Թուրքիայի կառավարությունը ծրագրում է բացել ղարաբաղյան պատերազմի պատճառով 1993-ին փակված և տարիներ շարունակ փակ մնացած Հայաստան-Թուրքիա սահմանը: Թուրքական լրատվականները, Taraf պարբերականին հղումով, գրում են, որ դա կլինի Թուրքիայի նախագահական ընտրություններում իր թեկնածությունն առաջադրած Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի 2-րդ քայլը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արդեն հերքել է սահմանը բացելու մասին լուրերը:Նշվում է, որ այդ մասին տեղեկությունները սխալ են, և շուտով ԱԳՆ-ն հանդես կգա պաշտոնական հայտարարությամբ, գրում է APA գործակալությունը:
«Էրդողանի կողմից 2-րդ ժեստը Հայաստանին» հոդվածում նշվում է, առաջին քայլը ցավակցական ուղերձն էր.
«Հայկական սփյուռքը 2015-ին ընդառաջ լայնամասշտաբ գործողություններ է իրականացնում` աշխարհին ներկայացնելու, թե ինչ է տեղի ունեցել հայ ժողովրդի հետ 1915 թվականին: Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ) հայկական կողմի նախաձեռնած արշավի ազդեցությունը նվազեցնելու համար միջոցներ ձեռնարկեց: Որպես առաջին քայլ` տեղի ունեցավ Թուրքիայի վարչապետի հղած ցավակցական ուղերձը 1915-ին սպանված օսմանահպատակ հայերի թոռներին: Ընդ որում ցավակցական ուղերձը հրապարակվել էր նաև հայերեն»,- նշված է հոդվածում, գրում է Panorama.am-ը:
Ապրիլի 23-ին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հանդես եկավ հայտարարությամբ` նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարելիցին: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Օսմանյան կայսրության թուրք, քուրդ, արաբ, հայ և այլ ազգությունների քաղաքացիների համար, անկախ նրանց կրոնական ու ազգային պատկանելությունից, բարդ շրջան էր, լի դառը իրադարձություններով: Անընդունելի է 1915 թվականի իրադարձություններն որպես պատրվակ ու Թուրքիայի հետ քաղաքական դիմակայության առարկա օգտագործելը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի իրադարձությունները մեր բոլորիս ընդհանուր ցավն են: Ողբերգական իրադարձությունները պետք է դիտարկվեն «արդար հիշողության» տեսակետից: Այնպիսի անմարդկային իրադարձությունները, ինչպիսին մարդկանց վերաբնակեցումն է, չպետք է խոչընդոտ դառնան թուրքերի ու հայերի միջև հարաբերությունների հաստատման համար»:
Ըստ հոդվածի հեղինակի, սահմանի բացումը կլինի երկրորդ քայլը.
«Թուրքիայի կառավարությունը երկրորդ փուլում ծրագրում է բացել ղարաբաղյան պատերազմի պատճառով 1993-ին փակված և տարիներ շարունակ փակ մնացած Հայաստան-Թուրքիա սահմանը: Տեղեկության կա այն մասին, որ վարչապետ Էրդողանի կողմից արդեն տրվել է հրահանգ ավարտին հասցնել Ալիջանի սահմանային անցակետի բացման նախապատրաստական աշխատանքները: Դրանք սկսվել էին դեռևս 2012 թվականից: Այդ ընթացքում դեպի Ալիջանի սահմանակետ ձգվող շուրջ 7կմ ճանապարհը հիմնանորոգվել և ասֆալտապատվել է: Անցակետը տեխնիկապես վերազինվել է մաքսային ծառայության համար անհրաժեշտ սարքավորումներով (X Rayler): Թեև դեռ հստակեցված չի սահմանի պաշտոնական բացման ժամանակացույցը, բայց կուլսիներում խոսակցություններ կան, որ սեպտեմբերից հետո հավանաբար կբացվի»:
Հոդվածում նայ նշվում է, որ Հայ-թուրքական սահմանի բացման ցանկություն էր հայտնել ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը 2009-ին Անկարա կատարած այցի ժամանակ:
«Ակնկալվում է, որ սահմանի բացմամբ հարաբերությունները ոչ միայն Հայաստանի հետ կկարգավորվեն, այլև որոշակիորեն կբարելավվեն նաև Միացյալ Նահանգների հետ: Ալիջանի բացման դեպքում այն կլինի Թուրքիայի գործող 31-րդ սահմանային անցակետը: Ալիջանի դիմաց ՀՀ Արմավիրի մարզի Մարգարայի անցակետն է: Թուրքիայի կողմից սահմանի բացմանը կհետևի Հայաստանի պատասխան քայլը, ինչի արդյունքում Հայաստանի ու Թուքրիայի միջև կսկսվեն բանակցությունները»:
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հունիսի 26-ին հայտարարել է, որ հուսով է, թե Հայաստանն ու սփյուռքը «համարձակ քայլեր» կձեռնարկեն, ինչպես դա արեց Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ ապրիլի 23-ին ցավակցություն հայտնելով «1915-ի իրադարձությունների կապակցությամբ»: Ինչպես գրում է Hurriyet Daily News-ը, Turkish Policy Quarterly հանդեսում հրապարակված հոդվածում Դավութօղլուն գրել է, որ Էրդողանի հայտարարությունը պետք է հետագա քայլերի հիմք դառնա: Ըստ Թուրքիայի ԱԳ նախարարի, դրանք պետք է լինեն կարծիքների ու հիշողությունների տեսքով, քանի որ դա ոչ միայն ցավակցություն է, այլև խաղաղության ազնիվ կոչ երկու կողմերին: «Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև կսկսվի խաղաղության նոր դարաշրջան, եթե մտավորականներն ու հասարակական գործիչները հաղթահարեն տարաձայնություններն ու աշխատեն հանուն ընդհանուր հաշտեցման»,- ասել է Դավութօղլուն:

Информация, распространенная по поводу того, что в сентябре этого года Турция откроет свои границы с Арменией, не отражает действительности. Об этом сообщает АПА со ссылкой на МИД Турции. Было отмечено, что информация неверна, и от имени министерства будет распространено по этому вопросу официальное заявление.
