11 Հուլիս 2014 - 06:42 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Հայաստանում դեսպանի պաշտոնի համար առաջարկել է Ռիչարդ Միլզի թեկնածությունը: Սենատի կողմից հավանության արժանանալու դեպքում Միլզն այդ պաշտոնում կփոխարինի Ջոն Հեֆերնին:
Այժմ Ռիչարդ Միլզn ԱՄՆ փոխդեսպանն է Լիբանանում: Նա պաշտոնավարում է 2012 թվականից:
Միլզն աշխատել է նաև ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելություններում Մալթայում, Փարիզում, Դուբլինում, Էռ Ռիադում, Լոնդոնում,, Բաղդադում, Իսլամաբադում: 1990-ականների սկզբին, ԽՍՀՄ փլուզումից հետո աշխատել է անկախացած Հայաստանի ու Ադրբեջանի գծով բացված խորհրդատվական բաժնում, գրում է Asbarez-ը:
2011-ի մայիսին Բարաք Օբաման առաջադրեց Ջոն Հեֆերնի թեկնածությունը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնի համար, որը մինչ այդ զբաղեցնում էր Մարի Յովանովիչը:
2011-ի սեպտեմբերին ԱՄՆ Սենատը հաստատեց Ջոն Հեֆերնին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում: Մինչ այդ հունիսի 27-ին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն հետաձգեց Հեֆերնի թեկնածության քննարկումը սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսի խնդրանքով, որը հայտարարեց, թե նրան ավելի շատ ժամանակ է պետք քննելու համար Հեֆերնի պատասխաններն իր հարցումներին:
2011 թ. հուլիսի 13-ին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում տեղի ունեցած լսումների ժամանակ, պատասխանելով Մենենդեսի հարցին Վաշինգտոնի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմասն մասին, հայտարարեց, որ «ԱՄՆ նախագահը սարսափելի է համարում Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները»՝ հիշեցնելով, որ Օբաման 1,5 մլն հայերի կոտորածը հրապարակավ անվանեց XX դարի ամենասարսափելի իրադարձություններից մեկը: «Նախագահը կոչ արեց Թուրքիային ու Հայաստանին միասին աշխատել, հասնելու համար այդ փաստերի լիարժեք, բաց ու արդարացի ճանաչման: Եթե իմ թեկնածությունը հաստատվի, ես ամեն ինչ կանեմ, ինչ իմ ուժերի մեջ է, իրականացնելու համար նախագահի այդ տեսլականը»,-ասել է Հեֆերնը:
Մինչ Հայաստանում դեսպան նշանակվելը Հեֆերնը զբաղեցնում էր ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ առաքելության ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը: Մինչ այդ Ինդոնեզիայում նա աշխատում էր ԱՄՆ դեսպանատանն ու ղեկավար պաշտոններ էր զբաղեցնում: Նա աշխատել է Ճապոնիայում, Մալայզիայում, Փղոսկրի ափում և Չինաստանում:

11 Июль 2014 - 06:11 AMT
Президент США Барак Обама предложил кандидатуру Ричарда Миллза на должность посла в Армении. В случае одобрения этой кандидатуры Сенатом Миллз заменит на должности главы американской дипломатической миссии в Армении Джона Хефферна.
На данный момент Ричард Миллз является вице-послом США В Ливане. Эту должность он занимает с 2012 года.
Миллс работал также в дипмиссиях США на Мальте, в Париже, Дублине, Эр-Рияде, Лондоне, Багдаде, Исламабаде. В начале 1990-ых, после развала СССР работал в консульском отделе по направлению ставших независимыми Армении и Азербайджана, пишет Asbarez.
В мае 2011 года Барак Обама номинировал кандидатуру Джона Хефферна на пост посла США в Армении, который до того занимала Мари Йованович.
В сентябре 2011 года Сенат США утвердил Джона Хефферна в должности посла США в Армении. До того, 27 июля, Комитет по внешним отношениям Сената США отложил обсуждения кандидатуры Джона Хефферна на должность посла в Армении. Обсуждения были отложены по просьбе сенатора Роберта Менендеса, который заявил, что ему нужно больше времени, чтобы рассмотреть ответы Хефферна на посланные ему запросы.
Во время состоявшихся 13 июля 2011 года слушаний в комитете по внешним отношениям Сената США Джон Хефферн, отвечая на вопрос сенатора Роберта Менендеса о признании Вашингтоном Геноцида армян и урегулировании нагорно-карабахского конфликта, заявил, что «президент США признал события в Османской империи ужасными», напомнив, что Барак Обама публично назвал резню полутора миллиона армян одним из страшных событий XX века. “Президент призвал Турцию и Армению работать вместе, чтобы достичь полноценного, открытого и правдивого признания этих фактов. Если моя кандидатура будет утверждена, я сделаю все, что в моих силах, чтобы реализовать это видение президента”, – сказал Хефферн.
До назначения посолом в Армении Джон Хефферн занимал должность заместителя руководителя миссии США в НАТО. До этого он в Индонезии работал в посольстве США и занимал руководящие должности. Хефферн работал в Японии, Малайзии, Береге Слоновой Кости и Китае.