Հարավային Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը Հրանտ Դինքի անվան պատվո հավաստագիր է շնորհել արգենտինացի լրագրող Ռեյնալդո Սիետեկասին: Մրցանակի հանձնման արարողության ժամանակ Սիետեկասը նշեց, որ իր համար նման մրցանակի արժանանալը մեծ պատիվ է ու մեծ պատասխանատվություն: Ըստ նրա, նա մանրակրկիտ կերպով ուսումնասիրել է Հրանտ Դինքի կյանքն ու պրոֆեսիոնալ գործունեությունն, իսկ մրցանակը նոր խթան կհանդիսանա իր աշխատանքը շարունակելու համար, հայտնում է Prensa Аrmenia-ն:
Անդրադառնալով իր դիրքորոշմանը Հայկական հարցում՝ արգենտինացի լրագրողը նշել է, որ նրան շատ բան է կապում Հայաստանի հետ և հավելել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը ձգտող ցանկացած մարդ չի կարող չսատարել հայկական կողմի դիրքորոշմանը: Նա նաև հավելել է, որ չի կարող անտարբեր լինել Հայոց ցեղասպանության հարցում, քանի որ ինքն էլ մարդու իրավունքների պաշտպան է ու հումանիզմի գաղափարների տարածող:
Ռեյնալդո Սիետեկասը պատմեց նաև, որ, նյութեր հավաքելով Հայոց ցեղասպանության մասին, տեսել է, թե ինչ ցավ են պատճառում մարդկանց հիշողություններն այդ իրադարձության մասին: «Բայց այդ ցավը կարևոր է, քանի որ դա գիտակցում է»,-ասել է լրագրողը:
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են արգենտինացի քաղաքական գործիչներ, իրավապաշտպաններ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

1 Июль 2014 - 09:18 AMT
Армянский Национальный Комитет Южной Америки вручил почетную грамоту имени Гранта Динка аргентинскому журналисту Рейналдо Сиетекасу. Во время церемонии вручения премии Сиетекас отметил, что для него получение подобной награды – большая честь и большая ответственность. По его словам, он тщательно изучал историю жизни и профессиональной деятельности Гранта Динка, а эта награда послужит новым импульсом для продолжения уже его, Сиетекаса, работы, сообщает Prensa Аrmenia.
Говоря о своей позиции по Армянскому вопросу, аргентинский журналист отметил, что его многое связывает с Арменией, и добавил, что любой человек, стремящийся к защите прав человека, не может не поддерживать позицию армянской стороны. Он также отметил, что не может быть безразличным к вопросу Геноцида армян, так как сам является защитников прав человека и распространителем идей гуманизма.
Рейналдо Сиетекас рассказал также, что, собирая материалы о Геноциде армян, видел, какую боль причиняли эти воспоминания людям. «Но эта боль важна, так как она есть сознание», – сказал журналист.
В торжественной церемонии приняли участие аргентинские политики, правозащитники, представители армянской общины.
Премия имени Гранта Динка – ежегодная премия, учрежденная в 2009 году и присуждаемая в области журналистики.