9 Օգոստոս 2014 - 14:02 AMT
Սոչիում հանդիպել են Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը։ Երկու երկրների առաջնորդները քննարկել են տարբեր ոլորտներում ռուս-հայկական գործակցության ակտուալ հարցերը, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղիները, տեղեկացնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը։
Սերժ Սարգսյանն իր հերթին նախագահ Պուտինին մանրամասնել է տարածաշրջանում իրավիճակի ու տեղեկացրել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում Ադրբեջանի կողմից լարվածության դիտավորյալ սրման մասին։ Նախագահներն անդրադարձել են նաև երկու երկրների միջև տնտեսական, քաղաքական ու հումանիտար փոխգործակցությանը։
Վլադիմիր Պուտինն իր հերթին նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները բնութագրելու կարիք չկա, քանի որ դրանք բացառապես բարեկամական, ռազմավարական բնույթի են, ինչի մասին են վկայում են նաև Մաքսային միությանն ու ԵՏՄ-ին միանալու Հայաստանի որոշմանը։
«Աշխատանքը տարվում է, և կցանկանայի տեղեկացնել, թե ներկա պահին այն որ փուլում է»,- նշել է Պուտինը։
Ռուսաստանի կառավարությունն օգոստոսի 7-ին հավանություն է տվել Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրին: Պայմանագիրը կներկայացվի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին:
Միանալու մասին պայմանագիրը հիմնարար փաստաթուղթ է, որը սահմանում է ՌԴ, Բելառուսի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության պայմանավորվածությունները ԵՏՄ-ին Հայաստանի Հանրապետության միանալու մասին, ասվում է ՌԴ կառավարության պաշտոնական կայքում:
Ռուսաստանի կառավարությունը նաև հավանություն է տվել ԵՏՄ ստեղծման մասին պայմանագրին, որը ՌԴ նախագահը պետք է ներկայացնի Պետդումայի վավերացմանը:
Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով Սոչի է մեկնել օգոստոսի 8-ին: Ավելի վաղ հայկական կողմը պատրաստակամություն էր հայտնել այցի շրջանակում անցկացնել նաև եռակողմ հանդիպում` Ռուսաստանի և Ադրբեջանական նախագահների հետ, որտեղ կքննարկվեն ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման խնդիրները, ինչպես նաև վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից հրահրած լարման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը: Համոզված լինելով, որ ղարաբաղյան հակամարտության արդար և խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի` հայկական կողմը մշտապես կողմ է արտահայտվել բարձր մակարդակի հանդիպումների անցկացմանը:
Օգոստոսի 9-ին նախագահի մամուլի քարտուղարի օգնական Նարեկ Նիկողոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հաստատել է, որ օգոստոսի 10-ին կկայանա Սարգսյան-Պուտին-Ալիև եռակողմ հանդիպում, որի հնարավորության մասին ավելի վաղ խոսվում էր։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները դրան ներկա չեն լինի:
Մինչև այդ Վլադիմիր Պուտինը հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։ Վերջինս բացման խոսքում նշել է, թե ղարաբաղյան հակամարտությունը «բավականին ձգձգվել է և խնդիրը լուծում է պահանջում»:
Հանդիպման օրակարգում նաև տարածաշրջանային մի շարք հարցեր էին:
Ռուսաստանի ղեկավարը նշել է, թե իր երկրի ու Ադրբեջանի հարաբերությունները մեծ թափով զարգանում են, մասնավորապես՝ տնտեսական, հումանիտար կապերը, ակտիվ գործակցություն կա նաև մի քանի այլ ոլորտում։

В Сочи состоялась встреча президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина. Как сообщается на сайте Кремля, лидеры двух стран обсудили актуальные вопросы российско-армянского взаимодействия в различных областях и пути нагорно-карабахского урегулирования.
В начале встречи Путин отметил, что нет необходимости давать характеристику российско-армянским отношениям, они носят исключительно дружеский, стратегический характер, о чем говорят и последние решения Армении, армянского руководства – и о присоединении к Таможенному союзу, и к Евразийскому экономическому союзу: «Работа идет, и я хотел бы вас проинформировать о том, в каком состоянии она на сегодняшний день находится».
Правительство России 7 августа одобрило договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). Договор будет представлен президенту России Владимиру Путину. 17 июля премьер-министр Армении Овик Абрамян заявил журналистам, что соглашение о вступлении Армении в ЕАЭС будет подписано до конца октября.
В свою очередь Серж Саргсян отметил, что с последней встречи с Владимиром Путиным прошло три месяца, и есть необходимость подвести итоги некоторых достигнутых договоренностей. «Кроме повестки наших двусторонних отношений, я тоже хотел бы обсудить некоторые вопросы, связанные с интеграционными процессами, конкретно связанные с присоединением Армении к договору о Евразийском экономическом союзе.
Конечно, нас беспокоит ситуация на Украине. Если Вы посчитаете нужным, Владимир Владимирович, проинформируйте, пожалуйста, о тех мерах, которые предпринимает Россия, а я в свою очередь подробно Вас проинформирую о ситуации в нашем регионе и о причинах преднамеренной эскалации Азербайджаном ситуации на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения», – сказал он.
Ранее в этот день состоялись переговоры Владимира Путина с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, на которых также обсуждалась проблема Нагорного Карабаха.
Как ожидается, 10 августа состоится трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Факт встречи подтвердили все три стороны.
Согласно оперативным данным МО Армении, на армяно-азербайджанской границе 8-9 августа противник нарушил режим прекращения огня 20 раз, произведя в направлении армянских позиций более 1400 выстрелов. Армянская сторона открыла огонь 11 раз, произведя 86 выстрелов.