Ալսիդես Էգդարգո Գիջա, 1950, Ուրուգվայ․ Ուրուգվայի հավաքականի կազմում Գիջան ԱԱ-1950-ի եզրափակչում դարձավ Բոլիվիայի դարպաս ուղարկված 8 գոլից մեկի հեղինակը։ 1957-ից՝ 1959-ը նա խաղում էր Իտալիայի հավաքականի կազմում, որի հետ 5 հանդիպում անցկացրեց ու 1 գնդակ խփեց։
Մարիո Զագալլո, 1958, Բրազիլիա․ Գոլ խփեց եզրափակչում Շվեդիայի հավաքականի հետ հանդիպմանը, որը բրազիլացիները հաղթեցին 5:2 հաշվով։
Պելե, 1958/1970, Բրազիլիա․ Պելեն՝ 1970-ին իտալացիների հետ լեգենդար հանդիպման ժամանակ, երբ բրազիլացիները հաղթեցին 4:1 հաշվով։
Ամարիլդո, 1962, Բրազիլիա․ «Վճռորոշ» գնդակի հեղինակ դարձավ Չեխոսլովակիայի հետ խաղում, հավասարեցնելով հաշիվը՝ 1:1։ Դրանից հետո Զիտոն ու Վավան հաշիվը հասցրեցին հաղթականի։
Յոզեֆ Մասոպուստ, 1962, Չեխոսլովակիա․ «Ոսկե գնդակը» ստացավ Յոզեֆ Մասոպուստը։ ԱԱ-1962-ի բրազիլացիների հետ եզրափակչում հենց նա բացեց խաղի հաշիվը։
Զիտո, 1962, Բարզիլիա․ Բրազիլիայի հավաքականի կազմում 1962-ի ԱԱ-ի եզրափակչի երեք գոլերից մեկի հեղինակը նա է։
Մարտին Պիտերս, 1966, Անգլիա․ Եզրափակչում Գերմանիայի հավաքականի հետ հանդիպմանը Մարտին Պիտերսն անգլիացիներին առաջ տարավ։
Ջեֆֆրի Հերսթ, 1966, Անգլիա․ Ջեֆֆրի Հերսթը (աջից երրորդը) խփում է ֆուտբոլի պատմությունում, հավանաբար, ամենավիճարկելի գոլը։ Անգլիա-Գերմանիա եզրափակչում մեջքով ընդունելով գնդակը տուգանային հրապարակի մոտակայքում, Հերսթը շրջվեց ու ընկնելու ընթացքում գոլ խփեց։ Դիպչելով դարպասաձողին, գնդակը ուղղահայաց ներքև ցատկեց ու դուրս թռավ դաշտ․ միաժամանակ հասկանալի չէր՝ այն գետնին դիպչեց դարպասների գծի ներսից, թե՝ դրսից։ Գլխավոր արբիտրը կանգնեցրեց խաղն ու քննարկեց հարցը կողայինի հետ։ Սովետական մրցավար Տոֆիկ Բահրամովը վստահեցրեց, որ գոլ էր, ու, չնայած գերմանացի ֆուտբոլիստների բողոքներին, որոշվեց հաշվել գնդակը։ Խաղն ավարտվեց 4:2 հաշվով՝ հօգուտ անգլիացիների։
Հերսթը ֆուտբոլի պատմության մեջ հիշվեց որպես ֆուտբոլիստ, ով ԱԱ եզրափակչում կարողացավ հեթ-տրիկի հեղինակ դառնալ։
Վոլֆգանգ Վեբեր, 1966, Գերմանիա․ Վոլֆգանգ Վեբերը (ձախից) անգլիացիների հետ խաղում։
Ռոբերտո Բոնինսենյա, 1970, Իտալիա․ Բրազիլացիների հետ եզրափակչում 37-րդ րոպեին հավասարեցրեց հաշիվը, բայց այդ անգամ Իտալիան պարտվեց՝ 1:4, ու ԱԱ-1970-ում գրավեց երկրորդ տեղը։
Կարլոս Ալբերտո, 1970, Բրազիլիա․ Ալբերտոն ու աշխարհի գավաթը։
Ժերսոն, 1970, Բրազիլիա․ Ժերսոնը՝ իտալացիների դարպասը գրավելուց անմիջապես հետո։
Ժաիրզինյո, 1970, Բրազիլիա․ Ժաիրզինյոն նույնպես գրավեց իտալացիների դարպասը