Кандидат на пост президента Турции премьер-министр страны Реджеп Тайип Эрдоган готовится предпринять второй шаг в направлении нормализации армяно-турецких отношений. Об этом говорится в статье «Второй жест Эрдогана по отношению к Армении» турецкой оппозиционной газеты «Taraf».
В статье отмечается, что первым шагом Эрдогана в отношении армян было «послание с соболезнованием». «Армянская Диаспора в преддверии 2015 года (100-й годовщины Геноцида армян) осуществляет широкомасштабные действия для того, чтобы представить миру, что произошло с армянским народом в 1915 году. Правящая в Турции Партия справедливости и развития (ПСР) предприняла меры по противодействию инициированной армянской стороной кампании. В качестве первого шага премьер-министр Турции Р.Т.Эрдоган выразил соболезнования внукам армян, погибших в событиях 1915 года. При этом текст послания с соболезнованием был опубликован и на армянском языке», – пишет газета.
23 апреля премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган выступил с заявлением в связи с 99-ой годовщиной Геноцида армян. В заявлении, в частности, отмечается: «События Первой мировой войны, являются общей болью для всех нас. Трагические события должны быть рассмотрены с позиции «справедливой памяти». Такие негуманные меры, как переселение людей, не должны становиться помехой для установления отношений между турками и армянами.
Вторым шагом, пишет газета, станет открытие границы с Арменией. «Правительство Турции во втором этапе планирует открыть закрытую в 1993 году в результате карабахского конфликта армяно-турецкую границу. Имеются сведения о том, что премьер-министр Турции уже отдал распоряжение завершить подготовительные работы по открытию погранично-пропускного пункта Алиджан, которые начались еще в 2012 году. За этот период была отремонтирована и асфальтирована ведущая к погранично-пропускному пункту Алиджан дорога, протяженностью 7 км. Пропускной пункт был оснащен необходимым для таможенной службы оборудованием(X Rayler). Несмотря на то, что пока не уточнены сроки открытия границы, тем не менее, за кулисами муссируются слухи о том, что, по всей видимости, она откроется после сентября», – говорится в статье.
Как говорится в публикации, во время своего визита в Анкару в 2009 году бывший госсекретарь США Хиллари Клинтон выразила желание видеть армяно-турецкую границу открытой. Ожидается, что после открытия границы нормализуются отношения не только с Арменией, но и в некоторой степени с США. «В случае открытия пропускной пункт Алиджан станет 31-м действующим в Турции погранично-пропускным пунктом. Напротив Алиджана расположен пропускной пункт Маргара Армавирской области Армении. За открытием границы Турцией последует ответный шаг со стороны Армении, в результате чего между Арменией и Турции начнутся переговоры», – пишет газета, сообщает Panorama.am.
1 июля правящая Партия справедливости и развития Турции (ПСР) выдвинула кандидатом на пост президента Турции премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана. Как заявил Эрдоган в речи, посвященной его выдвижению, августовские выборы должны стать «вехой новой эры» в истории страны. «Если вы выберете меня президентом, я буду защищать интересы народа», — пообещал политик.
Эрдоган пойдет на выборы под лозунгами «Воля нации, сила нации» и «Эрдоган — человек народа». Дизайнеры AKP нарисовали уже логотип для предвыборной кампании премьера — извилистая дорога, ведущая к встающему солнцу, и внизу подпись «Эрдоган».
Выступая с речью, премьер не упустил случая пнуть соперника, пишут «Известия». Две из трех главных оппозиционных партий в июне выдвинули единого кандидата, им стал известный политик, дипломат и ученый Экмеледдин Ихсаноглу. Как заявил Эрдоган, он начал заниматься политикой в 18 лет, а не в 60, намекая на возраст соперника. Также премьер обозначил, хотя и не называя имени, что считает Ихсаноглу «статистом на стороне врагов нации».