30 Հունիս 2014 - 11:36 AMT
Գերմանաբնակ հայերը հրաժարվել են հանդիպել Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցության նախագահ Քեմալ Ղըլիչդարօղլուի հետ, որը այցով գտնվում է Քյոլնում:
Թուրքիայի Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) նախագահը Գերմանիա է այցելել ընդդիմության կողմից Թուրքիայի նախագահի պաշտոնում առաջադրված թեկնածուի օգտին ձայներ հավաքելու նպատակով: Նա այցելել է «Ալևիների միությունների դաշինք», հունական և ասորական եկեղեցիներ, ցանկություն է հայտնել հանդիպելու Գերմանիայի հայ համայնքի հետ: Սակայն հայ համայնքի հոգևոր առաջնորդը մերժել է Ղըլիչդարօղլուին: «Քեմալ Ղըլիչդարօղլուն դիմել էր հայկական եկեղեցի այցելելու ցանկությամբ: Սակայն նա Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության անդամ է, որը ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը, և մենք չենք կարող թույլ տալ նրան մտնել հայկական եկեղեցի»,-ասել է Գերմանիայի հայկական համայնքի հոգևոր առաջնորդը, գրում է Demokrat Haber-ը:
Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունը (ԺՀԿ) Թուրքիայի Հանրապետության հնագույն քաղաքական կուսակցությունն է, որը ձախակենտրոն դիրքում է: Կուսակցությունը հիմնվել է Սիվասի կոնգրեսում որպես Անատոլիա Հունաստանի ներխուժմանը դիմադրող խմբերի միություն: 1923 թվականի սեպտեմբերի 9-ին Ժողովրդական կուսակցությունը պաշտոնապաես հռչակեց իրեն քաղաքական կազմակերպություն և 1923 թ. հոկտեմբերի 29-ին հռչակեց Թուրքական հանրապետություն: 1924 թվականի նոյեմբերի 10-ին կուսակցությունը վերանվանվեց Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության, իսկ մինչև 1950 թ. Թուրքիայում միակուսակցական համակարգ էր գործում: Կուսակցության հիմնադիրն է Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը:
ԱԶԿ քաղաքականությանը ընդդիմադիր լինելով 2007թ. ընդհանուր ընտրություններին, կուսակցությունը կոալիցիա կազմեց Ժողովրդավարական ձախակողմյան կուսակցության հետ: Կոալիցիան ստացավ ընտրողների ձայների 20,8 տոկոսը, որի 112 անդամներ դարձան խորհրդարանի պատգամավորներ:
Կուսակցության բազմամյա առաջնորդ Դենիզ Բայկալը 2010թ. մայիսի 7-ին անսպասելի ստիպված եղավ հեռանալու պաշտոնից քաղաքական սկանդալի պատճառով, որն առաջացավ համացանցում նրա արժանապատվությունը ոտնահարող տեսահոլովակի պատճառով: 2010 թվականի մայիսի 22-ին տեղի ունեցած ԱԶԿ համազգային կոնգրեսում կուսակցության նոր առաջնորդ ընտրվեց Քեմալ Ղըլիչդարօղլուն:
2011 թ. հունիսի 12-ի խորհրդարանական ընտրություններում կուսակցությունը ստացել է 11 131 371 (25,91%) ձայն և 135 տեղ խորհրդարանում 550-ից (23 տեղով ավելի, քան նախորդ գումարման խորհրդարանում):
2011 թ., երբ Քեմալ Ղըլիչդարօղլուն ստանձնեց կուսակցության ղեկավարությունը, նրա ընդդիմադիրները փորձեցին բացասաբար ազդել նրա վարկանիշի վրա՝ վիրավորական ենթատեքստով հայտարարելով, թե նրա մայրը ծագումով հայ է: Milliyet թերթի հետ զրույցում ինքը Քեմալ Ղըլիչդարօղլուն նշեց, որ, հնարավոր է, որ իր մայրը հայ է: «Իմ ընտանիքի ազգային ինքնության մասին հարցը հակասում է մարդու իրավունքներին: Գուցե և մայրս հայ է»,-ասել էր Ղըլիչդարօղլուն:

Проживающие в Германии турки отказались встретиться с лидером главной оппозиционной партии Турции Кемалем Кылычджароглу, который находится с визитом в Кельне.
Глава главной оппозиционной Народно-республиканской партии (CHP) поехал в Германию для сбора голосов для кандидата в президенты Турции, выдвинутого от оппозиции. Он посетил «Федерацию Союзов Алеви», греческие и ассирийские церкви, выразил желание встретиться с армянской общиной Германии. Но духовный лидер армянской общины Германии отказал Кылычджароглу. «Кемаль Кылычджароглу попросил посетить армянскую церковь. Однако он является членом Народно-республиканской партии (CHP), которая отрицает Геноцид армян, и мы не можем разрешить ему войти в армянскую церковь», – сказал духовный лидер армянской общины Германии, пишет Demokrat Haber.
Народно-республиканская партия (CHP) – старейшая политическая партия Турецкой Республики, занимает левоцентристские позиции.Партия была основана на Сивасском конгрессе как союз групп сопротивления вторжению Греции в Анатолию. 9 сентября 1923 года Народная партия официально провозгласила себя политической организацией и 29 октября 1923 года провозгласила Турцию республикой. 10 ноября 1924 было принято новое название Народно-республиканская партия, а в Турции до 1950 года установилась однопартийная система. Основателем партии был Мустафа Кемаль Ататюрк.
Выступая в оппозиции к политике АКР на всеобщих выборах 2007 года, CHP образовала коалицию с Демократической левой партией. Коалиция получила 20,8 % голосов избирателей, 112 членов стали депутатами парламента.
Многолетний лидер партии Дениз Байкал 7 мая 2010 года был неожиданно вынужден оставить свой пост по причине политического скандала, разразившегося в связи с обнародованием в интернете порочащего его достоинство видеоролика. На состоявшемся 22 мая 2010 года общенациональном конгрессе CHP был избран новый лидер партии — Кемаль Кылычджароглу.
На парламентских выборах 12 июня 2011 года партия получила 11 131 371 (25,91%) голосов и 135 мест в парламенте из 550 (на 23 места больше, чем в парламенте прошлого созыва).
В 2011 году, когда Кемаль Кылычджароглу стал руководителем партии, его оппоненты пытались негативно повлиять на рейтинг последнего, с оскорбительным подтекстом заявляя, что его мать армянка. По одному поводу в беседе с газетой Milliyet сам Кемаль Кылычджароглу отметил, что, возможно, его мать армянка. «Вопрос об этнической идентичности моей семьи противоречит правам человека. Может быть, моя мать и армянка», – заявил Кылычджароглу.