Տորոնտոյի դպրոցնելում Հայոց ցեղասպանության մասին դասընթացը չեղյալ համարելու Կանադայի թուրքերի ջանքերն անհաջողության են մատնվել: Ընդ որում պաշտոնյաները հայտարարել են, որ Ցեղասպանության թեման կդասավանդվի նաև առաջիկա տարիներին, հայտնում է Rudaw-ը:
Ավելի վաղ այս տարի Կանադայի թուրքերը մոտ 2,200 ստորագրություն հավաքեցին Change.org կայքում զետեղված առցանց խնդրագրի տակ, որը կոչ է անում հանել Հայոց ցեղասպանության մասին մոդուլը Տորոնտոյի շրջանային դպրոցների ուսումնական ծրագրից:
Խնդրագրում Կանադայի խոշորագույն Դպրոցական խորհրդից պահանջվում էր բացառել ցանկացած հղում Հայոց ցեղասպանության վրա, այն հիմնավորմամբ, թե դա «վարկաբեկում է պատմության մեկնաբանությունը մի հանրության կողմից հօգուտ մեկ այլ հանրության մեկնաբանության» և «բացասաբար է ազդում թուրքական և թրքալեզու ժառանգությունը կրող աշակերտների վրա»:
2008 թվականից ի վեր Հայոց ցեղասպանությունը դասավանդվում է «Ցեղասպանությունը և հանցագործությունները մարդկության դեմ» միջին դպրոցի դասընթացի շրջանակում:
Ինչպես հայտնել են շրջանի պաշտոնյաները, դասընթացն «առաջարկվում է որոշ միջնակարգ դպրոցներում, որտեղ աշակերտները որոշակի հետաքրքրություն են դրսևորում, այն համաձայնեցված է ոչ միայն Կանադայի կառավարության, այլ նաև կոնկրետ այդ թեման հետազոտող գիտնականների հետ»:
Տորոնտոյի շրջանային դպրոցական խորհուրդը մտադիր չէ առաջիկա տարիներին հրաժարվել այս դասընթացից, հայտարարել է շրջանի մամուլի քարտուղարը:
Տորոնտոն Կանադայի ամենամեծ դպրոցական շրջաններից է, որի 600 դպրոցներում սովորում է մոտ 232 հազար աշակերտ, ներառյալ օտարերկրացիների:
Կանադայի թուրքական միությունների դաշինքը, որը սատարում էր խնդրագրին և փորձում էր հասնել նրան, որ Ցեղասպանության թեման չդասավանդվի, ապրիլին արշավ անցկացրեց Տորոնտոյում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձանի կանգնեցման դեմ:
Թեև խնդրագիրը կարող էին ստորագրել բոլոր երկրների ներկայացուցիչները, այն հավաքեց ընդամենը 2, 255 ստորագրություն ամբողջ աշխարհից, թեև ասվում էր, որ Կանադայում թուրքական արմատներով մոտ 50 հազար մարդ է ապրում:
Առցանց խնդրագրի նախաձեռնողները Տորոնտոյի դպրոցների թուրք աշակերտների ծնողներն էին: Խնդրագրում ասվում էր, որ նրանք «խորապես մտահոգված են «Հայոց ցեղասպանություն» մոդուլի բացասական ազդեցությամբ աշակերտների վրա և պնդում էին, որ «դա նպաստում է անմեղ երեխաներին ծաղրի ենթարկելուն, ահաբեկելուն, ինչը կարող է նրանց ֆիզիկական ու հոգևոր վնաս հասցնել»:
Սակայն, Տորոնտոյի խորհրդարանի նախկին անդամ Ջիմ Քարիջանիսը հայտնել է, որ դպրոցներում թուրք աշակերտներին ահաբեկելու ոչ մի դեպք չի եղել: Նա նաև նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության և մյուս ցեղասպանությունների դասավանդումը թույլ կտա առաջիկայում խուսափել ոճիրներից:
Քարիջանիսը նաև զգուշացրեց, որ դասագրքերում Հայոց ցեղասպանության վրա հղումներից հրաժարվելը կարող է կասկածի տակ դնել մյուս ցեղասպանությունների մասին մոդուլները, ինչպիսիք են Հոլոքոսթը, Ուկրաինական սովամահությունը և 1932-1933 թթ. ցեղասպանությունը, Ռուանդայի ցեղասպանությունն ու Անֆալկի արշավը Իրաքյան Քրդստանում 1980-ականներին:
«Պատմությունը չի կարելի փոխել: Մենք պետք է սովորենք պատմության օրինակների վրա և առաջ շարժվենք՝ չկրկնելով սխալները»,-ասել է Քարիջանիսը:
Տորոնտոյից քուրդ իրավաբան Հադյաթ Նազամին նամակ է գրել Change.org կայքին, լուրջ մտահոգություն հայտնելով խնդրագրի վերաբերյալ՝ անվանելով այն ատելության քարոզչություն: Իր նամակում Նազամին բնութագրել է թուրքական խնդրագիրը որպես «դասագրքերն ու ուսումնականա ծրագրերը գրաքննության ենթարկելու պահանջ»:
Նազամիի դիրքորոշումը հանգեցրել է բանավեճի գիտնականների ու հասարակական կազմակերպությունների շրջանում խոսքի ազատության պաշտպանությանն ուղղված համարժեք միջոցների մասին, երբ խոսքը գնում է վերապրածների տառապանքները հարգելու մասին:

28 Июль 2014 - 13:07 AMT
Попытка турок Канады отменить курс о Геноциде армян в школах Торонто потерпела неудачу, при этом официальные лица заявили, что тема Геноцид будет продолжать преподаваться в ближайшие годы, сообщает Rudaw.
