9 Հուլիս 2014 - 07:52 AMT
Բուենոս Այրեսում Հայոց ցեղասպանության թանգարան կկառուցվի. Նախագահը մասնակցել է հիմնարկեքի արարողությանը
Հուլիսի 8-ին՝ Արգենտինայի Հանրապետություն պաշտոնական այցի երկրորդ օրը, նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բուենոս Այրես քաղաքային կառավարության նախարարների խորհրդի նախագահ Օռասիո Լառետայի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ ներկա է գտնվել Բուենոս Այրեսի Պալերմո թաղամասում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հիմնարկեքի արարողությանը: Հիմնարկեքի հուշատախտակի օրհնությունից հետո Բուենոս Այրեսի քաղաքային կառավարության նախարարների խորհրդի նախագահ Օռասիո Լառետան և ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը բացել են այն:
Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հիմնարկեքի կապակցությամբ նախագահն արարողության մասնակիցների առջև ելույթ է ունեցել` նշելով, որ թանգարանը ստեղծվում է՝ լրացնելու Հայոց Ցեղասպանությանը նվիրված այն բազմաթիվ հուշակոթողների շարքը, որ սփռված են արևելքից արևմուտք, հյուսիսից հարավ՝ որպես խոսուն վկա, որ որքան ժամանակ էլ անցնի, մենք հիշելու ենք ու պահանջելու:
«Հաջորդ տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը: Սակայն բոլորին է հայտնի՝ մարդկության դեմ ոճիրները վաղեմության ժամկետ չունեն: Մեծ Եղեռնի հարյուրամյակն ավարտի սահմանագիծ չէ, այլ յուրատեսակ հանգրվան: Հարյուրամյակով մենք ամփոփելու ենք պատմական մի փուլ և ազդարարելու հանուն արդարության վերականգման պայքարի մի նոր փուլ, որը համալրվելու է ժխտողականության քաղաքականությանը դիմակայելու նոր գործիքներով, որտեղ մենք լինելու ենք ավելի հզոր, հզոր միջազգային հանրության հետ միասին, քանզի միասնության մեջ է ուժի գաղտնիքը և արդարության հաղթանակը»,- նշել է նա:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, Բուենոս Այրեսի քաղաքային կառավարության 2014թ. մայիսի 6-ի որոշմամբ՝ մայրաքաղաքի Պալերմո թաղամասում անվճար տարածք է հատկացվել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման համար: Հունիսի 10-ին Արգենտինայում ՀՀ դեսպանության մասնակցությամբ և Հայ կենտրոնի ու Արգենտինայի Հայոց թեմի հովանու ներքո տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման նպատակով Բուենոս Այրեսի քաղաքային իշխանությունների կողմից արգենտինահայ համայնքին անվճար հատկացված հողատարածքի՝ իրավական փաստաթղթերը փոխանցելու պաշտոնական արարողությունը:
Պաշտոնական այցի շրջանակում նախագահը հուլիսի 7-ի երեկոյան հանդիպել է արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման, հայապահպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, ինչպես նաև ակտիվ հասարակական և բարեգործական գործունեության համար Արգենտինայի հայ համայնքի մի շարք գործիչներ և արգենտինացի բարեկամներ ՀՀ նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել են ՀՀ մեդալներով: Հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հանձնել է ՀՀ պետական պարգևները, շնորհավորել պարգևատրվածներին և մաղթել հաջողություններ:
Արգենտինահայ համայնքի անդամները Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Արգենտինա այցի կապակցությամբ հանդես են եկել համայնքի կողմից պատրաստված մշակութային մեծ ծրագրով:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել համայնքին և Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հիմնադրման առթիվ Արգենտինայի հայ համայնքին է նվիրել ֆրանսահայ նկարիչ Ժանսեմի` ցեղասպանության թեմայով նկարած գրաֆիկական աշխատանքներից մեկը, որն անվանի նկարիչը որոշ ժամանակ առաջ փոխանցել է ՀՀ նախագահին: Սերժ Սարգսյանը նկարը սիրով հանձնել է արգենտինահայ համայնքին՝ որպես Բուենոս Այրեսում բացվելիք Հայոց ցեղասպանության թանգարանի առաջին ցուցանմուշ:
Համայնքը Սերժ Սարգսյանին նվիրել է պետական իշխանության նախագահական գավազան: Այն նախագահին է հանձնել Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու Արգենտինայի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանը:
Ելույթ ունենալով արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը` Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ փոխադարձ վստահության և հարգանքի վրա խարսխված հայ-արգենտինյան պատմական հարաբերությունները նոր բնույթ ստացան Հայաստանի անկախության վերականգնումից հետո:
«Հայ-արգենտինյան բարեկամությունը հարատև է, քանի որ հիմնված է Հայաստանի և Արգենտինայի ժողովուրդների դավանած միևնույն արժեքների վրա: Ասածիս վկայությունը Արգենտինայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումն է, որը 2006 թվականին ստացավ օրենքի ուժ:
Հաջորդ տարի ապրիլի 24-ին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ապրիլի 24-ը, անշուշտ, խորհրդանշական օր է. բոլորիս էլ պարզ է, որ ցեղասպանությունը չի սկսվել և չի ավարտվել մեկ օրում: Ավելին՝ այն չի կարելի ավարտված համարել այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայի իշխանությունները շարունակում են ժխտել կատարվածը:
Սակայն վստահ եմ, որ հեռու չէ այն օրը, երբ Թուրքիան առերեսվելու է սեփական պատմությանը: Դրանով իսկ Թուրքիայի ղեկավարները կազատեն իրենց ժողովրդին այն ծանր բեռից, որ ստիպված կրում են արդեն մեկ հարյուրամյակ: Կարծում եմ՝ դրան մեծապես նպաստելու է հենց Թուրքիայում նոր թափ առնող հասարակական գիտակցությունը՝ ի դեմս երիտասարդ և ուսյալ սերնդի, որն այսօր արդեն ներողությունը գերադասում է ամոթալի ուրացումից»,- ասել է նախագահը:
Նա նաև նշել է, որ հազարավոր թուրքեր մերժում են ուրացման պաշտոնական քաղաքականությունը և իրենց համերաշխությունն են հայտնում հայ ժողովրդին: Այդ զարգացումներն ակնհայտ են, և դրանք ստիպում են Թուրքիայի իշխանություններին որոշակի քայլեր ձեռնարկել:
«Թուրքիայի ղեկավարությունն այժմ անգամ խոսում է հայերի և թուրքերի շրջանում «արդար հիշողություն» ստեղծելու անհրաժեշտության մասին: Սակայն իր հաջորդ քայլով իսկ փորձում է ականապատել արդարությունը՝ հավասարության նշան դնելով մեկուկես միլիոն քաղաքացիական անմեղ զոհերի, որոնք հիմնականում ծերեր, կանայք ու երեխաներ էին, և Օսմանյան կայսրության հանցագործ ղեկավարների արկածախնդրության պատճառով Առաջին աշխարհամարտում զոհված թուրք զինվորների միջև: Դա «արդար» հիշողություն չէ: Նման «արդարություն» մենք ընդունել չենք կարող: Իրականում դա Հայոց ցեղասպանության ուրացման քաղաքականության նորացված, ավելի կատարելագործված ու վերափաթեթավորված տարբերակն է»,- շեշտել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ պետք է յուրաքանչյուրս հպարտ լինի` Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին մենք կանգնած ենք ուղղված մեջքով, բաց ճակատով և անկախ հայկական զույգ պետությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյությամբ: Անգամ մեզ պարտադրված դժվարին շրջափակման և «ոչ պատերազմ-ոչ խաղաղություն» իրավիճակի պայմաններում Հայոց հայրենիքը շարունակում է զարգանալ:
Նախագահն անդրադարձել է նաև սիրիահայերի խնդրին.
