Հուլիսի 9-ին մեկնարկել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի պետական այցը Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետություն: Մինչև նախագահ Խոսե Մուխիկայի հետ հանդիպումը, Սերժ Սարգսյանն այցելել է Անկախության հրապարակ, ծաղկեպսակ դրել գեներալ Խոսե Արտիգասի հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել:
Հայաստանի և Ուրուգվայի նախագահները քննարկել են միջպետական կապերի ամրապնդմանն ու համագործակցության զարգացմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ: Երկու երկրների նախագահները ուրախությամբ են նշել, որ Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև փոխադարձ հարգանքի և վստահության հիման վրա ձևավորվել են ջերմ բարեկամական հարաբերություններ: Այդ հարաբերությունները, ըստ Հայաստանի և Ուրուգվայի նախագահների, դրսևորվում են տարբեր բնագավառներում փոխգործակցության երկուստեք պատրաստակամությամբ ու միմյանց խնդիրների հանդեպ ցուցաբերվող առանձնակի վերաբերմունքով: Հանդիպմանը ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Ուրուգվայի հետ համընդգրկուն օրակարգի զարգացմամբ՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում և պատրաստակամ՝ այդ նպատակին ուղղորդելու անհրաժեշտ ջանքեր:
Հայ-ուրուգվայական համագործակցության զարգացման գործում զրուցակիցները կարևորել են փոխադարձ այցելությունների, երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների միջև պարբերական շփումների անհրաժեշտությունը, ինչը հնարավորություն է ընձեռում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի հետ կապված առավել արդյունավետ աշխատանք իրականացնել: Այդ համատեքստում Սերժ Սարգսյանը կարևորել է 2012-ի մայիսին Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Լուիս Ալմագրոյի և ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի նոյեմբերին կայացած այցերն ու զբոսաշրջության և սպորտի նախարար, մեր հայրենակցուհի Լիլիամ Քեշիշյանի՝ անցյալ տարի նոյեմբերին Երևան կատարած այցը: Հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների խորացման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են նաև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը և ուրախությամբ փաստել, որ ՀՀ նախագահի այցի շրջանակում երկու երկրների իրավապայմանագրային բազան կհամալրվի մի քանի նոր կարևոր համաձայնագրերով:
Անդրադառնալով բազմակողմ համագործակցությանը՝ նախագահները կարևորել են արդյունավետ փոխգործակցությունը նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Երկու երկրների նախագահները համակարծիք են եղել, որ հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների զարգացմանը, անշուշտ, մեծապես նպաստում է Ուրուգվայի հայ համայնքը, որը պատմության տարբեր ժամանակահատվածներում բնակություն է հաստատել Ուրուգվայում և ակտիվ մասնակցություն ունի երկրի հասարակական, քաղաքական կյանքում և իր համեստ նպաստն է բերում բարեկամ Ուրուգվայի զարգացմանը:
Հայաստանի և Ուրուգվայի նախագահները կարևորել են նաև այն հանգամանքը, որ երկու երկրների մոտեցումներն ու դիրքորոշումները համամարդկային նշանակության հարցերի շուրջ համահունչ են: Դրա վառ ապացույցը, ըստ Սերժ Սարգսյանի, այն է, որ դեռևս 1965թ. աշխարհում առաջինը ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը` Ուրուգվայը կանգնել է արդարության պաշտպանի հարթակին` շահելով համայն հայության անմնացորդ համակրանքն ու հարգանքը` որպես անկեղծ և հուսալի բարեկամ: Սերժ Սարգսյանի խոսքով, հայ ժողովրդի և համայն մարդկության դեմ գործած այս ծանրագույն ոճրի ճանաչման և դատապարտման գործում Ուրուգվայը կատարել է, թերևս, ամենածանրակշիռ ներդրումը:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվել են մի շարք ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր: Մասնավորապես՝ ստորագրվել են ՀՀ կառավարության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության կառավարության միջև տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագիր, ՀՀ կառավարության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության կառավարության միջև սովորական անձնագրերի դեպքում մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման մասին համաձայնագիր, ՀՀ և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության միջև համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիր և ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության, Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության զբոսաշրջության և սպորտի նախարարության միջև սպորտի բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագիր: Այցի արդյունքներով Հայաստանի և Ուրուգվայի նախագահները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն:
