31 Հուլիս 2014 - 07:50 AMT
The European Times հանդեսը հարցազրույցների շարք է հրապարակել Արցախի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Նրանց թվում են ինդուստրիալ ենթակառուցվածքների նախարար Հակոբ Ղահրամանյանը, կրթության ու գիտության նախարար Սլավիկ Ասրյանը, գյուղատնտեսության նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը, առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը, էկոնոմիկայի ու ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը և արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը: Յուրաքանչյուր նախարարի հետ քննարկվել են ակտուալ ու կարևոր հարցեր Արցախում այս կամ այն բնագավառաի զարգացման վերաբերյալ:
Հատկանշական է, որ «Երկրներ» բաժնում հատուկ կատեգորիա կա Արցախի վերաբերյալ, որտեղ և հրապարակված են վերոնշյալ հարցազրույցները:
Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Կարեն Միրզոյանը հարցազրույցում մասնավորապես նշել է, որ ԱԳՆ ջանքերն ուղղված են հիմնականում դրական միտումների ստեղծմանը ԼՂՀ անկախության պաշտոնական ճանաչման հարցում: The European Times –ը անկախ գործակալություն է, որը մասնագիտանում է պրոմո-ամսագրերի թողարկման վրա աշխարհի տարբեր երկրների ու տարածաշրջանների մասին խորացված տեղեկատվությամբ:
Ամսագրի հրապարկումները հեղինակություն են վայելում շուրջ 500 հազար եվրոպական ընկերությունների շրջանում, որոնք պատասխանատու են որոշումների կայացման համար և հասարակական կարծիք են ձևավորում, ինչպես նաև Եվրախորհրդարանի անդամների շրջանում:
Այսպիսով, հանդեսը կապող օղակ է հանդիսանում եվրոպացի ձեռնարկատերերի ու քաղաքական առաջնորդների միջև: Մեդիա-գործակալությունը ամենաթարմ տեղեկատվությունն է տրամադրում բիզնես հնարավորությունների և աշխարհում վերջին իրադարձությունների մասին:
The European Times հանդեսը կարելի է գտնել Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի ու Ֆրանսիայի Առևտրային պալատում և առևտրային գրասենյակներում, Փարիզի Շառլ դը Գոլի և Լոնդոնի Հիթրոու օդանավակայանների VIP և բիզնես բաժիններում, Բրյուսելում՝ Եվրախորհրդարանում:
1991 թ. անկախություն հռչակելուց ի վեր Արցախը հաջողությամբ 5 խորհրդարանական ու 5 նախագահական ընտրություն է անցկացրել, որոնք միջազգային դիտորդները գնահատել են որպես ազատ, արդար ու թափանցիկ: Վերջին նախագահական ընտրությունները 2012-ի հուլիսին դրական գնահատական ստացան ավելի քան 80 միջազգային դիտորդների կողմից, որոնք ժամանել էին մոտ երկու տասնյակ երկրներից, այդ թվում ԱՄՆ-ից:
ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու կոչերը գնալով ավելի մեծ տարածում են ստանում տարբեր երկրներում: Փետրվարի 27-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանի անդամներ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, Ռենե Ռուքեն և Գի Տեսյեն կոչ արեցին ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը, ինչը կնպաստի վերջնական խաղաղության հաստատմանը տարածաշրջանում:
Մայիսի 9-ին հայկական ամենամեծ համայնքն ունեցող ԱՄՆ նահանգի օրենսդիր իշխանությունը պատմական քայլ կատարեց՝ Կալիֆորնիայի պետական օրենսդիր ժողովը ձայների մեծամասնությամբ Արցախի անկախությունը ճանաչող AJR 32 բանաձև ընդունեց, որը ներկայացրել էր կոնգրեսական Մայք Գատտոն, գրում է Asbarez-ը: Դրանով նաև ԱՄՆ-ին կոչ է արվում ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը:

Журнал The European Times опубликовал серию интервью с высокопоставленными чиновниками Арцаха. Среди них – министр индустриальных инфраструктур Акоб Гахраманян, министр образования и науки Славик Асрян, министр сельского хозяйства Андраник Хачатрян, министр здравоохранения Арутюн М.Кушкян, министр экономики и финансов Спартак Тевосян и министр иностранных дел Карен Мирзоян. С каждым министром обсуждались актуальные и важные вопросы касательно развития той или иной отрасли в Арцахе.
Примечательно то, что в разделе «Страны» журнала The European Times, имеется специальная категория по Арцаху, в которой и опубликованы вышеперечисленные интервью.
Глава Арцахского МИД Карен Мирзоян в своем интервью в частности отметил, что усилия Министерства иностранных дел направлены главным образом на восстановление положительных тенденций в вопросе официального признания НКР.
The European Times – это независимое агентство, которое специализируется на выпуске промо-журналов с углубленной информацией о различных странах и регионах по всему миру.
Публикации журнала пользуются популярностью среди более чем 500 тыс. представителей ведущих европейских компаний, ответственных за принятие решений и формирующих общественное мнение, а также членов Европарламента.
Таким образом, журнал является связующим мостом между европейскими предпринимателями и политическими лидерами. Медиа-агентство предоставляет самую свежую информацию о бизнес-возможностях и последних событиях во всем мире.
The European Times можно найти в Торговых палатах и торговых офисах в Германии, Великобритании и Франции, посольствах в Германии, Великобритании и Франции, в VIP и бизнес-лаунджах в аэропорту Шарль-де-Голль в Париже и лондонском аэропорту Хитроу, в Европарламенте в Брюсселе
9 мая Ассамблея американского штата Калифорния приняла резолюцию, признающую независимость Нагорно-Карабахской Республики. За резолюцию AJR 32, представленную конгрессменом Майком Гатто, проголосовало 70 членов Ассамблеи, против – 1. В резолюции также содержится призыв к правительству США признать независимость Нагорно-Карабахской Республики.