«Ինչպես գիտեք, այսօր սիրիահայությունը շարունակում է դժվարին իրադրության մեջ մնալ: Այսօր դա մեր ամենամեծ մտահոգությունն է: Մենք անում ենք հնարավորը և շարունակելու ենք մեր աշխատանքը` նրանց համար արժանապատիվ կեցություն ապահովելու համար:
Սիրիայի այս ճգնաժամը ևս մեկ անգամ ապացուցեց այն, ինչ մենք բոլորս գիտենք. Հայաստանն ու Սփյուռքը ուժեղ են միասնաբար: Մենք Հայաստանում ավելի զորեղ ենք զգում՝ ունենալով Սփյուռքի զորակցությունը: Վստահ եմ, որ նույն կերպ էլ դուք եք զգում Հայաստանի ներկայությունը, ձեր ազատ ու անկախ Հայաստանի գոյությունը: Ուստի և հորդորում եմ ձեզ առավել ակտիվ ներգրավվել համազգային խնդիրների լուծման գործում: Մենք նախանձախնդիր ենք Սփյուռքի հետ կապերի ամրապնդման հարցում»,- շեշտել է նախագահը` ևս մեկ անգամ բոլորին կոչ անելով վերադառնալ Հայաստան:
Սերժ Սարգսյանն այցելել է նաև Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի: Հանրապետության նախագահը ծաղկեպսակ է դրել եկեղեցու բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նախագահը ծաղիկներ է խոնարհել նաև նույն վայրում Արցախի հերոս ազատամարտիկների հիշատակին կառուցված հուշաքարին:
Արգենտինա պաշտոնական այցի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանն այցելել է նաև հայ ազգային կուսակցությունների տեղական կազմակերպություններ՝ ՀՅԴ, ՀԲԸՄ, ՌԱԿ, ծանոթացել այդ կազմակերպությունների կողմից մշակութային, բարեգործական և մարզական միությունների գործունեությանը, ինչպես նաև տեղի հայկական պարբերականների աշխատանքներին:
Հանրապետության նախագահը Բուենոս Այրեսում մասնակցել է նաև Հայ Էմիգրանտների (Արմենիա) հրապարակի պաշտոնական բացման արարողությանը, որից հետո հանդիպել է արգենտինահայ համայնքի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և բարերարների հետ: Հանդիպումը նախագահի առաջարկով անցել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է ներկաներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են հայապահպանության խնդիրներին, Հայաստան-Սփյուռք կապերին, տարածաշրջանի մարտահրավերներին, Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, տնտեսության առաջնահերթություններին, զարգացման հնարավորություններին և մի շարք այլ թեմաների:
Ավարտելով պաշտոնական այցը Արգենտինայի Հանրապետություն՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը պետական այցով մեկնել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետություն:

8 июля, на второй день официального визита в Аргентинскую Республику, президент Армении Серж Саргсян вместе с председателем Совета министров городского правительства Буэнос-Айреса Орасио Ларетой, представителями органов местного самоуправления и армянской общины Аргентины присутствовал на церемонии закладки музея Геноцида армян в квартале Палермо Буэнос-Айреса. После освящения мемориальной доски закладки председатель Совета министров городского правительства Буэнос-Айреса Орасио Ларета и руководитель аппарата президента РА Виген Саргсян открыли ее. В связи с закладкой музея Геноцида армян президент Армении выступил с речью перед участниками церемонии, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В своем выступлении Серж Саргсян отметил: «Сегодня особая честь для меня находиться здесь, в сердце Буэнос-Айреса, и вместе с вами заложить первый кирпич в фундамент музея Геноцида армян.
Этот музей создается, чтобы дополнить ряд тех многочисленных монументов, посвященных Геноциду армян, которые простираются с востока на запад, с севера на юг, как красноречивые свидетели того, что, сколько бы времени ни прошло, мы будем помнить и требовать. Человеческая память является своеобразным ситом истории, которое с особой признательностью удерживает те имена и топонимы, которые всегда сеют семена справедливости, продвигая самые высокие общечеловеческие ценности.
Одним из этих светлых топонимов, конечно, является Аргентина, которая, придя на помощь нашему народу в самый трудный момент бедствия, не только спасла сотни тысяч армян, но и восстановила пошатнувшуюся веру нашего народа в то, что человек создан по подобию Бога, что в человеке не может умереть человек и остаться жить варвар, совершивший геноцид.
