коллеги, наше основное дело заключается не в том, чтобы несколько раз в год собираться и беседовать, а в поиске конкретных решений для конкретных проблем, чтобы присутствующий здесь руководитель азербайджанской делегации не считал себя вправе заявлять, будто Совет Европы теряет свое влияние и может исчезнуть с политической сцены Европы».
Как сообщила накануне член делегации Армении в ПАСЕ Арпине Ованнисян, выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева на пленарном заседании летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы ничем не отличалась от обычно озвучиваемой им и распространяемой дезинформации касательно отношений с Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой. По ее словам, Алиев был весьма раздосадован заданными ему вопросами. Нервное состояние, отметила А. Ованнисян, особенно обострялось во время вопросов касательно сферы защиты прав человека в Азербайджане.
«В частности, ирландским делегатом был озвучен вопрос о том, что по данным Amnesty International, в стране есть множество политзаключенных. В ответ Алиев заявил, мол, вы лжете, вас научили задавать такие вопросы и прочее», – рассказала А. Ованнисян.
Она также сообщила, что аналогичный вопрос был озвучен британским делегатом, и это буквально вывело Алиева из себя: президент Азербайджана вновь обвинил европейского парламентария во лжи и даже пригрозил тому пальцем.
«Этот факт вызвал серьезное недовольство среди присутствующих в зале. Так что, дождемся реакции на данное выступление. Уверена, что у европейских коллег это вызвало, по меньшей мере, недоумение: как может президент страны, председательствующей в Комитете министров СЕ, демонстрировать подобное поведение», – рассказала из Страсбурга член армянской делегации.
При этом А. Ованнисян отметила грамотность принятого ранее решения о том, чтобы члены делегации Армении не задавали Алиеву вопросов.
«Это однозначно верное решение, особенно в случае подобного настроя, когда стало ясно, что на вопрос европейского делегата, содержащий зафиксированные международной организацией факты, Алиев отвечает так резко, в агрессивном тоне и обвиняет европейского парламентария во лжи. В этих обстоятельствах любой вопрос армянской делегации означал бы дать шанс Алиеву озвучить оскорбления как в адрес членов делегации, так и в адрес нашей страны и представить позорнейшие комментарии касательно наших принципиальных подходов», – сказала А. Ованнисян.