Արցախի պաշտպանության նախարարությունը ներկայացրել է հայկական դիրքերի վրա ադրբեջանցի զինծառայողների հարձակման ապացույցները՝ ադրբեջանական խմբից առգրավված իրեղեն ապացույցների մի մասի լուսանկարները: Ներկայացված զենքն ու զինամթերքը հայտնաբերվել է, երբ հակառակորդը հետ է շպրտվել ելման դիրքեր:
«Ադրբեջանական կողմը հանդես է եկել հարձակման փաստի կտրուկ հերքումով: Ի լրումն մեր կողմից տարածված հաղորդագրությունների` ներկայացնում ենք հարձակում գործած ադրբեջանական խմբից առգրավված իրեղեն ապացույցների մի մասը»,- ասված է ՊԲ հաղորդագրության մեջ, որին կից հրապարակվել են առգրավված զենքերի և տեխնիկական միջոցների լուսանկարները:
Հուլիսի 31-ին հակառակորդը հարձակում էր ձեռնարկել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսիային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետի ուղղությամբ:
Դիրքապահ անձնակազմի կողմից հանդիպելով կազմակերպված դիմադրության ու կրելով բազմաթիվ կորուստներ` հակառակորդը հետ է շպրտվել ելման դիրքեր: Սակայն, գործողության արդյունքում, զոհվել են ՊԲ երկու զինծառայողներ՝ 1994-ին ծնված Արարատ Վաչիկի Խանոյանը և Աշոտ Արթուրի Ասոյանը:
Մանրամասները պարզելու տարվում է քննություն:
Անհաջող հարձակման մասին հաղորդագրությունից հետո Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարություն է արել, որի համաձայն ադրբեջանական կողմի կորուստների մասին տեղեկատվությունն «անհիմն է»:
Սակայն 3 ժամ անց նույն գերատեսչությունը հայտնել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ահմեդով Գարյագդի Էլդար օղլուի մահվան մասին: Ըստ Ադրբեջանի ՊՆ-ն, «պատահարն արձանագրվել է Աղդամի շրջանի Չիրաղլի գյուղի մոտ»:

1 Август 2014 - 07:49 AMT
Минобороны Арцаха опубликовало фотографии снаряжения, которое оставили, отступая, азербайджанские диверсанты
Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики представило доказательства нападения азербайджанской группы на опорный пункт. Доказательствами служат фотографии вооружения и снаряжения азербайджанской группы, которые были обнаружены после того, как противник был отброшен на исходные позиции.
«В ответ на распространенные нами 31 июля сообщения азербайджанская сторона выступила с категоричным опровержением факта нападения. В дополнение к вышеуказанным сообщениям и в ответ на утверждения азербайджанской стороны представляем часть доказательств нападения азербайджанской группы на опорный пункт», – говорится в сообщении. К сообщению прилагаются фотографии доказательств.
После сообщения о неудавшемся нападении министерство обороны Азербайджана выступило с заявлением, согласно которому информация о потерях азербайджанской стороны является «беспочвенной».
Однако спустя 3 часа в том же ведомстве сообщили о гибели военнослужащего азербайджанской армии Ахмедова Гаръягды Эльдара оглу. Как сообщило азербайджанское минобороны, «происшествие было зарегистрировано сегодня около села Чираглы Агдамского района».