Պաուլ Բրայնթեր, 1974, Գերմանիա․ Պաուլ Բրայնթերի ձեռքում աշխարհի գավաթն է, որը 1974-ի ԱԱ-ում ներկայացվեց իր ժամանակակից տեսքով։
Հերդ Մյուլլեր, 1974, Գերմանիա․ Հերդ Մյուլլերն ու Պաուլ Բրայնթերը Նիդերլանդների հետ եզրափակիչ խաղի հերոսներն են, որը գերմանացիները հաղթեցին 2:1 հաշվով։
Յոհան Նեյեսկենս, 1974, Գերմանիա․ Յոհան Նեյեսկենսը տուգանային հարվածով բացում է Հոլանդիա-Գերմանիա հանդիպման հաշիվը։
Դանիել Բերտոնի, 1978, Արգենտինա․ Բերտոնին ավելացված ժամանակում Հոլանդիայի դարպաս է ուղարկում երրորդ ու հաղթական գնդակը։ Իմիջիայլոց, մինչև Դի Մարիայի՝ Շվեյցարիայի դարպասը գնդակն ուղարկելը, Մունդիալների պատմության մեջ ամենաերկար գոլի ռեկորդը Բերտոնիինն էր։
Մարիո Քեմպես, 1978, Արգենտինա․ Քեմպեսի ուրախությունն ու հոլանդացիների տխրությունը։
Դիք Նաննինգա, 1978, Հոլանդիա․ Իր գոլով Դիք Նաննինգան խաղը տեղափոխում է լրացուցիչ ժամանակ։
Ալեսսանդրո Ալտոբելլի, 1982, Իտալիա․ Ալեսսանդրո Ալտոբելլին Գերմանիայի հետ հանդիպման հաշիվը դարձնում է 3:0։
Պաուլո Ռոսսի, 1982, Իտալիա․ Ռոսսին ուրախանում է գերմանացիների դապրասն ուղարկած առաջին գնդակի համար։
Մարկո Տարդելի, 1982, Իտալիա․ Տարդելլիի ու Պաուլ Բրայթների դիմակայությունը։
Խոսե Լուիս «Տատա» Բրաուն, 1986, Արգենտինա․ Արգենտինայի հավաքականի գլխավոր աստղ էր համարվում Մարադոնան, բայց հենց Բրաունն էր, որ կարողացավ խփել առաջին ու շատ կարևոր գնդակը գերմանացիների դեմ եզրափակիչ խաղում։
Խորխե Բուրրուչագա, 1986, Արգենտինա․ Բուրրուչագայի «ոսկե» գոլը՝ Մարադոնայի փոխանցումից հետո․ 3:2։
Կարլ Հայնց Ռումմենիգգե, 1986, Գերմանիա․ Ռումմենիգգեն հավաքականի ավագն էր, բայց նրա գոլը չօգնեց գերմանացիներին հաղթել։
Խորխե Վալդանո, 1986, Արգենտինա․ Խաղի ոչ ավանդական ոճի համար Խորխե Վալդանոյին կոչեցին «ֆուտբոլի փիլիսոփա»։
Ռուդի Ֆյոլլեր, 1986, Գերմանիա․ Ռուդի Ֆյոլլերը դեռ կստանա աշխարհի գավաթը, որին արժանի է, բայց ոչ 1986-ում, երբ գերմանացիներն արգենտինացիներին պարտվեցին 2:3 հաշվով։
Անդրեաս «Անդի» Բրեմե, 1990, Գերմանիա․ Տուգանայինից Անդրեասի գոլը Արգենտինայի հետ հանդիպման ընթացքում միակն էր։
Էմանուել Պետտի, 1998, Ֆրանսիա․ Բրազիլացիների հետ հանդիպման արդյունքը մինչև Պետտիի գոլն արդեն պարզ էր․․․
Զինեդին Զիդան, 1998, Ֆրանսիա․ Զինեդին Զիդանը (մեջտեղում) երկրորդ գոլն է խփում։ Ֆրանսիացիները հաղթեցին 3:0։
Ռոնալդո, 2002, Բրազիլիա․ Ռոնալդոն գերմանացիների հետ եզրափակիչում դուբլի հեղինակ դարձավ՝ վաստակելով Մունդիալի լավագույն ռմբարկուի կոչումը։
