18 Հուլիս 2014 - 07:18 AMT
Հուլիսի 18-ին՝ ժամը 07:00-ի սահմաններում, ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետերից մեկում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1994-ի ծնված Գևորգ Արտեմի Ավագյանը:
Դեպքի մանրամասները պարզելու համար տարվում է քննություն, տեղեկացնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Ավելի ուշ ՊՆ քննչական ծառայությունից տեղեկացրել են, որ զինվորի սպանության կասկածանքով ձերբակալվել է նրա ծառայակիցը, գրում է Panorama.am-ը:
ՔՕ 104 հոդվածի 1-ին մասով քրեական գործ է հարուցվել, սպանության կասկածանքով ձերբակալվել է Արմեն Հրաչյայի Սարգսյանը:
Հունիսի 24-ին շփման գծի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի արձակած կրակոցից մահացու գնդակային վիրավորում էր ստացել Արմեն Ավետիսյանը, որն ավելի ուշ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով ԼՂՀ պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար հետմահու պարգևատրվել էր «Մարտական ծառայություն» մեդալով։
Հունիսի 19-ի լույս 20-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը դիվերսիա էին կազմակերպել առաջնագծում՝ Արցախի Մարտունու շրջանի ուղղությամբ։ Հայկական կողմն ադրբեջանական դիվերսիան չեզոքացնելու ժամանակ կորուստ էր ունեցել՝ զոհվել էր պայմանագրային զինծառայող Նարեկ Պողոսյանը։ Ըստ Ադրբեջանի ՊՆ-ի, արևմտյան զորամասերից մեկում լուսադեմին «զինված միջադեպ» էր եղել. զինծառայողը հրազենից արձակված կրակոցով իր մի ծառայակցին սպանել էր, մեկ ուրիշին` վիրավորել, ապա ինքնասպանություն գործել:
Հուլիսի 10-ին ԼՂՀ ՊՆ-ն տեղեկություն էր տարածել ԼՂՀ և ՀՀ պետական սահմանահատվածումզ (Քարվաճառի ուղղություն) հակառակորդի ձեռնարկած հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձի մասին: Պաշտպանության բանակի առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ գործողությունների արդյունքում հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն խումբը ժամանակին հայտնաբերվել էր, անդամների մի մասը՝ ձերբակալվել, մյուսները դիմել էին փախուստի: Գործողության արդյունքում հայկական կողմը կորուստներ չէր ունեցել:
Հուլիսի 6-ից 12-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 400 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 3500 կրակոց:

18 Июль 2014 - 07:39 AMT
По подозрению в убийстве военнослужащего Армии обороны НКР Геворка Авагяна задержан его сослуживец Армен Саргсян. Возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 104 УК РА (Убийство), сообщает Panorama.am.
Сегодня, 18 июля, примерно в 07:00 на боевом опорном пункте оборонительного участка одной из воинских частей, дислоцированных на южном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Геворк Авагян, 1994 г.р.
По оперативным данным Армии обороны НКР, в период с 6-го по 12 июля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС противник нарушил режим прекращения огня около 400 раз. Из автоматического оружия разного калибра в направлении позиций карабахских войск было произведено более 3500 выстрелов.
25 июня, в районе 10:30 по местному времени азербайджанские ВС обстреляли село Мовсес Тавушской области Армении. При этом обстрел велся не боевым позициям армянских ВС, а именно по селу. Выстрелы достигали даже здания сельской администрации, церкви и школы.
24 июня, примерно в 22:50 по местному времени на боевой позиции одной из дислоцированной в восточном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана воинских частей Армии обороны НКР от пули противника погиб военнослужащий Армен Аветисян, 1995 г.р.
25 июня президент НКР Бако Саакян подписал указ, согласно которому за отвагу, проявленную при защите государственной границы Нагорно-Карабахской Республики, пулеметчик 1-ого стрелкового отделения 1-ого стрелкового взвода 3-ей стрелковой роты N-ской воинской части Армии обороны НКР Армен Аветисян посмертно награжден медалью «За боевые заслуги».
В ночь с 19 на 20 июня ВС Азербайджана организовали диверсию на линии противостояния арцахских и азербайджанских войск, в направлении Мартунинского района НКР-Арцаха. В ходе обезвреживания азербайджанской диверсии армянская сторона понесла потерю: в бою с противником погиб военнослужащий-контрактник, старший сержант Нарек Погосян.
По оперативным данным Армии обороны НКР, только в период с 15-ого по 21-ое июня на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС противник нарушил режим прекращения огня около 700 раз. Из автоматического оружия разного калибра в направлении позиций карабахских войск было произведено более 6500 выстрелов.