Պետական այցի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորիի հետ:
Հանդիպման սկզբում Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ առանձնակի պատիվ է պետական այցով գտնվել Հայաստանի և հայ ժողովրդի բարեկամ Ուրուգվայում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը: Երկուստեք մեծապես կարևորվել է միջպետական հարաբերություններում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը:
Զրուցակիցները մեծ դեր են վերապահել երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերին, որոնց ակտիվ գործունեությունը, փոխայցելություններն ու շփումները, Սերժ Սարգսյանի և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորիի համոզմամբ, կարող են զգալիորեն ամրապնդել երկկողմ բարեկամությունը:
Սերժ Սարգսյանը և Դանիլո Աստորին համոզվածություն են հայտնել, որ Հայաստանի նախագահի պետական այցը Ուրուգվայ արգասաբեր կլինի, և առաջիկայում հայ-ուրուգվայական միջխորհրդարանական համագործակցության օրակարգն ավելի կհարստանա: Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին սիրով ընդունել է ՀՀ նախագահի հրավերը այցելելու Հայաստան՝ նշելով, որ մեծ է ցանկությունը լինել իր բազմաթիվ ընկերների և բարեկամների հայրենիքում, որոնց հետ ունի ջերմ կապեր: Նա գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Ուրուգվայի խորհրդարանում և Սենատի աշխատակազմում կան ծագումով հայեր, ովքեր իրենց նպաստն են բերում օրենսդիր աշխատանքին:
Դանիլո Աստորին իր երկրի անունից առաջարկել է Հայաստանին Ուրուգվայը որպես դարպաս օգտագործել Հարավային Ամերիկայի տարածաշրջանի այլ երկրների հետ առևտրատնտեսական կապեր զարգացնելու համար:
Պետական այցի շրջանակներում Հանրապետության նախագահն այցելել է Մոնտեվիդեոյում գտնվող «Հայաստան» հրապարակ: Նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել հրապարակի հարևանությամբ տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ:
Ուրուգվայի Հանրապետություն այցի առաջին օրվա առավոտյան Սերժ Սարգսյանն այցելել է նաև գյուղատնտեսական մեծ ներուժ ունեցող Ուրուգվայի «Կոնապրոլե» կաթնամթերքի արտադրական միավորում, որտեղ ՀՀ նախագահին ներկայացրել են արտադրանքի շուրջ 70 տոկոսն աշխարհի բազմաթիվ երկրներ արտահանող այդ գործարանի ամբողջ արտադրատեսականին, ծանոթացրել արտադրական հզորություններին:

10 Июль 2014 - 09:09 AMT
В Монтевидео главе Армении предложили использовать Уругвай в качестве торгово-экономических ворот в другие страны Южной Америки
9 июля начался государственный визит президента Армении Сержа Саргсяна в Восточную Республику Уругвай. До встречи с президентом Хосе Мухикой Серж Саргсян посетил площадь Независимости, возложил венок к памятнику генералу Хосе Артигасу и почтил его память. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президенты Армении и Уругвая обсудили широкий спектр вопросов, направленных на развитие сотрудничества и укрепление межгосударственных связей. Главы государств с радостью констатировали, что между странами сформированы теплые дружественные отношения, основанные на взаимном уважении и доверии, которые проявляются в обоюдной готовности к взаимодействию в разных сферах.
В ходе встречи Серж Саргсян подчеркнул, что Армения заинтересована в развитии всеобъемлющей повестки с Уругваем в политической, торгово-экономической, культурной и других сферах, представляющих взаимный интерес, и готова приложить необходимые усилия для достижения этой цели.
