Ֆրանսիայի Վիլյորբան քաղաքի` Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձանը հուլիսի 3-ին պղծվել է: Վանդալները վնասել են հուշարձանի մուտքի մոտ պատի մեջ տեղադրված պողպատե տառերը: Դրանց մի մասը պոկել են, կոտրել, ոլորել, մյուսների վրա ջնջել «Ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը» գրությունը:
Հուշարձանը բացվել էՎիլյորբանի քաղաքապետ Ժան Պոլ Բրետի կողմից Ցեղասպանության 90-ամյակին ընդառաջ` 2005 թվականի ապրիլի 23-ին:
«Այս վայրագությունը ևս մեկ հարված է հասցնում 1915 թվականի երիտթուրքերի կառավարության ղեկավարությամբ ոչնչացված 1,5 մլն հայերի հիշատակին: Սա զոհերի հիշատակի դեմ կատարվող հանցագործությունների երկար շղթայի միայն մի օղակն է: Հանցագործություն, որ դեռ չի ընդունվել թուրքական պետության կողմից, որը շարունակում է վարել ռազմատենչ մերժման քաղաքականություն: Մահացածների հիշատակի պղծումը ևս մեկ անգամ փաստում է Ցեղասպանության մերժումը քրեականացնող օրենք ընդունելու անհրաժեշտության մասին, որին կողմ է նաև իշխանությունը»,- գրում է Nouvelles d'Arménie-ն:

9 Июль 2014 - 11:25 AMT
Неизвестные осквернили памятник жертвам Геноцида армян во французском городе Виллербанн. Инцидент произошел 3 июля. Вандалы повредили надпись из стальных букв, встроенных в стену при входе в мемориал. Некоторые буквы были вырваны, а другие были искривлены так, чтобы нельзя было прочитать фразу «Признать Геноцид армян».
Мемориал был отрыт в канун 90-ой годовщины Геноцида армян – 23 апреля 2005 года.
«Этот акт вандализма наносит еще один удар по памяти уничтоженных в 1915 году младотурками 1,5 млн армян. Это всего лишь одно звено в длинной цепи преступлений, направленных против памяти жертв Геноцида армян. Преступлений, которые еще не признаны турецким правительством, еще проводящим воинственную политику отрицания. Осквернение памяти погибших еще раз доказывает необходимость принятия закона о криминализации отрицания Геноцид армян, за принятие которого также выступают французские власти», – пишет Nouvelles d'Arménie.