Հայաստանը կարող է միանալ Մաքսային միությանն արդեն 2014-ին, հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը: «Բոլոր շանսերը կան, որ 2014-ին Հայաստանը կմիանա Մաքսային միությանը, այստեղ բարձր է պատրաստականության աստիճանը, գործնականում հակասություններ չեն մնացել միացման պայմանագրի նախագծի առումով»,-ասել է Սլեպնյովը ուրբաթ օրը Մինսկում Բելառուսի արտասահմանյան հաստատությունների ղեկավարների համար նախատեսված սեմինարում:
Ըստ նախարարի, ԵՏՄ-ն «ճանապարհային քարտեզ» է կազմել Հայաստանի համար, որը դեռ աշխատանքի զգալի ծավալ պետք է կատարի: Այս առնչությամբ Սլեպնյովը նկատել է, որ Հայաստանը տարածքային առումով մեկուսացած է Մաքսային միությունից, ուստի հարկավոր է հստակ մշակել ապրանքային հոսքերի վերահսկման հնարավորությունները: Սակայն հիմնական հարցը տարբերություններն են Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև ԱՀԿ-ի առջև պարտավորությունների առումով, շարունակել է նախարարը: Ուստի, պարզաբանել է նա, ինչ-որ անցումային շրջան կսահմանվի, որի ընթացքում «մենք կկանոնակարգենք ԱՀԿ առջև այլ պարտավորություններ ունեցող երկրի անդամակցության հարցը Մաքսային միությանը», հայտնում է «Ինտերֆաքս-Բելառուսը»:
Այն մասին, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը կստորագրվի մոտ ապագայում, հայտարարվեց հուլիսի 11-ին Սոչիում՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպմանը իր ռուս պաշտոնակից Դմիտրի Մեդվեդևի հետ:
Ինչպես հայտնել է կառավարության մամուլի ծառայությունը, Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետները գոհունակություն են հայտնել երկկողմ առևտրաշրջանառության աճող ծավալի մակարդակից և վստահություն հայտնել, որ այն կշարունակի նոր թափ ստանալ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալուց հետո: Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու պայմանագրի ստորագրումը տեղի կունենա առաջիկայում:
Հուլիսի 5-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, որ Երևանն ամբողջապես կատարել է իր բոլոր պարտավորությունները ԵՏՄ-ին անդամակցելու համար: «Մենք մեր կողմից լիովին կատարել ենք մեր պարտավորույթունները և կարծում ենք, որ դա տեղի կունենա ընթացիկ տարում»,-ասել է վարչապետը:
Օրերս Ղազախստանի ԱԳ նախարար Երլան Իդրիսովը հայտնեց, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը կարող է ստորագրվել ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին: «Համապատասխան փաստաթղթերի ստորագրումը, հավանաբար, տեղի կունենա Մինսկում հոկտեմբերին, ԵՏՄ պետությունների ղեկավարների հերթական հանդիպմանը»,- նշել է Իդրիսովը:
Հուլիսի 1-ին ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը լրագրողներին հայտնել է, որ նախօրեին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը միջպետական համաձայնեցման է ներկայացրել ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը:
«Ոչ ոք չի ասել, թե Հայաստանը կանդամակցի ԵՏՄ-ին մինչև հուլիսի 1-ը: Կա ԵՏՄ Բարձրագույն խորհրդի որոշում, որ անդամակցության պայմանագիրը ստորագրման պետք է պատրաստել մինչև հուլիսի 1-ը: Երեկ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ) արդեն նախապատրաստված պայմանագիրը ներկայացրել է միջպետական համաձայնեցման»,-ասել է Քոչարյանը «ՄԱԿ-ի սկզբունքների և ստանդարտների հիման վրա ազգային և տարածաշրջանային խաղաղարարական ներուժերի ինտեգրումը խաղաղ օպերացիաների համընդհանուր համակարգում» թեմայով միջազգային ռազմավարական քաղաքական համաժողովի կուլուարներում:
Ընդ որում նա չի կարողացել նշել պայմանագրի ստորագրման կոնկրետ ժամկետներ: «Ստորագրման ժամկետի վերաբերյալ որոշում չի կայացվել: Որոշվել է նախապատրաստել պայմանագիրը: Երեկ պայմանագիրն ուղղվեց միջպետական համաձայնեցման, և քանի որ հարցերը շատ խորն են ուսումնասիրվել, հուսով ենք, որ միջպետական համաձայնեցումը երկար չի տևի»,- ասել է Քոչարյանը:

Армения может присоединиться к Таможенному союзу уже в 2014 году, заявил министр по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев. «Есть все шансы, что в 2014 году Армения присоединится к Таможенному союзу, здесь высокая степень готовности, практически не осталось никаких противоречий по проекту договора о присоединении», – сказал А.Слепнев в пятницу в Минске на семинаре для руководителей загранучреждений Беларуси.
По словам министра, ЕЭК сформировала для Армении «дорожную карту», по которой предстоит проделать значительный объем работы. В данной связи А.Слепнев заметил, что территориально Армения изолирована от Таможенного союза, поэтому следует четко проработать возможности контроля товарных потоков.
Однако основным вопросом являются различия в обязательствах перед ВТО между Арменией и Россией, продолжил министр. Поэтому, пояснил он, будет установлен некий переходный период, в ходе которого «мы будем регулировать присоединение к Таможенному союзу члена ВТО с другими обязательствами», сообщает Интерфакс-Беларусь.
5 июля премьер-министр Армении Овик Абрамян заявил, что Ереван полностью выполнил все свои обязательства для вступления в Евразийский экономический союз. «Мы со своей стороны полностью выполнили все обязательства и думаем, что это (вступление в ЕАЭС) произойдет в нынешнем году», – сказал премьер-министр.
На днях министр иностранных дел Казахстана Ерлан Идрисов сообщил, что договор о вступлении Армении в Евразийский экономический союз может быть подписан в октябре текущего года.
«Подписание соответствующих документов, скорее всего, состоится в Минске в октябре на очередной встрече глав государств ЕАЭС», – написал Идрисов, отвечая на соответствующий вопрос пользователя в рамках Twitter-трансляции.
Замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян сообщил 1 июля, что Евразийская экономическая комиссия направила накануне Договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу на межгосударственное согласование.
«Никто не говорил, что Армения станет членом Евразийского экономического союза до 1 июля. Решение, принятое высшим органом ЕАЭС, касалось подготовки до 1 июля договора для подписания. Вчера ЕЭК направил уже подготовленный договор для межгосударственного согласования»,- сказал Кочарян.
При этом он не смог указать конкретных сроков подписания договора. «Решений по дате подписания принято не было. Было решено подготовить договор. Вчера договор был направлен на межгосударственное согласование, и поскольку вопросы в основном изучены очень глубоко, надеемся, что процедура межгосударственного согласования долго не продлится»,- отметил Кочарян.