Ранее в этом году канадские турки собрали около 2,200 подписей под опубликованной на сайте Change.org онлайн-петицией, призывающей исключить модуль по Геноциду армян из учебной программы окружных школ Торонто.
В петиции содержалось требование к крупнейшему в Канаде Школьному совету исключить какие-либо ссылки на Геноцид армян на основании того, что это «дискредитирует интерпретацию истории одним сообществом в пользу интерпретации истории другим» и «отрицательно влияет на учеников-носителей турецкого и тюркского наследия».
Геноцид армян с 2008 года преподается в рамках курса средней школы «Геноцид и преступления против человечества».
Как сообщили окружные чиновники, этот курс «предлагается в некоторых средних школах, где ученики проявляют определенный интерес, и он согласован не только с канадским правительством, но и c ученными, которые исследуют эту конкретную тему».
Окружной школьный совет Торонто не собирается в ближайшие годы отменять этот курс, заявил пресс-секретарь округа.
Торонто является одним из самых больших школьных округов Канады, в 600 школах которого учатся около 232 тыс. человек, включая иностранных учеников.
Федерация турецких союзов Канады, которая отстаивала петицию и пыталась отменить преподавание модуля с темой, касающейся Геноцида армян, представленного в школах в 2008 году, в апреле провела кампанию против установления памятника Геноциду армян в Торонто.
Петиция собрала 2,255 подписей со всего мира. Федерация турецких союзов Канады сообщала, что в Канаде проживает 50 тыс. человек с турецкими корнями.
Онлайн-петиция была инициирована родителями учеников-турок по происхождению, посещающих школы Торонто. В петиции они указали, что «глубоко обеспокоены негативным влиянием нынешнего учебного модуля на тему «Геноцида армян»», и утверждали, что это «будет способствовать высмеиванию, запугиванию наших невинных детей, что может также привести к нанесению им физического и психологического вреда».
Однако, бывший член парламента от Торонто Джим Кариджаннис сообщил, что не было ни одного случая запугивания турецких учеников в школах. Он также отметил, что преподавание Геноцида армян и других геноцидов может помочь избежать будущих злодеяний.
Кариджаннис также предупредил о том, что исключение ссылок на Геноцид армян в школьных учебниках может поставить под сомнение модули о других геноцидах, таких как Холокост, Украинский голодомор и геноцид 1932-1933 годов, геноцид в Руанде в 1994 и Анфальскую кампанию в Иракском Курдистане 1980-х годов.
«Нельзя изменить историю, и история не может быть переиначена. Мы должны учиться на примере истории и двигаться вперед, не повторяя ошибок», – отметил Кариджаннис.
Курдский юрист из Торонто Хадят Назами написал письмо алминистрации сайта Change.org, в котором выразил серьезную обеспокоенность по поводу петиции, назвав ее пропагандой ненависти. В своем письме Назами охарактеризовал турецкую петицию как «в сущности требующую, чтобы учебники и учебная программа подвергались цензуре в соответствии с устаревшей идеологией турецкого правительства прошлого века по отрицанию Геноцида армян в их стране».
Позиция Назами привела к возникновению среди ученых и общественных организаций дискуссий об адекватных мерах по защите свободы слова, когда речь идет об уважении страданий выживших.