ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեն ընդունել է HR 4347 բանաձևը, որով կոչ է արվում Թուրքիային վերադարձնել քրիստոնյաներից գողացված հազարավոր սրբությունները, եկեղեցիներն ու անհապաղ բացել Հալկի հոգևոր ճեմարանը: Ինչպես հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը, Կոմիտեի նախագահ հանրապետական Էդ Ռոյսը, կոմիտեի անդամ դեմոկրատ Էլիոտ Էնգելը գլխավորում էին աշխատանքը, որը լայն արձագանք ու աջակցություն ստացավ երկու կուսակցություններում, չնայած, որ թուրքական լոբբին մինչև վերջին պահը ջանում էր թույլ չտալ քվեարկությունը:
«Ամերիկահայերը, ինչպես նաև ամերիկաբնակ հույներն ու ասորիները, նրանց ժառանգները, որոնք ցեղասպանության ենթարկվեցին Օսմանյան Թուրքիայում 1915-1923 թթ. և որոնց եկեղեցիները շարունակում են գերված մնալ թուրքական կառավարության կողմից, ողջունում են կոմիտեի որոշումը: Բանաձևի ընդունումը հզոր ազդակ է Անկարային, որ նա պետք է դադարեցնի իր հակաքրիստոնեական վարվելակերպն ու հաշտեցում սկսի՝ ճանաչելով իր պարտավորությունները հայերի, սիրիացիների, կիպրոսցիների, պոնտոսցիների և մյուս զոհերի առջև: Թուրքիան նախկինի պես անպատիժ է մնում ցեղասպանության համար»,-ասել է ANCA նախագահ Քեն Խաչիկյանը:
«Հունիսի 24-ին մենք կոչ ենք անում բոլորին հեռաձայնել կամ գրառում կատարել Facebook և Twitter-ում, հասցեագրված ձեր կոնգրեսականին և կոչ անել նրան քվեարկել HR 4347 բանաձևի օգտին»,-հորդորել էր ANCA գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը: ANCA նախաձեռնությանը միացան Հունական ծագումով ամերիկացիների խորհուրդը (HALC), Կրթության հելլենական ասոցիացիան (AHEPA) և մյուս հունական լոբբիստական կազմակերպությունները:
Բանաձևը Կոնգրեսի օրակարգ են ներկայացրել Էդ Ռոյսն ու Էլիոտ Էնգելը: Այն պահանջում է Պետքարտուղարությունից ամեն տարի հաշվետու լինել Կոնգրեսի առջև այն մասին, թե արդյոք Թուրքիան պատրաստվում է վերադարձնել առգրավված գույքն ու ունեցվածքը ոչ միայն բուն երկրում, այլ նաև Կիպրոսի գրավյալ հատվածում: HR 4347 բանաձևը հենվում է նախկինում ընդունված H.Res.306 բանաձևի վրա՝ քրիստոնեական տաճարների պարտադիր վերադարձի մասին: Այդ բանաձևը հիմք հանդիսացավ HR4347 բանաձևի համար, որը կոչ է անում Թուրքիայի կառավարությանը կատարել միջազգային պարտավորությունները՝ վերադարձնել քրիստոնյաների գույքն ու հարգել քրիստոնյաների սեփական հավատքը դավանելու իրավունքը:
2011 թ. դեկտեմբերի 13-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների կոմիտեում տեղի ունեցավ կրոնի ազատության հարցերի, մասնավորապես` «Թուրքիայի ազգային փոքրամասնություններին կրոնական ունեցվածքի վերադարձման մասին» բանաձևի վերաբերյալ քվեարկություն:
2011թ. հուլիսի 20-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովը 43 «կողմ» և 1 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ քվեարկեց քրիստոնեական եկեղեցիների վերադարձման օգտին (H.Res.306): Այս տարվա մարտին նմանատիպ բանաձև ընդունվեց հունական լոբբիի ճնշման տակ (H.Res.308):

26 Июнь 2014 - 15:41 AMT
Комитет Палаты представителей принял резолюцию о возвращении Турцией конфискованного христианского имущества
Комитет по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США принял резолюцию HR 4347, призывающую Турцию возвратить тысячи украденных христианских святынь, возвращение церквей и немедленного открытия духовной семинарии в Халки. Как сообщает Армянский Национальный Комитет Америки, председатель Комитета республиканец Эд Ройс член комитета демократ Элиот Энгель возглавили работу, которая получила широкую двухпартийную поддержку, несмотря на попытки турецкого лобби до последней минуты не допустить голосование.
«Американцы армянского, греческого и ассирийского происхождения – потомки тех, кто подвергся геноциду в Османской Турции в 1915-1923 и церкви которых продолжают быть в плену у турецкого правительства, приветствуют решение комитета. Принятие резолюции посылает сильный сигнал Анкаре, что она должна остановить свое антихристианское поведение и начать примирение с обязательствами перед армянами, сирийцами, киприотами, понтийцами и другими жертвами. Турция по-прежнему остается безнаказанной за преступления геноцида», – сказал председатель ANCA Кен Хачикян.
«24 июня мы призываем всех позвонить или написать в Facebook и Twitter своему конгрессмену и призвать его проголосовать за принятие HR 4347», – сказал исполнительный директор ANCA Арам Амбарян. К инициативе ANCA присоединились Совет американцев греческого происхождения(HALC), Эллинская ассоциация по образованию(AHEPA) и другие греческие лоббистские организации.
HR 4347 внесена в повестку Конгресса Эдом Ройсом и Элиотом Энгелем. В ней содержится требование к Госдепартаменту США ежегодно отчитываться перед Конгрессом о том, собирается ли Турция возвращать конфискованное имущество и недвижимость не только в самой стране, но и на оккупированной части Кипра. HR 4347 опирается на ранее принятую резолюция H.Res.306, принятую 13 декабря 2011 года об обязательном возвращении христианских храмов. Эта резолюция стала основой HR4347, призывающей правительство Турции выполнить свои международные обязательства возвратить конфискованное имущество и уважать права христиан исповедовать свою веру.
13 декабря 2011 года Палата представителей Конгресса США приняла HR306 «О возврате религиозного имущества нацменьшинствам Турции».«Несмотря на недавние заявления премьера Эрдогана по поводу проведения реформ, в стране нацменьшинства все еще страдают от дискриминации. США заинтересованы в обеспечении свободы религии. Принятие данной резолюции поможет представителям меньшинств Турции получить право свободно ходить в свои школы, посещать церкви и т.д.», – заявил соавтор резолюции конгрессмен Эд Ройс.
Летом 2011 года комиссия по иностранным делам Палаты представителей США 43голосами “за” и 1 “против” проголосовала за возвращение христианских церквей (H.Res.306). В марте нынешнего года аналогичная резолюция была принята под давлением греческого лобби (H.Res.180).