Ֆաբիո Գրոսսո, 2006, Իտալիա․ Գրոսսոյի գոլը 11-մետրանոցների շարքում, որոնք իտալացիներին աշխարհի չեմպիոն դարձրին։
Մարկո Մատերացցի, 2006, Իտալիա․ Ֆրանսիացիները բաց թողեցին գնդակը, որը դարպաս էր ուղարկել Մարկո Մատերացցին։ Հենց նրա կրծքին հարվածեց բարկացած Զինեդին Զիդանը հանդիպման 109-րդ րոպեին։
Անդրես Ինյեստա, 2012, Իսպանիա․ Կիսապաշտպան Անդրես Ինյեստան, որն իր կարիերայում ամենակարևոր գոլը խփեց ԱԱ-ի եզրափակչում, գտավ՝ ինչպես հիշատակել նախորդ տարի սրտի կաթվածից մահացած «Էսպանյոլի» ավագին։ Նրա շապիկին գրված է․ «Դանի Խարկեն միշտ մեզ հետ է»։

Альсидес Эдгардо Гиджа. 1950. Уругвай. Гиджа в составе сборной Уругвая забил в финале ЧМ-1950 один из 8 голов сборной Боливии. С 1957 по 1959 год играл за сборную Италии, в составе которой провёл 5 матчей и забил 1 мяч.
Марио Загалло. 1958. Бразилия. Забил в финале со сборной Швеции, который бразильцы выиграли со счетом 5:2.
Пеле. 1958/1970. Бразилия. Пеле во время легендарного матча с итальянцами в 1970 году, который бразильцы выиграли со счетом 4:1.
Амарилдо. 1962. Бразилия. Забил «переломный» мяч в финале против сборной Чехословакии, сравняв счет 1:1. После этого Зито и Вава довели счет до победного.
Йозеф Масопуст. 1962. Чехословакия. Йозеф Масопуст получает «Золотой мяч». В финале ЧМ-1962 с бразильцами именно открыл счет в матче.
Зито. 1962. Бразилия. Один из трех голов в финале 1962 года в составе сборной Бразилии принадлежит ему.
Мартин Питерс. 1966. Англия. Мартин Питерс выводит англичан вперёд в финале со сборной Германии.
Джеффри Херст. 1966. Англия. Джеффри Хёрст (третий справа) забивает пожалуй самый спорный гол в истории футбола. В финальном матче Англия – ФРГ приняв мяч в районе одиннадцатиметровой отметки спиной к воротам, Херст развернулся и пробил в падении. Мяч, ударившись о перекладину, отскочил вертикально вниз и вылетел обратно в поле, при этом не было ясно, коснулся он земли перед линией ворот или за ней. Главный арбитр Динст остановил игру и обратился к боковому за консультацией. После уверенного кивка советского судьи Тофика Бахрамова, несмотря на протесты немецких футболистов, было принято решение засчитать гол. Матч закончился со счетом 4:2 в пользу англичан.
Хёрст прославился как единственный игрок в истории футбола, сумевший сделать «хет-трик» в финальном матче мирового первенства.