В деле развития армяно-уругвайского сотрудничества собеседники подчеркнули необходимость ответных визитов, периодических контактов между внешнеполитическими ведомствами, что позволяет как в двустороннем, так и многостороннем форматах осуществлять более эффективную работу вокруг вопросов, представляющих взаимный интерес.
В контексте углубления армяно-уругвайских отношений собеседники отметили важность расширения договорно-правового поля, с радостью констатируя, что в рамках визита президента Армении договорно-правовая база обеих стран пополнится новыми важными соглашениями.
Обратившись к многостороннему сотрудничеству, президенты подчеркнули важность эффективного партнерства в рамках международных организаций.
Главы государств сошлись во мнении, что развитию двусторонних отношений в значительной мере способствует армянская община Уругвая, которая принимает активное участие в общественно-политической жизни страны и вносит скромную лепту в дело развития Уругвая.
Президенты Армении и Уругвая отметили важность того обстоятельства, что подходы и позиции обеих страны в ряде вопросов общечеловеческого значения созвучны. Ярким доказательством этого, по словам Сержа Саргсяна, является то, что еще в 1965 году Уругвай, первым признав Геноцид армян, занял позицию защитника истины, удостоившись уважения и симпатии всего армянства. По словам президента Армении, в деле признания и осуждения этого тягчайшего преступления против армянского народа и всего человечества Уругвай внес, возможно, самый весомый вклад.
По окончании встречи были подписаны документы, направленные на развитие и угубление сотрудничества в ряде сфер. В частности, были подписаны соглашение об экономическом сотрудничестве между правительством Армении и правительством Уругвая, соглашение между правительством Армении и правительством Уругвая об отмене виз для граждан, совершающих поездки по обычным паспортам, рамочное соглашение о сотрудничестве между Арменией и Уругваем, соглашение о сотрудничестве между министерством спорта и по делам молодежи Армении и министерством туризма и спорта Уругвая о сотрудничестве в сфере спорта.
По итогам визита президенты Армении Уругвая подписали совместное заявление.
В рамках государственного визита в Уругвай президент Армении Серж Саргсян провел встречу и с вице-президентом Уругвая, председателем Сената Данило Астори.
В начале встречи президент выразил благодарность за теплый прием, подчеркнув, что для него особая честь находиться с государственным визитом в Уругвае – дружественной Армении и армянскому народу стране.
В ходе встречи собеседники коснулись развития межпарламентских связей между двумя странами, подчеркнув важность роли парламентской дипломатии в межгосударственных отношениях.
Стороны указали на серьезную роль действующих в парламентах обеих стран групп дружбы, активная деятельность, взаимные визиты и контакты которых, по убеждению Сержа Саргсяна и Данило Астори, могут в существенной мере укрепить двустороннюю дружбу.
Собеседники выразили уверенность в том, что государственный визит президента Армении в Уругвай будет плодотворным и в ближайшее время повестка армяно-уругвайского межпарламентского сотрудничества еще более пополнится.
Вице-президент Уругвая Данило Астори с удовольствием принял приглашение Сержа Саргсяна посетить Армению. Он с удовлетворением констатировал, что в парламенте Уругвая и аппарате Сената работают армяне по происхождению, который вносят свою лепту в работу законодательного органа.
Он также предложил Армении использовать Уругвай в качестве ворот для развития торгово-экономических отношений с другими странами Южной Америки.
В рамках государственного визита президент Армении посетил находящуюся в центре Монтевидео площадь «Армения». Президент почтил память жертв Геноцида армян у хачкара, установленного рядом с площадью.
В первый день своего визита в Уругвай утром президент Армении посетил молочное производственное объединение «Конапроле», где президент ознакомился с производственной мощью фабрики.
Накануне в Монтевидео Серж Саргсян провел встречу с председателем Верховного суда Уругвая, доктором Хорхе Ларио Родригесом. В завершении дня в честь находящегося в Уругвае президента Армении от имени президента Уругвая Хосе Мухики был дан официальный обед, передает Panorama.am.