28 Հունիս 2014 - 09:57 AMT
Բաքվում աշխատանքն է սկսել Եվրոպայում անվտանգության ու համագործակցության կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) 23-րդ նստաշրջանը:
ԵԱՀԿ ԽՎ նիստին մասնակցելու նպատակով Ադրբեջանի մայրաքաղաքում է գտնվում հայկական պատվիրակությունը, որը գլխավորում է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտաշես Գեղամյանը:
Ելույթ ունենալով նստաշրջանում՝ Չերնոգորիայի խորհրդարանի խոսնակ Ռանկո Կրիվոկապիչը հայտարարել է, որ այսօր միջազգային հանրությունը պետք է միավորվի` հանգուցալուծելու տարբեր սուր քաղաքական հարցերը: «ԵԱՀԿ ԽՎ անդամ պետությունների քայլերը պետք է տանել դեպի արդյունավետ քննարկում և խնդիրների ու մարտահրավերների վերացում, որոնք ծառացել են միջազգային հանրության առջև: Հուսով եմ, որ ընդհանուր ջանքերը հաջող կլինեն»,-ասել է Կրիվոկապիչը:
Ըստ նրա, ԽՎ-ն ու ԵԱՀԿ-ն քայլեր են ձեռնարկում` օպտիմալացնելու միջազգային անվտանգության ու կայունության հաստատմանն ուղղված հավաքական ջանքերը: Կրիվոկապիչը նշել է, որ արդյունավետ գործակցություն է ծավալվել ԺՀՄԻԳ, ինչպես նաև` ԵԱՀԿ մյուս բաժանմունքների հետ:
Չերնոգորիայի խորհրդարանի խոսնակը ասել է նաև, մեկնաբանելով իրավիճակն Ուկրաինայում, որ խորհրդարանականներն ունակ են ներդրում ունենալու հակամարտությունների կարգավորման գործում: «Մենք կարող ենք ցույց տալ, որ ունակ ենք արդյունավետ բանակցություններ վարելու, խուսափելու առճակատումից»,-ասել է Կրիվոկապիչը, հայտնում է AZE.az-ը:
Ըստ «Թրենդ» գործակալության, «ԵԱՀԿ ԽՎ մշտական կոմիտեի նիստում Ռանկո Կրիվոկապիչն անդրադարձել է նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրին: Հարավային Կովկասում հատուկ ներկայացուցիչ Ժոաո Սուարեշը լավ է ծանոթ տարածաշրջանի խնդիրներին: Չնայած արդյունքների բացակայությանը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունն ավելի ակտիվ է, քան ԵԱՀԿ ԽՎ»,-ասել է Կրիվոկապիչը:
Ըստ նրա, ԵԱՀԿ ԽՎ դերը պետք է ավելի բարձր լինի:
Ըստ ԱՊԱ գործակալության հաղորդագրության, մշտական կոմիտեի նիստում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար կոչ է արել Ադրբեջանին բանակցել Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Նա նաև հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ բոլոր անդամներից Ադրբեջանը հենվում է ԱՄՆ վրա:
ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանը կշարունակվի մինչև հուլիսի 2-ը: Հունիսի 28-29-ին տեղի կունենան կոմիտեների նիստեր, հուլիսի 1-ին աշխատանքը կսկսի վեհաժողովի ամառային նստաշրջանի լիագումար նիստը:
Սա հայկական արդեն 2-րդ պատվիրակության այցն է Բաքումեկ ամսում:ՆԱՏՕ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանն ու «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը հունիսի 15-ին մեկնել էին Բաքու` մասնակցելու հունիսի 16-18-ը կայանալիք Rose Roth սեմինարին: Ադրբեջանը ներկայացրել էր հայ պատգամավորների անվտանգության համար անհրաժեշտ համապատասխան երաշխիքները:
«Հարավային Կովկաս. մարտահրավերներ ու հնարավորություններ» թեմայով սեմինարին Ադրբեջանի ներկայացուցիչները սպառնացել են «պատժել» հայկական պատվիրակության անդամ Թևան Պողոսյանի հորը, վիրավորանքներ են հնչել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հասցեին, իսկ Հայաստանն անվանել են «ահաբեկչական պետություն»: Հայ պատվիրակներն իրենց հերթին հիշեցրել են սումգայիթյան ջարդերի մասին, բացահայտ մեղադրել են Ադրբեջանին ղարաբաղյան հակամարտությունը սկսելու ու ռազմականացնելու մեջ:
Ինչպես հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը, հայկական պատվիրակության անդամ Թևան Պողոսյանը մեղադրել է Ադրբեջանին 1988 թ. Սումգայիթում հայ բնակչության ջարդեր կազմակերպելու մեջ: ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ադրբեջանցիների ղեկավար Զիյաֆետ Ասկերովն էլ հանկարծ հայտարարել է, թե Ադրբեջանի զինդատախազությունը հետաքննում է ինչ-որ «արյունալի հանցագործություն» ադրբեջանցիների դեմ, որն, իբր գործել է Թևան Պողոսյանի հայրը Ղարաբաղում: Սումգայիթյան ջարդերի մասին Ասկերովն ասել է, թե այդ «իրադարձությունները հրահրել էր խորհրդային ՊԱԿ-ը» և «ձեր Գրիգորյանը»:
ՆԱՏՕ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը բացահայտ մեղադրել է Ադրբեջանին: Նա հայտարարել է, որ վերջին 7 տարում Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն աճել է 20 անգամ՝ նշելով, որ դա իրական սպառնալիք է տարածաշրջանում: Նա պահանջել է ՆԱՏՕ ԽՎ-ից կոշտ արձագանք այդ կապակցությամբ:

28 Июнь 2014 - 09:14 AMT
Сессия ПА ОБСЕ в Азербайджане: Глава армянской делегации призвал Баку к переговорам со Степанакертом
В Баку начала работу 23-ая сессия Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ).
Для участия в сессии ПА ОБСЕ в столице Азербайджана находится армянская делегация, возглавляемая главой делегации Армении в ПА ОБСЕ, депутатом от фракции правящей Республиканской партии Армении Арташесом Гегамяном.
Выступая на сессии, спикер парламента Черногории Ранко Кривокапич заявил, что сегодня международное сообщество должно объединиться для разрешения различных острых политических вопросов.
«Шаги государств Парламентской ассамблеи (ПА) ОБСЕ следует направить на эффективное обсуждение и устранение проблем и вызовов, стоящих перед международным сообществом. Надеюсь, что общие усилия будут успешны», – сказал Кривокапич.
По его словам, ПА и ОБСЕ принимают шаги по оптимизации коллективных усилий для достижения международной безопасности и стабильности. Кривокапич подчеркнул, что ведется плодотворное сотрудничество с БДИПЧ, другими подразделениями ОБСЕ.
Спикер парламента Черногории сказал также, комментируя ситуацию в Украине, что парламентарии способны внести вклад в урегулирование конфликтных ситуаций. «Мы можем продемонстрировать, что способны вести результативные переговоры, чтобы избежать конфронтации», – сказал Кривокапич, передает AZE.az.
По сообщению Тренд, на заседании «Постоянного комитета ПА ОБСЕ Ранко Кривокапич затронул также вопрос карабахского конфликта. Спецпредставитель по Южному Кавказу Жоао Суареш хорошо знаком с проблемами региона. Несмотря на отсутствие результатов в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, деятельность Минской группы ОБСЕ более активна, чем ПА ОБСЕ», – отметил Кривокапич.
По его словам, роль ПА ОБСЕ должна быть повышена.
По сообщению АПА, во время заседания Постоянного комитета глава армянской делегации Арташес Гегамян для решения карабахского конфликта призвал Азербайджан к переговорам Нагорным Карабахом. Он также заявил, что из всех членов Минской группы ОБСЕ Азербайджан полагается на США.
Сессия ПА ОБСЕ продлится до 2 июля. 28-29 июня пройдут заседания комитетов, 1 июля же начнет работу пленарное заседании летней сессии ассамблеи.
В Баку для участия в прошедшем 16-18 июня семинаре Парламентской Ассамблеи НАТО «Rose Roth» находились руководитель армянской делегации в ПА НАТО Корюн Нагапетян и член делегации, секретарь парламентской фракции партии «Наследие» Теван Погосян и глава Центра региональных исследований Ричард Киракосян.
Семинар сопровождался скандалами и истеричными выпадами азербайджанских парламентариев не только в адрес армянских представителей, но и зарубежных дипломатов и даже руководства НАТО.