Вольфганг Вебер. 1966. Германия. Вебер (на фото слева) в матче с англичанами.
Роберто Бонинсенья. 1970. Италия. В финале с бразильцами сравнял счёт на 37-й минуте, правда в этом финале Италия проиграла 1:4 и заняла на чемпионате мира 1970 года второе место.
Карлос Альберто. 1970. Бразилия. Карлос Альберто поднимает над головой кубок мира.
Жерсон. 1970. Бразилия. Жерсон празднует только что забитый гол итальянцам.
Жаирзиньо. 1970. Бразилия. Жаирзиньо также поразил ворота итальянцев.
Пауль Брайтнер. 1974. Германия. Пауль Брайтнер держит кубок мира, который на чемпионате мира 1974 года впервые предстал в современном виде.
Герд Мюллер. 1974. Германия. Герд Мюллер и Пауль Брайтнер – герои финального матча против Нидерландов, который немцы выиграли со счетом 2:1.
Йохан Неескенc. 1974. Германия. Йохан Неескенс с пенальти открывает счёт в матче Нидерланды – ФРГ.
Даниэль Бертони. 1978. Аргентина. Бертони в добавленное время забивает третий и победный гол в ворота сборнойНидерландов. Кстати, до гола Ди Марии в ворота сборной Швейцарии, Бертони принадлежал рекорд как самому долгому голу в истории чемпионатов мира.
Марио Кемпес. 1978. Аргентина. Радость Кемпеса и отчаяние голландцев.
Дик Наннинга. 1978. Голландия. Дик Наннинга своим голом переводит игру с овертайм.
Алессандро Альтобелли. 1982. Италия. Алессандро Альтобелли делает счёт 3:0 в противостоянии Германии и Италии.
Пауло Росси. 1982. Италия. Росси празднует первый гол в ворота сборной Германии.
Марко Тарделли. 1982. Италия. Противостояние Тарделли с Паулем Брайтнером.
Хосе-Луис Браун. 1986. Аргентина. Главной звездой сборной Аргентины считался Марадона, но именно Браун смог забить первый и очень важный мяч в финальном матче со сборной ФРГ.
Хорхе Бурручага. 1986. Аргентина. «Золотой» гол Бурручаги после изумительного по точности и красоте паса Марадоны – 3:2.
Карл-Хайнц Румменигге. 1986. Германия. Руммениге был капитаном той сборной. Увы, его гол к победе сборную ФРГ не привел.
Хорхе Вальдано. 1986. Аргентина. За нетрадиционный стиль игры Хорхе Вальдано прозвали «философом футбола».
Руди Фёллер. 1986. Германия. Руди Фёллер еще получит свой заслуженный кубок мира. Но не в 1986 году, где немцы проиграли аргентинцам со счетом 2:3.
Андреас Анди Бреме. 1990. Германия. Гол Андреаса с пенальти стал единственным в матче со сборной Аргентины.
Эммануэль Пети. 1998. Франция. И до гола Пети в матче с бразильцами уже все было ясно, а уж после него…
Зинедин Зидан. 1998. Франция. Зинедин Зидан (в центре) забивает второй гол. Французы победили 3:0.
Рональдо. 2002. Бразилия. Рональдо оформил дубль в финальном матче с Германией, став лучшим бомбардиром турнира.
Фабио Гроссо. 2006. Италия. Гол Гроссо в серии пенальти, который сделал итальянцев чемпионами мира.
Марко Матерацци. 2006. Италия. Французы пропускают гол после удара Марко Матерацци, а ведь именно на негоЗинедин Зидан сокрушит свой знаменитый удар головой в грудь на 109-ой минуте матча.
Андрес Иньеста. 2010. Испания. Полузащитник Андрес Иньеста, забивший самый важный гол в своей карьере — в финале чемпионата мира, нашел способ помянуть умершего в прошлом году от сердечного приступа друга — капитана «Эспаньола». На майке надпись: «Дани Харке навсегда с нами».