На следующий год исполняется 100 лет со дня Геноцида армян. Однако всем известно, что преступления против человечества не имеют срока давности. Столетие Большой резни является не рубежом завершения, а своеобразной гаванью. Столетием мы подведем итоги одного исторического этапа и возвестим о новом этапе борьбы во имя восстановления справедливости, который дополнится новыми инструментами противодействия политике отрицания, где мы будем более мощными, мощными вместе с международным сообществом, поскольку в единстве – секрет силы и победа справедливости.
Вековая история армяно-аргентинской дружбы накапливает страницы, без которых невозможно представить наше двустороннее сотрудничество. И этот день, несомненно, золотыми буквами будет вписан не только в журнал армяно-аргентинской истории, но и оставит свой незабываемый след в деле осуждения и предотвращения геноцида – самого тяжкого из когда-либо совершенных против человечества преступлений».
Накануне 100-летия Геноцида армян, решением городского правительства Буэнос-Айреса от 6 мая 2014 года, в столичном квартале Палермо была выделена бесплатная территория для строительства музея Геноцида армян. 10 июня с участием посольства РА в Аргентине и под патронатом Армянского центра и Армянской епархии Аргентины состоялась официальная церемония передачи юридических документов на бесплатно выделенный городскими властями Буэнос-Айреса армянской общине Аргентины земельный участок с целью строительства музея Геноцида армян.
Накануне в честь президента Армении Сержа Саргсяна был дан официальный обед. Поднимая бокал, Серж Саргсян поздравил народ Аргентины с наступающим праздником – Днем независимости Аргентины: «Желаю дружественному народу Аргентины прогресса, благоденствия и успехов».
«В течение двух прошедших десятилетий с обеих сторон была проделана большая работа в направлении укрепления взаимовыгодного армяно-аргентинского сотрудничества и тесных партнерских связей. Не случайно, что Армения и Аргентина первые региональные посольства основали именно в столицах друг друга.
Есть ряд перспективных сфер сотрудничества между Арменией и Аргентиной – промышленность, сельское хозяйство, информационные и высокие технологии, здравоохранение и др. Сегодня у нас уже есть достойные гордости достижения: по объему осуществленных в Армении инвестиций Аргентина в ряду государств мира сегодня занимает третье место. В этом важном достижении, конечно, велика роль очень уважаемого всеми нами известного аргентинского предпринимателя Эдуардо Эрнекяна.
Пришел момент по-новому переосмыслить сотрудничество Армении с латиноамериканскими странами. Мы ходим, чтобы Аргентина была для Армении своеобразными воротами в Южноамериканский регион. А Армения может связать Аргентину с Таможенным союзом и странами СНГ. В Армении хорошо знают богатую культуру Аргентины – музыку, литературу и киноискусство. Ежегодный фестиваль танго, который проводится под патронатом посольства Аргентины, стал одним из важных событий культурной жизни Еревана. В качестве памятного эпизода культурных связей невольно вспомнил церемонию передачи в 2012 году звания международной столицы книги от Буэнос-Айреса Еревану. Пожалуй, к месту здесь вспомнить слова великого Борхеса: «Каждый по-своему представляет рай: я его с детства представлял как большую библиотеку».
Пользуясь этим случаем, хочу выразить свою глубокую признательность Аргентине, президенту Де Киршнер и ее блаженной памяти супругу, президенту Нестору Киршнеру за большой вклад в дело признания и осуждения Геноцида армян. Это особо актуально накануне 100-летия Геноцида армян, когда рассеянное по всему миру армянство и все прогрессивное человечество в рамках столетней годовщины геноцида будут воздавать дань уважения памяти невинных жертв.
Находясь в Буэнос-Айресе в дни первенства мира по футболу, не могу, конечно, не упомянуть этот вид спорта, самый любимый не только в Аргентине, но и в Армении. Для нашего молодого поколения Аргентина прежде всего футбольная сверхдержава, страна Марадоны и Месси. Могу заверить, что ощутимая часть населения Армении болеет за сборную вашей страны, которой я желаю больших успехов.
Завершая свою речь, предлагаю поднять бокал и пожелать здоровья госпоже Президенту, поднять бокал во славу Аргентины, его талантливого, трудолюбивого и имеющего множество заслуг народа, за вечность армяно-аргентинской дружбы», – сказал Серж Саргсян.