Հուլիսի 31-ին հակառակորդը հարձակում է ձեռնարկել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսիային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետի ուղղությամբ: Ըստ ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության, դիրքապահ անձնակազմի կողմից հանդիպելով կազմակերպված դիմադրության ու բազմաթիվ կորուստներ կրելով հակառակորդը հետ է շպրտվել ելման դիրքեր:
Գործողության արդյունքում զոհվել է ՊԲ երկու զինծառայող՝ 1994-ի ծնված Արարատ Վաչիկի Խանոյանը և Աշոտ Արթուրի Ասոյանը: Իրականացված օպերատիվ գործողությունների արդյունքում հակառակորդից առգրավվել է մեծ քանակությամբ հատուկ սպառազինություն և տեխնիկական միջոցներ:
Անհաջող հարձակման մասին լուրերից հետո Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել, թե ադրբեջանական զինված ուժերում կորուստների մասին տեղեկությունն «անհիմն է»։ Բայց մոտ 3 ժամ անց նույն գերատեսչությունը հայտարարել է զինծառայող Ահմեդով Գարյագդի Էլդար-օղլուի մահավան մասին։ Ըստ նախարարության, «միջադեպը տեղի է ունեցել Աղդամի շրջանի Չիրաղլի գյուղի մոտակայքում»։
Մինչև այդ, օգոստոսի 1-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Կուրոպատկինո բնակավայրի հյուսիսային ուղղությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումը կանցկացնեն ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա), Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն (Չեխիա):
ԼՂՀ իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել դիտարկման անցկացմանն ու ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը:
Դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման վերջին փորձերը հակառակորդը ձեռնարկել էր հուլիսի 26-ին՝ շփման գծի հյուսիսային և հյուսիս-արևելյան ուղություններով, բայց ժամանակին հայտնաբերվել և կորուստներ կրելով ու թողնելով մեծաքանակ տեխնիկական միջոցներ և սպառազինություն հետ էին շպրտվել ելման դիրքեր:
Գործողությունների արդյունքում հրազենային մահացու վիրավորում էր ստացել զինծառայող Լևոնի Բադասյանը, ով ավելի ուշ հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով, ևս 2 հոգի վիրավորվել էին։
ԼՂՀ և ՀՀ պետական սահմանահատվածում (Քարվաճառի ուղղությամբ) հակառակորդը հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձը ձեռնարկել էր հուլիսի 10-ին։ Հուլիսի 14-ին Քարվաճառում ավարտվել էր ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի վնասազերծման ուղղությամբ ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունը, որի արդյունքում խմբի բոլոր անդամները գերեվարվել կամ ոչնչացվել էին։ ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի տեղամասում ձերբակալված Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից կատարված դիվերսիոն գործողություններիփաստի առթիվ հավաքագրված նախնական նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ։
Հուլիսի 20-26-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 550 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 5000 կրակոց: ՊԲ առաջապահ զորամասերի ձեռնարկած օպերատիվ գործողությունների արդյունքում հակառակորդի դրսևորած ակտիվությունը ճնշվել է:

31 Июль 2014 - 09:08 AMT
Известны имена военнослужащих Армии обороны НКР, погибших при отражении нападения азербайджанцев на арцахские позиции (Обновлено)
ВС Азербайджана сегодня, 31 июля, предприняли попытку нападения на боевые позиции одной из воинских частей, дислоцированной в северном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил, сообщает пресс-служба Армии обороны НКР.
Согласно информации, встретив организованное сопротивление со стороны передовых подразделений АО НКР, противник был отброшен на исходные позиции, понеся в итоге серьезные потери. В результате данных действий погибли двое военнослужащих Армии обороны НКР.
Стали известны имена военнослужащих Армии обороны НКР, погибших при отражении нападения азербайджанских ВС, – Арарат Ханоян, 1994 г.р. и Ашот Асоян, 1994 г.р.
После сообщения о неудавшемся нападении министерство обороны Азербайджана выступило с заявлением, согласно которому информация о потерях азербайджанской стороны является «беспочвенной».
Однако спустя 3 часа в том же ведомстве сообщили о гибели военнослужащего азербайджанской армии Ахмедова Гаръягды Эльдара оглу. Как сообщило азербайджанское минобороны, «происшествие было зарегистрировано сегодня около села Чираглы Агдамского района».
Между тем, как сообщает пресс-служба МИД НКР, миссия ОБСЕ 1 августа проведет плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана севернее населенного пункта Куропаткино Мартунинского района НКР.
С позиций Армии обороны НКР наблюдение будут осуществлять полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Евгений Шаров (Украина), Христо Христов (Болгария), а также сотрудник офиса ЛПДП ОБСЕ Петер Сведберг.
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг будут осуществлять личный представитель действующего председателя ОБСЕ посол Анджей Каспршик и его полевой помощник Иржи Аберле (Чехия).
Армянская сторона также понесла потери двумя раненными и убитым: смертельное ранение получил военнослужащий Хачатур Бадасян, 1994 г.р.
По оперативным данным Армии обороны НКР, в период с 20-го по 26-ое июля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС противник нарушил режим прекращения огня около 550 раз. Из автоматического оружия разного калибра в направлении позиций карабахских войск было произведено более 5000 выстрелов. В результате предпринятых передовыми частями Армии обороны НКР оперативных действий активность противника была подавлена.